Zawód: Technik farmaceutyczny – edukacja, uprawnienia, zarobki, praca

REKLAMA

Zawód: Technik farmaceutyczny – edukacja, uprawnienia, zarobki, praca

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 06.09.2021

Chcesz pracować w branży farmaceutycznej, ale nie masz ukończonych studiów wyższych z farmacji? Nic straconego. Kwalifikacje zawodowe do pracy w aptece i nie tylko posiada również technik farmaceutyczny. Jak uzyskać prawo do wykonywania tej profesji, jaki jest zakres obowiązków na tym stanowisku i na jakie zarobki można liczyć? Przed Wami kompleksowy przewodnik po zawodzie technika farmaceutycznego.

Potocznie o specjalistach pracujących w aptece mówimy farmaceuci. Gdyby jednak trzymać się poprawnej klasyfikacji, warto dokonać rozróżnienia na magistrów farmacji, techników farmaceutycznych i ewentualnie pomoc apteczną (pomijając dodatkową funkcję, jaką jest kierownik apteki). Różnice pomiędzy tymi trzema stanowiskami wynikają z poziomu wykształcenia oraz idącymi za nim uprawnieniami i zakresem obowiązków.  

Technik farmaceutyczny – kto to i czym różni się od magistra farmacji?

 

Technik farmaceutyczny to osoba, która posiada tytuł zawodowy technika farmaceutycznego, uzyskany w ramach edukacji w szkole policealnej oraz odbycia stażu zawodowego.

Według klasyfikacji rządowego wortalu publicznych służb zatrudnienia, ten specjalista w dziedzinie farmacji wykonuje prace techniczne, analityczne i administracyjne związane z wytwarzaniem leków, analizą i kontrolą produktów leczniczych oraz obrotem środkami farmaceutycznymi, artykułami sanitarnymi i sprzętem medycznym.

Technik farmaceutyczny w codziennej pracy ma bardzo zbliżony zakres obowiązków do magistra farmacji. Różnica dotyczy m.in. odpowiedzialności i kontroli. Technik farmacji jest stanowiskiem niesamodzielnym, to znaczy, że pracując w aptece, musi być pod stałym nadzorem magistra farmacji. Dodatkowo, technik nie może pracować w przychodniach i szpitalach oraz nie ma uprawnień do wydawania i sporządzania produktów leczniczych o silnym działaniu.

 

Technik farmaceutyczny – uprawnienia i zakres obowiązków

 

Zgodnie z Ustawą z dnia 6 września 2001 r. stanowiącą Prawo farmaceutyczne, technik farmaceutyczny, która posiada dwuletnią praktykę w aptece, może wykonywać czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu i wydawaniu produktów leczniczych oraz wyrobów medycznych, z wyjątkiem preparatów, które mają w składzie substancje bardzo silnie działające, odurzające i psychotropowe grupy I-P oraz II-P.

Jednocześnie, technik farmaceutyczny może wykonywać czynności pomocnicze przy sporządzaniu i przygotowywaniu preparatów leczniczych (szczegółowe zestawienie klasyfikacji preparatów w art. 4 ust. 3 pkt 5 ustawy z dnia 10 grudnia 2020 r. o zawodzie farmaceuty).

Ponadto, jeśli zaistnieje taka potrzeba, technik farmaceutyczny jest uprawniony do zgłaszania odpowiedzialnemu podmiotowi niepożądanego działania produktu leczniczego.

Warto wiedzieć:
Pracując jako technik farmaceutyczny w aptece ogólnodostępnej przez co najmniej 3 lata,
możesz zostać kierownikiem punktu aptecznego.

 

Technik farmaceutyczny – kształcenie i prawo do wykonywania zawodu

 

Aby zostać technikiem farmacji, należy odbyć kierunkową edukację i praktykę zawodową. Od września 2019 roku kształcenie technika farmaceutycznego odbywa się w szkołach policealnych w systemie 2,5-letnim, wyłącznie w trybie stacjonarnym. Po zakończeniu edukacji, absolwenci są zobligowani do zaliczenia egzaminu zawodowego i mają obowiązek odbycia 2-letniego stażu zawodowego.

Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 15 lutego 2019 r. w sprawie ogólnych celów i zadań kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego oraz klasyfikacji zawodów szkolnictwa branżowego, celem kształcenia technika farmaceutycznego jest zdobycie uprawnień w zakresie sporządzania i wytwarzanie produktów leczniczych oraz prowadzenia obrotu produktami leczniczymi, wyrobami medycznymi, suplementami diety i środkami spożywczymi specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz innymi produktami, dopuszczonymi do obrotu w aptece na podstawie przepisów prawa.

Podczas stażu, rozpoczynający karierę zawodową technik farmaceutyczny, pod nadzorem opiekuna, uczy się przygotowania do czynnego wykonywania zawodu, m.in.: sporządzania leków recepturowych, zasad rozmieszczenia, przechowywania oraz wydawania preparatów leczniczych i wyrobów medycznych, pracy przy ekspedycji preparatów leczniczych i wyrobów medycznych czy etycznych, prawnych i organizacyjnych zasad wykonywania swojego zawodu.

Kompleksowy przewodnik dotyczący edukacji zawodowej znajdziesz w artykule: Kształcenie technika farmaceutycznego - najważniejsze informacje

 

Technik farmaceutyczny – miejsca zatrudnienia

 

Technika farmacji w pracy można spotkać w aptece, ale już nie w przychodni czy szpitalu. Do miejsc zatrudnienia tych specjalistów należą m.in.:

  • apteki ogólnodostępne,
  • punkty apteczne,
  • sklepy medyczno-zielarskie,
  • laboratoria,
  • ośrodki badawcze,
  • firmy farmaceutyczne i zielarskie,
  • hurtownie farmaceutyczne,
  • media.

 

Technik farmaceutyczny – zarobki w Polsce i zagranicą

 

Zgodnie z „Raportem płac 2021. Zarobki w aptekach w całej Polsce” przygotowanym przez serwis praca.farmacja.pl, zarobki techników farmaceutycznych są zależne od takich czynników, jak: płeć, województwo, wielkość miejscowości czy miejsce zatrudnienia (apteka sieciowa / niesieciowa).

Technik farmaceutyczny – kobieta zarabia średnio 3653 zł brutto, podczas gdy mężczyzna około 4 proc. więcej – 3803 zł brutto. Najniższe wynagrodzenie otrzymują mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego (2503 zł brutto) a najwyższe – pomorskiego (4063 zł brutto).

Z wyników badań wynika również, że w większości to większe miasto gwarantuje wyższe uposażenie (co ciekawe, inaczej jest w przypadku magistrów farmacji). Najwięcej technicy farmacji otrzymują w miastach wojewódzkich (3803 zł brutto), a najmniej w miejscowościach z liczbą mieszkańców do 10 tys. (3553 zł brutto).

A jak wygląda sytuacja zagranicą? Według danych redakcji serwisu Praca.Farmacja.pl, technik farmaceutyczny na początku swojej kariery zawodowej w Niemczech zarabia miesięcznie 1500-2200 euro brutto, a w Anglii – 1600-1900 funtów brytyjskich brutto.

Jeśli jesteś pracownikiem apteki i chcesz uzyskać swój indywidualny raport płac, wypełnij formularz Interaktywnej Mapy Wynagrodzeń.

PRZECZYTAJ TAKŻE: