
Obrona pracy magisterskiej po V roku studiów farmaceutycznych i uzyskanie tytułu magistra farmacji jest jedynie elementem wynikającym z ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym. Tytuł naukowy nie jest bowiem tożsamy z tytułem zawodowym magistra farmacji, który wymaga – prócz późniejszych obowiązków, wynikających z przynależności do danej Okręgowej Izby Aptekarskiej – odbycia obowiązkowej, sześciomiesięcznej praktyki w aptece, potocznie zwanej stażem (w odróżnieniu od praktyk wakacyjnych po III i IV roku studiów).
Staż w aptece ogólnodostępnej ma na celu zwieńczenie dorobku uniwersyteckiego i udoskonalenie praktycznego wymiaru pracy farmaceuty przy pierwszym stole. W tym miejscu warto zaznaczyć, że niezależnie od planowanej czy później obranej ścieżki rozwoju zawodowego, każdy magister farmacji musi odbyć praktykę właśnie w aptece ogólnodostępnej (z ewentualną składową apteki szpitalnej).
Staż w aptece - podstawa prawna
Sześciomiesięczna praktyka w aptece stanowi integralny element programu studiów magisterskich na kierunku farmacja, zgodnie z:
-
art. 167 ust. 2 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 r. (Dz. U. nr 164 poz. 1365 z późniejszymi zmianami);
-
art. 2b ust. 1 pkt 1 i art. 2c ustawy o Izbach aptekarskich z dnia 19 kwietnia 1991 r. (Dz. U. z 2008 nr 136 poz. 856, późniejszymi zmianami);
-
standardami kształcenia na kierunku farmacja (Dz. U. z 2012 poz. 631).
Ramowy program praktyki zawodowej w aptece, sposób jej odbywania, dokumentowania i zaliczania, w tym wzór dziennika praktyki zawodowej w aptece określa Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 lutego 2009 r. w sprawie praktyki zawodowej w aptece (Dz. U. nr 31 poz. 215).
SPRAWDŹ TAKŻE: STUDIA FARMACEUTYCZNE W POLSCE - NAJWAŻNIEJSZE INFORMACJE
Staż w aptece - czas trwania praktyki zawodowej
Praktyka trwa 6 miesięcy i obejmuje 960 godzin dydaktycznych. Jedna godzina dydaktyczna równa jest z kolei 45 minutom, a zatem finalnie przyszły student farmacji musi spędzić w aptece 720 godzin zegarowych. Czas trwania praktyki ulega przedłużeniu w przypadku niezdolności w ciągu 6 miesięcy do odbywania praktyki z powodu choroby lub innych zdarzeń losowych przez okres dłuższy niż 14 dni lub urlopu dziekańskiego. Usprawiedliwioną nieobecnością na praktyce, niewymagającą przedłużenia czasu trwania praktyki jest:
-
niezdolność w ciągu 6 miesięcy do odbywania praktyki z powodu choroby lub innych zdarzeń losowych przez okres do 14 dni;
-
nieobecność na praktyce w wyznaczone przez organy uczelni dni rektorskie i dziekańskie;
-
nieobecność w związku z udokumentowanym w dzienniku praktyki zawodowej w aptece udziałem w szkoleniach w dziedzinie nauk farmaceutycznych lub medycznych, organizowanych przez uczelnie, towarzystwa naukowe lub samorządy zawodowe - łączny wymiar godzin przeznaczonych na szkolenia nie może być większy niż 30 godzin dydaktycznych.
Student powinien rozpocząć praktykę zawodową w aptece po obronie pracy magisterskiej z początkiem roku akademickiego, czyli z dniem 1 października i zakończyć z dniem 31 marca, po zrealizowaniu pełnego programu praktyk.

Cel praktyki i obowiązki w aptece
Praktyka zawodowa ma na celu pogłębianie wiedzy teoretycznej i doskonalenie umiejętności praktycznych w zakresie farmacji aptecznej, zdobytych w czasie dotychczasowych studiów farmaceutycznych, ze szczególnym uwzględnieniem:
-
stosowania przepisów dotyczących wykonywania zawodu farmaceuty, prowadzenia apteki, przepisów prawa pracy oraz zasad kodeksu etyki zawodowej;
-
stosowania zasad rozmieszczania i przechowywania produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
-
oceny jakości postaci produktów leczniczych, leków recepturowych i aptecznych;
-
wydawania produktów leczniczych i wyrobów medycznych;
-
stosowania szczególnych zasad wydawania leków bardzo silnie działających, psychotropowych i środków odurzających;
-
komunikacji interpersonalnej z pacjentami, ich opiekunami, lekarzami oraz pozostałymi pracownikami ochrony zdrowia;
-
praktycznej realizacji opieki farmaceutycznej w aptece;
-
prowadzenia dokumentacji aptecznej oraz posługiwania się i administrowania systemami informatycznymi apteki;
-
stosowania zasad dobrej praktyki aptecznej;
-
prawidłowego sporządzania leków recepturowych i aptecznych;
-
prawidłowego sporządzania leków w warunkach aseptycznych;
-
stosowania zasad organizacji pracy w aptece z uwzględnieniem przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy;
-
przygotowywania zamówień i współpracy z hurtowniami oraz posługiwanie się lekospisami i bazami danych o lekach.
Student ma obowiązek starannie i sumiennie wykonywać powierzone mu zadania, pamiętając o przestrzeganiu harmonogramu, planu i regulaminu praktyki, regulaminu apteki, regulaminu studiów, zasad BHP i przepisów przeciwpożarowych. Mimo braku faktycznego Prawa Wykonywania Zawodu, osoba odbywająca 6-miesięczną praktykę zobowiązana jest do zachowania tajemnicy zawodowej, przestrzegając tym samym zasad kodeksu etyki zawodowej. Integralnym elementem stażu jest dziennik praktyki zawodowej, który musi być aktualizowany na bieżąco oraz udostępniany do wglądu na życzenie opiekuna praktyki z ramienia apteki oraz wydziałowego Opiekuna Staży Zawodowych. To właśnie dokumentacja przebiegu praktyk zapisana w odpowiednich sekcjach dziennika wraz z wymaganymi poświadczeniami, podpisami i pieczęciami jest formalną podstawą do zaliczenia praktyk, a co za tym idzie - zakończenia studiów farmaceutycznych.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: WYMAGANIA I OBOWIĄZKI FARMACEUTY W APTECE
