
Z uwagi na wysoki poziom kształcenia, polscy farmaceuci są bardzo cenionymi fachowcami zarówno w Europie, jak i poza granicami kontynentu. Praca farmaceuty za granicą oznacza przede wszystkim bardziej atrakcyjne finanse, możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego oraz korzystniejsze warunki zatrudnienia. Wśród najbardziej zainteresowanych emigracją znajdują się stażyści i świeżo upieczeni magistrzy farmacji, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową. Co zatem warto wiedzieć, decydując się na podjęcie pracy za granicą?
Etap przygotowywania wiąże się z dopełnieniem przez kandydata szeregu formalności, co wymaga zarazem wytrwałości i cierpliwości. Niezbędną kwestią jest procedura skompletowania licznych dokumentów, która w wielu przypadkach bywa czasochłonna i kosztowna. Kolejny istotny aspekt stanowi znajomość języka, zarówno użytkowego w danym kraju, jak również zawodowego. Liczne kraje wymagają także umiejętności biegłej komunikacji w języku urzędowym, jeśli język angielski pozostaje niewystarczający do prowadzenia swobodnej konwersacji. Warto zatem przyjrzeć się bliżej, jakie wymagania należy spełnić, planując wyjazd do pracy za granicę.
Praca farmaceuty za granicą - kraje Unii Europejskiej
Głównym celem emigracji polskich farmaceutów pozostają państwa Unii Europejskiej. Najważniejszą kwestię stanowi uzyskanie uznania kwalifikacji zawodowych w krajach UE, którego podstawę określa Europejska Legitymacja Zawodowa (EPC). Organem, który wydaje powyższy dokument, jest Naczelna Izba Aptekarska.

Osoba ubiegająca się o powyższą legitymację musi przedstawić:
-
dowód osobisty,
-
dyplom ukończenia studiów na kierunku farmacja,
-
zaświadczenie zgodności dyplomu zgodnie z Dyrektywą UE,
-
prawo wykonywania zawodu,
-
zaświadczenie o niekaralności,
-
dokumenty potwierdzające przepracowanie przynajmniej 3 lat w ciągu ostatnich 5 (punkt ten dotyczy osób, które uzyskały dyplom przed 2004 r.).
Sprawdź: Jak rozpocząć pracę w szwedzkiej aptece?
Praca farmaceuty za granicą - Wielka Brytania
Równie częstą destynacją, obieraną przez polskich specjalistów, jest Wielka Brytania. Farmacja w UK jest bardzo rozwinięta, co daje możliwość zdobycia bogatego doświadczenia zawodowego.Niezbędny dokument, który musi przedstawić osoba ubiegająca się o pracę w Wielkiej Brytanii, stanowi tamtejsze prawo wykonywania zawodu. W celu uzyskania go, należy zarejestrować się w General Pharmaceutical Council (GPhC) - jest to odpowiednik polskiej Naczelnej Izby Aptekarskiej.
Czytaj również: Farmacja w Norwegii
Dokumenty, jakie należy złożyć do powyższej instytucji, to:
-
dyplom ukończenia studiów - jest uznawany w Wielkiej Brytanii,
-
dokument potwierdzający ukończony staż,
-
dowód osobisty,
-
fotografie.
Powyższe dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego bądź poświadczone notarialnie. Kolejny krok stanowi przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego (IELTS) i ocena minimum 7/9, co wskazuje na zaawansowany poziom znajomości języka.
Proces przygotowania się do podjęcia pracy za granicą wiąże się z przejściem skomplikowanego procesu rekrutacji, jednak perspektywa warunków pracy, jakie oferują państwa zachodnie zdecydowanie przemawia za korzyściami podjęcia tego wyzwania.
SPRAWDŹ OFERTY PRACY ZA GRANICĄ
