
Zmiana pracy i znalezienie nowego miejsca zatrudnienia wbrew pozorom stanowi spore wyzwanie. Postrzeganie aktualnej pracy jako skrojonej pod nasze możliwości i oczekiwania zależy bowiem od szeregu czynników: naszych indywidualnych preferencji, określenia celu swoich zawodowych zmagań, jak również czynników zewnętrznych – atmosfery w zespole czy relacji z przełożonym.
Zmiana pracy jest wypadkową szeregu błędów, które są niczym innym jak niezaspokojeniem potrzeb pracownika. Bezspornie należy podkreślić fakt, że decyzja o zmianie pracy nie musi nastąpić jedynie w sytuacji zawodowego wypalenia. W wielu przypadkach jest ono najsilniejszym motywatorem do zmiany stanowiska czy miejsca zatrudnienia, jednak jego pełne zauważenie bywa trudne. Biorąc pod uwagę różnice pokoleniowe, warto wziąć pod uwagę również kwestię motywacji i zawodowego rozwoju.
CZYTAJ WIĘCEJ: Wypalenie zawodowe – objawy, etapy i profilaktyka
Dekalog w drodze do zmian
Niejednokrotnie myśl o zmianie pracy przychodzi w trudniejszym momencie i nie jest bezpośrednio powiązana ze zmiennymi, które obiektywnie powinny skłonić nas do szukania nowego miejsca zatrudnienia. To niezwykle ważne, aby świadomie i uważnie umieć oddzielić syndrom zmęczenia czy zawodowego wypalenia od obiektywnych przesłanek, które powinny nas skłonić do rozważenia przyjęcia innej oferty pracy. Pomocna może okazać się poniższa lista dziesięciu stwierdzeń, które im bardziej odzwierciedlają naszą obecną sytuację, tym silniej powinny motywować do zmian.
-
Niechęć do przebywania w miejscu pracy - jeśli przed wyjściem do pracy odczuwa się lęk i niepokój, manifestowane objawami wegetatywnymi jak zawroty głowy czy przyspieszone bicie serca, troska o zdrowie powinna uświadamiać konieczność odejścia z obecnej pracy.
-
Brak wsparcia – pozbawienie pracownika odpowiedniego wdrożenia, brak zainteresowania ze strony współpracowników i przełożonego od pierwszych dni pracy czy konieczność poszukiwania na własną rękę odpowiedzi na pytania, na które nikt nie chce lub nie potrafi odpowiedzieć, zniechęcają już od samego początku.
-
Dylematy moralne - lepiej zastanowić się nad przyszłością w danej firmie, jeśli nie utożsamia się z określonymi wartościami i przyjętym sposobem postępowania; warto również wziąć pod uwagę wątpliwości co do jakości usług i produktów.
-
Utrata motywacji i entuzjazmu – jeśli to, co dawniej sprawiało przyjemność, nagle staje się udręką i smutną koniecznością, a praca nie daje wyzwań, to często jedynie jej zmiana może na nowo rozbudzić wewnętrzny entuzjazm.
-
Brak więzi z własnym zespołem - nie czując się elementem grupy i nie wnosząc nic do niej, z czasem zaczyna brakować sił, aby się w niej utrzymać.
-
Wykonywanie zadań poniżej swoich kompetencji – jeśli zdobyte doświadczenie, fachowa wiedza, niezbędne umiejętności i posiadane kompetencje nie są w żaden sposób powiązane z codziennymi obowiązkami, funkcjonowanie w takich warunkach rodzi poczucie frustracji.
-
Brak odstępstw od rutyny – wykonywanie codziennych obowiązków w sposób mechaniczny, poczucie, że praca jest nazbyt statyczna i brak wiary w samorozwój czy zwiększenie zakresu odpowiedzialności, to znak znalezienia się w martwym punkcie kariery.
-
Wyrażane zdanie i opinie są bez znaczenia - jeśli głos jednostki nie jest słyszalny, jej zdanie nie ma żadnej wartości, a przełożony jest zdenerwowany, kiedy proponuje ona nowe inicjatywy, taka sytuacja pogłębia poczucie beznadziei i skłania do zmian.
-
Pracodawca stawia na ludzi z zewnątrz – gdy w obecnym miejscu pracy preferuje się zatrudnianie na wyższe stanowiska ludzi z zewnątrz zamiast dawać szanse awansu swoim ludziom, pracownik może dojść do wniosku, że nie jest to miejsce, w którym jego kariera mogłaby się rozwinąć.
-
Brak identyfikacji z kulturą organizacyjną firmy - warto sprawdzić, czy wyznawane wartości wpisują się w zasady funkcjonowania firmy; jeżeli występują dysproporcje pomiędzy wartościami jednostki a wartościami wyznawanymi przez firmę, wiązanie z nią swojej przyszłości nie ma obiektywnych przesłanek.

Zmiana pracy - musieć nie znaczy chcieć
Samo przeanalizowanie sygnałów płynących z aktualnej sytuacji zawodowej to jedno, a poczucie chęci zmiany pracy to drugie. Zmiana miejsca zatrudnienia to wyzwanie, które wiąże się z dodatkowym stresem, ryzykiem i dozą niepewności. Warto się zatem do tego odpowiednio przygotować i skorzystać np. z pytań kartezjańskich. Odpowiedzi na nie pozwalają bowiem zidentyfikować, czy cel, do którego się dąży, a którym jest zmiana pracy, jest faktycznie wewnętrznie istotny.
-
Co się wydarzy, jeśli osiągnę swój cel? - odpowiedź na to pytanie określa korzyści, jakie przyniesie zmiana pracy; wizja ta w prosty sposób może działać motywująco i warto ją rozbudowywać i stosować przy wizualizacjach celu.
-
Co się nie wydarzy, jeśli osiągnę swój cel? - odpowiedź na drugie pytanie zazwyczaj definiuje cenę, jaką należy zapłacić za zmianę miejsca zatrudnienia, np. więcej obowiązków, niestabilną formę zatrudnienia, zmianę wynagrodzenia.
-
Co się wydarzy, jeśli nie osiągnę swojego celu? - wnioski z tego pytania definiują koszty, jakie przyjdzie zapłacić za zaniechanie zmian i niepodjęcie działania np. rezygnację z marzeń o niezależności, rozwoju osobistym, asymilacji z zespołem pracowniczym etc.
-
Co się nie wydarzy, jeśli nie osiągnę celu? - ostatnie pytanie przynosi najciekawsze odpowiedzi, ponieważ z powodu podwójnego zaprzeczenia nasza świadomość zostaje wprowadzona w stan pewnej konsternacji, a zostają odkryte prawdziwe motywy, stojące za wyznaczonym celem.
