Wątpliwe dawkowanie na e-recepcie

REKLAMA

Wątpliwe dawkowanie na e-recepcie

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 07.12.2020
Realizacja e-recepty a dawkowanie

Zapisane dawkowanie na e-recepcie potrafi budzić niemałe wątpliwości nie tylko wśród pacjentów, ale także wśród farmaceutów. O co ostatnio pytają pracownicy aptek? Sprawdźcie!

Acenocumarol – dawkowanie sprzeczne z ilością

Pacjent przyniósł e-receptę na Acenocumarol: Rp. Acenocumarol WZF 4 mg 4 op. po 60 tabl. D.S. 1/2 tabl. rano przez 180 dni. Recepta jest ważna rok, a pacjent przyszedł w dzień jej wystawienia.

Z podanego zapisu dawkowania wynika, że pacjent może otrzymać tylko 90 tabletek. Stoi to oczywiście w sprzeczności z liczbą wypisanych opakowań. Niemniej § 10 ust. 3 rozporządzenia w sprawie recept nakazuje w takiej sytuacji wydać ilość mniejszą, czyli 90 tabletek. Sposób wydania leku komplikuje dodatkowo fakt, że Acenocumarol WZF 4 mg jest zarejestrowany i refundowany wyłącznie w opakowaniach po 60 tabletek. Dlatego nie można wydać 90 tabletek. Finalnie pacjent może z analizowanej recepty otrzymać 60 tabletek. Gdyby nie okres stosowania, dopuszczalne byłoby wydanie ilości na 360 dni, czyli 3 opakowań w trzech transakcjach.

Realizacja e-recepty a dawkowanie

Aquacel Foam – podwójne dawkowanie na e-recepcie

Farmaceuta otrzymał receptę na plastry Aquacel Foam: Opatr. Aquacel Foam nieprzylepny 10 cm x 10 cm D.S: 1×1 co 2-3 dni. Czy przy takim dawkowaniu można wydać 20 sztuk plastrów? 

Z uwagi na podanie dwóch częstotliwości aplikacji opatrunku Aquacel Foam, czyli raz dziennie 1 plaster lub co 2-3 dni bez podania ilości, bezpieczniej będzie uznać zapis dawkowania za nieprawidłowy. Oznacza to konieczność zmniejszenia ilości wydawanego wyrobu do 2 sztuk plastra.

Ozempic – kwestia zapisu dawkowania leku

Recepta na Ozempic brzmi: Rp. Ozempic 1 mg roztwór do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu 5 op. po 1 wstrzykiwacz 3 ml + 4 igły D.S. 1 x tydzień s.c. Odpłatność 30%, recepta ważna rok. Czy taki zapis dawkowania umożliwia wydanie całości? 

W pierwszym momencie można by przyznać, że zapis dawkowania nie jest do końca prawidłowy. Co za tym idzie, niewłaściwe byłoby wydanie więcej niż 2 opakowania leku. Jednak ze względu na specyfikę leku i możliwość aplikacji wyłącznie konkretnych i z góry określonych przez daną dawkę porcji leku (4 dawki po 1 mg /0,74 ml/), można przyjąć, że pacjent ma prawo otrzymać całą przepisaną ilość.

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl

SPRAWDŹ NAJNOWSZE OFERTY PRACY