
Po studiach farmaceutycznych można pracować w aptece, ale i w firmie farmaceutycznej, np. w charakterze przedstawiciela farmaceutycznego. Czym zajmuje się ten specjalista i czy w ogóle niezbędne są w jego przypadku wyższe studia na kierunku farmacji? Sprawdźmy ABC zawodu handlowca na rynku farmaceutycznym.
Kim jest przedstawiciel farmaceutyczny?
Zacznijmy od tego, kim jest przedstawiciel farmaceutyczny i czym zajmuje się w swojej codziennej pracy. Przedstawiciel farmaceutyczny, inaczej przedstawiciel handlowy w branży farmaceutycznej, to handlowiec / sprzedawca reprezentujący firmę farmaceutyczną, która produkuje i sprzedaje sprzęt oraz produkty farmaceutyczne.
Co robi przedstawiciel farmaceutyczny?
Do podstawowych zadań przedstawiciela handlowego w branży farmaceutycznej należą:
- reprezentowanie firmy farmaceutycznej w określonym rejonie,
- poszerzanie sieci kontaktów, szukanie nowych źródeł sprzedaży i budowanie relacji biznesowych z potencjalnymi klientami,
- identyfikowanie potrzeb klientów i dostosowywanie ofert sprzedażowych do oczekiwań kontrahentów,
- spotkania bezpośrednie i zdalne z potencjalnymi klientami i kontrahentami,
- prezentowanie oferty firmy farmaceutycznej i promowanie jej produktów,
- przekazywanie klientom próbek produktów czy materiałów promocyjnych,
- negocjowanie warunków sprzedaży produktów z kupującymi,
- negocjowanie umów i zawieranie kontraktów o współpracy,
- sprzedaż produktów farmaceutycznych aptekom i punktom aptecznym,
- dystrybucja produktów farmaceutycznych do klientów,
- podtrzymywanie relacji z kontrahentami,
- sporządzanie raportów sprzedaży i przygotowywanie strategii sprzedaży,
- analizowanie działalności konkurencji w celu polepszenia swojej oferty,
- poszerzanie swojej wiedzy na temat aktualnych i nowych produktów wprowadzanych do sprzedaży,
- współpraca ze środowiskiem farmaceutycznym: udział w szkoleniach, targach, seminariach, konferencjach itp.,
- współtworzenie strategii marketingowej i sprzedażowej firmy.
Przedstawiciel farmaceutyczny a przedstawiciel medyczny
Internauci zainteresowani zawodem przedstawiciela farmaceutycznego często pytają również o przedstawiciela medycznego. Czym więc różnią się od siebie obie specjalizacje? Odpowiedź jest prosta: rodzajem sprzedawanych produktów. Pierwszy zajmuje się handlem wyrobów farmaceutycznych, drugi – medycznych.
Ponieważ to jednak dziedziny pokrewne, obecnie duże koncerny produkują i dystrybuują oba rodzaje produktów. Dlatego na rynku pracy coraz częściej można spotkać rekrutacje na stanowisko przedstawiciela farmaceutyczno-medycznego, który zajmuje się sprzedażą wyrobów na potrzeby rynku i farmacji, i medycyny. Wtedy sieć klientów tego specjalisty znacząco się poszerza i poza aptekami, jego kontrahentami są menedżerowie szpitali i innych placówek ochrony zdrowia.
Jak zostać przedstawicielem farmaceutycznym? Wymagania i wykształcenie
Aby zostać przedstawicielem farmaceutycznym, warto ukończyć studia wyższe na kierunku farmacja. Ale czy to wymóg konieczny? Nie. Niektórzy pracodawcy nie wymagają nawet jakiegokolwiek wykształcenia wyższego. Warto jednak pomyśleć o kierunkowej edukacji z kilku powodów. Jeśli nie studia, dobrze rozważyć przynajmniej kurs dla przedstawicieli handlowych i sprzedawców, a jeszcze lepiej kierunkowy – na przedstawiciela farmaceutycznego. Wracając do studiów wyższych – mile widziane są również kierunki pokrewne, jak medycyna czy biotechnologia.
Kierunkowa edukacja ułatwi codzienną pracę w zawodzie i uwiarygodni handlowca w oczach potencjalnych kontrahentów, a co za tym idzie pozwoli na lepsze wyniki w pracy. To z kolei da szansę na rozwój kariery w branży farmaceutycznej. Warto również zauważyć, że największe koncerny farmaceutyczne wymagają od kandydatów na stanowisko handlowca kierunkowych studiów wyższych.
Poza wykształceniem, warunkiem koniecznym do wykonywania pracy handlowca w branży farmaceutycznej będzie czynne prawo jazdy kategorii B, ponieważ to w dużej mierze praca w tzw. terenie.
Jakie jeszcze wymagania pojawiają się w ofertach pracy dla przedstawicieli farmaceutycznych? Wśród często wymienianych znajdują się: doświadczenie w sprzedaży bezpośredniej lub w branży farmaceutycznej, znajomość topografii konkretnego regionu i lokalnego rynku farmaceutycznego, znajomość języka obcego, orientacja na cel i wynik.
Cechy dobrego przedstawiciela farmaceutycznego
Kompetencje twarde to nie wszystko. W skrócie można powiedzieć: dobry przedstawiciel farmaceutyczny to dobry sprzedawca. Jakie więc cechy osobowości i miękkie kompetencje zapewnią wykonywanie tej profesji z sukcesem? Oto one:
- łatwość w nawiązaniu kontaktów z ludźmi,
- mobilność,
- elastyczność,
- dynamiczność,
- zdolności perswazyjne,
- zdolności negocjacyjne,
- dobra organizacja czasu pracy,
- ambitność,
- odpowiedzialność i samodzielność,
- terminowość,
- rzetelność,
- odporność na stres,
- ciągła chęć rozwoju,
- wysoka motywacja do pracy,
- analityczne myślenie.
Ile zarabia przedstawiciel farmaceutyczny?
Pierwsze pytanie, jakie najczęściej stawiają w sieci internauci: ile zarabia przedstawiciel farmaceutyczny? W rzeczywistości odpowiedź nie jest jednoznaczna, trudno również wyciągnąć średnią. Wszystko zależy od doświadczenia i kwalifikacji specjalisty, a jeszcze bardziej od lokalizacji oraz wielkości firmy, dla której pracuje i od realizowanych w niej wyników finansowych.
Nie mniej istotne będą warunki zatrudnienia, tj. czy przedstawiciel jest zatrudniony w oparciu o umowę o pracę, czy może prowadzi własną działalność gospodarczą oraz czy ma niższą podstawę i wyższą prowizję, czy odwrotnie.
Gdyby jednak przyjrzeć się obecnym stawkom rynkowym, widełki w zarobkach na stanowisku przedstawiciela farmaceutycznego to 4000-9000 zł netto.
Przedstawiciel farmaceutyczny – praca
Gdzie szukać ofert pracy dla przedstawiciela farmaceutycznego? Najbardziej wiarygodni pracodawcy i zweryfikowane ogłoszenia znajdują się na dedykowanych serwisach, które skupiają się na konkretnej branży. W przypadku rynku farmaceutycznego, warto śledzić oferty na portalach Praca.farmacja.pl oraz Praca.medycyna.pl.