Dawkowanie - jakie problemy mają farmaceuci?

Dawkowanie - jakie problemy mają farmaceuci?

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 19.11.2021
KATEGORIA:

Zapis dawkowania na recepcie to jedna z wielu bolączek farmaceutów. Po wejściu w życie 1 lipca 2021 r. ustawy o realizacji recept nadal nie jest to dobrze sprecyzowane.

 

Dawkowanie Madoparu

 

Czy można wydać Madopar po 100 tabl. przy dawkowaniu 1×1, po 50 dniach od wystawienia e-recepty?

Madopar ma zarejestrowane kilka dawek i postaci. Podczas odliczania ilości leku przy pierwszej realizacji e-recepty po 30 dniach, należy rozpatrzyć konkretny lek wypisany na recepcie. Ogólnie można powiedzieć, że w większości przypadków, dla których najmniejsze zarejestrowane opakowanie jest jednocześnie jedynym refundowanym, czyli po 100 tabl. lub kaps., można wydać pełne opakowanie po 50 dniach, przy dawkowaniu 1×1. 

Wyjątkiem od tej reguły będzie Madopar HBS, którego najmniejsze zarejestrowane opakowanie to 30 kaps. W tym przypadku pacjent będzie potrzebował nowej recepty, żeby otrzymać lek.

 

Wątpliwości dotyczące plastrów

 

Czy plastry Transtec podlegają nowym przepisom z lipca, jak opatrunki lecznicze Mepilex, co do precyzyjności dawkowania? Czy bardziej dawkowaniu psychotropów? Czy dawkowanie „co 3 dni zmiana jest prawidłowe”? Czy musi być z ilością „1 plaster co 3 dni”?   

 

Opatrunki Mepilex i plastry Transtec to dwie różne grupy. Pierwsze to wyroby medyczne, a drugie plastry lecznicze (przezskórne) o statusie leku. W obu przypadkach niezbędne jest podanie precyzyjnego dawkowania, żeby pacjent mógł otrzymać więcej niż dwa najmniejsze refundowane opakowania. Przepis mówiący o możliwości realizacji recepty z częstotliwością stosowania, dotyczy tylko wąskiej grupy wyrobów medycznych, do której należą m.in. paski do glukometru.

 

Z kolei sama aplikacja leku w postaci plastra na skórę nie przesądza, że jest to postać stosowana zewnętrznie. Owszem w przypadku maści, żeli, płynów wystarczająca będzie częstotliwość stosowania. Natomiast systemy transdermalne wymagają już pełnego dawkowania. Reasumując, zarówno opatrunki lecznicze, jak i plastry przeciwbólowe, czy inne z grupy plastrów transdermalnych, wymagają podania pełnego dawkowania. W przeciwnym razie ilość wydawanego leku czy wyroby nie może przekraczać dwóch najmniejszych opakowań.

 

Dawkowanie „codziennie”

 

Pacjent przyniósł e-receptę na Granuflex pasta 30 g 3 op. S. codziennie. Czy dawkowanie „codziennie” można uznać za prawidłowe?

Granuflex pasta to nie jest produkt leczniczy, a wyrób medyczny. W związku z tym nie obowiązuje tu zasada mówiąca, że wystarczające będzie podanie samej częstotliwości stosowania. 

Określenie „codziennie” jest w tym przypadku równoznaczne z niepełnym dawkowaniem i nie jest prawidłowe. Oznacza to, że pacjent może otrzymać w ramach tej recepty maksymalnie dwa opakowania produktu.

 

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl

 

© rx.edu.pl

REKLAMA
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA