Praca farmaceuty za granicą - co musisz wiedzieć?

REKLAMA

Praca farmaceuty za granicą - co musisz wiedzieć?

AUTOR: Ilona Gołąbek-Karaś
DATA PUBLIKACJI: 10.09.2020
Paszporty z różnych krajów

Z uwagi na wysoki poziom kształcenia, polscy farmaceuci są bardzo cenionymi fachowcami zarówno w Europie, jak i poza granicami kontynentu. Praca farmaceuty za granicą oznacza przede wszystkim bardziej atrakcyjne finanse, możliwość zdobycia doświadczenia zawodowego oraz korzystniejsze warunki zatrudnienia. Wśród najbardziej zainteresowanych emigracją znajdują się stażyści i świeżo upieczeni magistrzy farmacji, którzy dopiero rozpoczynają swoją ścieżkę zawodową. Co zatem warto wiedzieć, decydując się na podjęcie pracy za granicą?

Etap przygotowywania wiąże się z dopełnieniem przez kandydata szeregu formalności, co wymaga zarazem wytrwałości i cierpliwości. Niezbędną kwestią jest procedura skompletowania licznych dokumentów, która w wielu przypadkach bywa czasochłonna i kosztowna. Kolejny istotny aspekt stanowi znajomość języka, zarówno użytkowego w danym kraju, jak również zawodowego. Liczne kraje wymagają także umiejętności biegłej komunikacji w języku urzędowym, jeśli język angielski pozostaje niewystarczający do prowadzenia swobodnej konwersacji. Warto zatem przyjrzeć się bliżej, jakie wymagania należy spełnić, planując wyjazd do pracy za granicę.

Praca farmaceuty za granicą - kraje Unii Europejskiej

Głównym celem emigracji polskich farmaceutów pozostają państwa Unii Europejskiej. Najważniejszą kwestię stanowi uzyskanie uznania kwalifikacji zawodowych w krajach UE, którego podstawę określa Europejska Legitymacja Zawodowa (EPC). Organem, który wydaje powyższy dokument, jest Naczelna Izba Aptekarska.

Neon - znak apteki

Osoba ubiegająca się o powyższą legitymację musi przedstawić:

Praca farmaceuty za granicą - Wielka Brytania

Równie częstą destynacją, obieraną przez polskich specjalistów, jest Wielka Brytania. Farmacja w UK jest bardzo rozwinięta, co daje możliwość zdobycia bogatego doświadczenia zawodowego.Niezbędny dokument, który musi przedstawić osoba ubiegająca się o pracę w Wielkiej Brytanii, stanowi tamtejsze prawo wykonywania zawodu. W celu uzyskania go, należy zarejestrować się w General Pharmaceutical Council (GPhC) - jest to odpowiednik polskiej Naczelnej Izby Aptekarskiej.

Czytaj również: Farmacja w Norwegii

Dokumenty, jakie należy złożyć do powyższej instytucji, to:

Powyższe dokumenty muszą zostać przetłumaczone na język angielski przez tłumacza przysięgłego bądź poświadczone notarialnie. Kolejny krok stanowi przystąpienie do egzaminu z języka angielskiego (IELTS) i ocena minimum 7/9, co wskazuje na zaawansowany poziom znajomości języka.  

Proces przygotowania się do podjęcia pracy za granicą wiąże się z przejściem skomplikowanego procesu rekrutacji, jednak perspektywa warunków pracy, jakie oferują państwa zachodnie zdecydowanie przemawia za korzyściami podjęcia tego wyzwania.

SPRAWDŹ OFERTY PRACY ZA GRANICĄ

Biogram autorki: Ilona Gołąbek-Karaś - absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, aktywna zawodowo farmaceutka, redaktorka serwisu mgr.farm, miłośniczka sztuki, literatury i podróży.

PRZECZYTAJ TAKŻE: