
Studia farmaceutyczne w Polsce trwają 11 semestrów (pięć i pół roku) i zakończone są zdobyciem tytułu magistra farmacji. W okres studiowania wliczony jest także półroczny, obowiązkowy staż w aptece. Jak wyglądają studia na kierunku farmacja? Które uczelnie w Polsce oferują nauczanie w ramach tego kierunku?
Studia farmaceutyczne w Polsce w trybie stacjonarnym (dziennym) są bezpłatne. Za naukę w trybie niestacjonarnym uczelnie pobierają od kilku do kilkunastu tysięcy złotych za rok. Absolwenci mogą podejmować pracę w aptekach ogólnodostępnych lub szpitalnych, badaniach klinicznych lub hurtowniach farmaceutycznych.
Studia farmaceutyczne w Polsce - jak wyglądają?
W trakcie studiów na kierunku farmacja przyszli magistrowie odbywają zajęcia obowiązkowe oraz fakultatywne w formie wykładów, ćwiczeń i seminariów, a także praktyki w aptekach szpitalnych i ogólnodostępnych.
ZOBACZ RÓWNIEŻ: KSZTAŁCENIE TECHNIKA FARMACEUTYCZNEGO
W trakcie studiów studenci są zobligowani do odbycia miesięcznych praktyk w aptekach: ogólnodostępnej (po 3. roku) i szpitalnej (po 4. roku). Na koniec, po zdaniu egzaminu i obronie pracy magisterskiej, obowiązkowo każdy student musi odbyć półroczny staż. Jest to niezbędne, by uzyskać dyplom magistra farmacji i uzyskania prawa do wykonywania zawodu farmaceuty (PWZF).
Studia farmaceutyczne w Polsce - gdzie studiować?
Obecnie kierunek farmacja jest wykładany na 11 uczelniach w Polsce. Od lat najwyżej w rankingu wydziałów farmaceutycznych plasuje się Wydział Farmaceutyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego, następny jest Gdański Uniwersytet Medyczny oraz Warszawski Uniwersytet Medyczny. Pozostałymi uczelniami, na których można studiować farmację, są:
-
Uniwersytet Medyczny w Lublinie,
-
Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu,
-
Uniwersytet Medyczny w Łodzi,
-
Uniwersytet Medyczny im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu,
-
Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
-
Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach,
-
Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu,
-
Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie.

Dodatkowo, po ukończonym kierunku farmacja na wybranej uczelni wyższej, można kontynuować swoją przygodę edukacyjną, zostając słuchaczem studiów podyplomowych lub robiąc specjalizację z zakresu nauk farmaceutycznych. Oferta w zależności od uniwersytetu jest zróżnicowana. Najczęściej pojawiające się specjalizacje to:
-
bromatologia;
-
farmacja apteczna;
-
farmacja kliniczna;
-
farmacja szpitalna;
-
toksykologia;
-
lek roślinny;
-
farmacja przemysłowa.
W przypadku studiów podyplomowych, popularnymi tematami tychże są:
-
analityka medyczna;
-
badania kliniczne produktów leczniczych;
-
enologia;
-
farmacja przemysłowa;
-
kosmetologia praktyczna;
-
trychologia w kosmetologii.
CZYTAJ WIĘCEJ: STUDIA PODYPLOMOWE DLA FARMACEUTÓW
Studia podyplomowe zwykle trwają od dwóch do czterech semestrów, realizowane są w formie weekendowych zjazdów. Mają za zadanie uzupełniać i poszerzać wiedzę z danej dziedziny, a ich koszt to, w zależności od tematyki, od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.