Co musi zawierać Twoje CV, żeby zwiększyć szanse na znalezienie nowej pracy?

Co musi zawierać Twoje CV, żeby zwiększyć szanse na znalezienie nowej pracy?

AUTOR: Daria Zyśk
DATA PUBLIKACJI: 23.01.2020
Kluczowe elementy w CV

Podstawą sukcesu rekrutacyjnego jest dobrze stworzone CV, czyli Twój życiorys. Musi być ono przejrzyste i rzetelne - to Twoja wizytówka, którą przesyłasz pracodawcom i która musi wywrzeć na nich pozytywne pierwsze wrażenie. Co w nim zawrzeć, żeby wzbudzić zainteresowanie swoją aplikacją?

Dane osobowe w CV

Zacznij od danych osobowych, takich jak imię i nazwisko, adres, telefon i adres e-mail. Sprawdź ich poprawność przed wysłaniem CV. Wybierz e-mail, pod którym można się z Tobą szybko skontaktować, najlepiej prywatny – unikaj wymyślnych, infantylnych i niepoważnych adresów. Warto wstawić profesjonalne zdjęcie. Jeśli takiego nie posiadasz, pod żadnym pozorem nie umieszczaj w dokumencie tzw. selfie czy wykadrowanej twarzy z innych fotografii.

Następnie skup się na przedstawieniu swojego dotychczasowego doświadczenia zawodowego – zawsze wskazuj nazwę stanowiska i pracodawcy oraz zakres obowiązków. Informacje o każdym swoim miejscu zatrudnienia podawaj chronologicznie, zaczynając od ostatniego. Skoncentruj się na doświadczeniach zawodowych, które będą dodatkowymi atutami Twojego CV. W przypadku ubiegania się o rolę, w której nie masz doświadczenia, podkreśl umiejętności adekwatne dla danej pozycji, zdobyte wcześniej.

Wykształcenie i umiejętności w CV

Na tle innych kandydatów możesz wyróżnić się informacjami o wykształceniu i odbytych szkoleniach. Opisz oddzielnie każdy ukończony rodzaj kursu lub kształcenia, który jest istotny dla stanowiska, na które aplikujesz – zacznij od najbardziej aktualnego, wskazując daty jako miesiąc i rok.

Skup się na tych umiejętnościach zawodowych, które będą Twoją mocną stroną w przypadku zatrudnienia na danym stanowisku. Wartością dodaną będzie wskazanie posiadanych umiejętności twardych – znajomości języków, programów komputerowych czy uprawnień – oraz umiejętności miękkich, a także zainteresowań, które mogą zwrócić uwagę na Twoją aplikację. Przy określaniu znajomości języków obcych, używaj przyjętej skali biegłości (np. B1, C1). Opisując swoje umiejętności, używaj prostych słów i jednoznacznego języka, unikaj żargonu i zbyt ogólnych sformułowań. Bądź konkretny i rzetelny. Wskazując swoje hobby i zainteresowania, staraj się je doprecyzować, np. zamiast „sport” wymień konkretne dyscypliny, które Cię pasjonują. Na koniec tworzenia swojego życiorysu zwróć uwagę na dodanie odpowiedniej zgody na przetwarzanie danych osobowych.

Jak dobrze napisać CV?

Jak aplikować na oferty pracy?

Kiedy uporasz się z prezentacją życiorysu, przed jego wysłaniem weź pod uwagę kilka ogólnych wskazówek. Po pierwsze, sprawdź dokładne wymogi stanowiska – dowiesz się, czy niezbędny jest list motywacyjny lub inne dodatkowe dokumenty, a także w jakim formacie przesłać CV. Najbardziej popularne jest format .pdf lub Word. Następnie zmień nazwę pliku – najlepiej zapisać go w następujący sposób: „CV_imięinazwisko”. Ułatwi to potencjalnemu pracodawcy znalezienie Twojego zgłoszenia, a także potwierdzi Twój profesjonalizm.

Kolejną istotną kwestią jest ochrona danych osobowych. Nie podawaj informacji, które nie są niezbędne w procesie rekrutacji (np. data urodzenia, stan cywilny), i aplikuj tylko na wiarygodne oferty pracy, w których pracodawca spełnia swój obowiązek informacyjny (w treści ogłoszenia oznajmia kto, w jaki sposób i w jakim celu będzie przetwarzał Twoje dane). Zadbaj też o czytelność i przejrzystość swojej aplikacji – możesz wykorzystać dostępne darmowe szablony lub generatory CV. I najważniejsze – nie umieszczaj nieprawdziwych informacji w swoim życiorysie. Jest duże prawdopodobieństwo, że podczas późniejszej rozmowy o pracę Twoje kłamstwo wyjdzie na jaw, a to może przekreślić szanse na sukces rekrutacyjny.

Po odpowiednim zbudowaniu swojej wizytówki w postaci CV, przemyśl i dokonaj selekcji ofert pracy, na które będziesz aplikować – tak, żeby były to faktycznie ogłoszenia spełniające Twoje oczekiwania wobec nowego miejsca pracy. Jeśli odpowiednio zbadasz swoje potrzeby i ustalisz priorytety, nie powinno sprawić Ci to najmniejszego problemu. Staraj się odnotowywać także, w odpowiedzi na jakie rekrutacje Twoje CV zostało już przesłane. Lepiej unikać aplikowania kilkukrotnie na to samo ogłoszenie. Wcale nie wpływa to na dobry odbiór Twojej kandydatury, wręcz przeciwnie – pokazuje potencjalnemu pracodawcy czy rekruterowi desperację lub brak przemyślanych działań. Kompleksowe i świadome podejście do tworzenia i wysyłania CV pozwoli Ci zwiększyć swoje szanse na sukces, jakim będzie zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną.

Fragment artykułu, opublikowanego w: MGR 4/2019 (26), Farmaceutyczne okienko transferowe, s. 26-28

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA