Dawkowanie insulin - poznaj trzy trudne przypadki 

Dawkowanie insulin - poznaj trzy trudne przypadki 

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 21.04.2022
KATEGORIA:

Insuliny na recepcie to jeden z trudniejszych przypadków do rozwikłania przez farmaceutów. Pokazujemy trzy różne przykłady, jak sobie radzić, gdy otrzymamy takie recepty do realizacji. 

 

Kiedy można wydać trzy opakowania insuliny?

 

Jak interpretować dawkowanie insuliny w następujących trzech przypadkach:

  1. S. 1 x 8j (14j wieczorem)
  2. S. 3×1 12j – 12j – 12j (pomiędzy 3×1 a 12j-12j-12j jest przerwa/spacja lub przecinek)
  3. S. 2×1 12j – 12j – 12j (pomiędzy 2×1 a 12j-12j-12j jest przerwa/spacja lub przecinek).

 

Czy w powyższych przypadkach można wydać całość, czyli 3 opakowania a 5 wkładów (dla celów poglądowych) insuliny NovoMix 30?

 

Trzy opakowania insuliny można wydać tylko w przypadku dawkowania z punktu 2). W pkt. 1. do wyliczeń przyjmuje się mniejszą z zapisanych ilości, czyli 8j. Wartość ta w przeliczeniu na 360 dni kuracji umożliwia wydanie 12 wkładów ze względu na trwałość leku. Z kolei w pkt. 3. pojawia się sprzeczność pomiędzy podaniem insuliny dwa razy dziennie a zapisaną ilością uwzględniającą podanie trzykrotne. W tym przypadku pacjent może otrzymać maksymalnie 2 opakowania.

 

Dawkowanie z opisem „nie określono”

 

Czy przy takim zapisie można wydać 2 op. a 5 szt.? Jak potraktować to dawkowanie z dodatkowym opisem „nie określono”. Czy z takim zapisem dawkowania można wydać całość?

 

Ins. NOVORAPID PENFILL  roztwór do wstrzykiwań 100 j.m./ml

2 op. po 5 wkł. po 3 ml

DS. 3 x dziennie (rano: 12 nie określono, po południu: 9 nie określono, wieczorem: 12 nie określono) podskórnie

Odpłatność R

Można wydać spokojnie 2 opakowania. Gdyby było wypisane więcej, to również nie byłoby problemu z realizacją. Zapis „nieokreślone” odnosi się do braku podania jednostki, natomiast dawkowanie spełnia wymogi definicji, ponieważ podano ilość jednostek i częstotliwość ich stosowania.

 

Kiedy więcej niż 2 opakowania?

 

Czy można wydać ze zniżką więcej niż 2 najmniejsze opakowania z wykazu leków refundowanych insuliny z dawkowaniem 60j/dobę? Czy taki zapis traktujemy jako sumę jednostek insuliny, bo nie wiemy, czy pacjent używa 3x20j czy 2x30j czy 1x60j?

 

Osoba realizująca nie musi wiedzieć dokładnie, ile jednostek i ile razy dziennie insulina będzie faktycznie podana. Zapis 60j. na dobę można zinterpretować jako 1x60j., co wystarczy, żeby uznać dawkowanie za prawidłowe i dające podstawę do wydania większej ilości niż 2 opakowania.

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl

 

© rx.edu.pl
 

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA