Lek na bazie antybiotyków, realizacja recepty przed terminem i przekroczona liczba pozycji na recepcie

REKLAMA

Lek na bazie antybiotyków, realizacja recepty przed terminem i przekroczona liczba pozycji na recepcie

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 20.06.2022
KATEGORIA:

Czy lek na bazie antybiotyku trzeba wykonać w warunkach aseptycznych i wycenić jako jałowy? Co w sytuacji, gdy pacjent chce zrealizować e-receptę przed terminem? Jak postąpić z receptą, na której znajduje się więcej niż 5 pozycji? Sprawdź.

 

Lek na bazie antybiotyków - kwestia wykonania i wyceny

 

Czy dopuszczalne jest zrobione leku do stosowania w jamie ustnej na bazie antybiotyków bez warunków aseptycznych i z naliczeniem zwykłej taxy?

 

W obecnym porządku prawnym (w szczególności od 2012 r.) oraz zgodnie z zasadami sztuki aptecznej nie jest możliwe wykonanie leku w nieprawidłowych warunkach. Lek, który zawiera antybiotyk lub wymaga odpowiednich warunków według Farmakopei Polskiej czy zaleceń lekarza, musi być wykonany w warunkach aseptycznych i wyceniony jako jałowy.

 

Kiedyś przepis brzmiał inaczej, bo mówił ogólnie o lekach sporządzonych w warunkach aseptycznych i nie odwoływał się do FP. Traktowano to niesłusznie jako furtkę zezwalającą na wycenę z pojedynczą taxą leku z antybiotykiem.

 

Realizacja e-recepty przed terminem

 

Czy można wydać pacjentowi leki wcześniej, niż wynika to z zapisanej na e-recepcie dacie realizacji "od dnia"?

 

Nie ma możliwości realizacji recepty przed wskazaną datą realizacji „od dnia”, ponieważ stanie się ona ważna dopiero we wskazanym dniu.

 

Oczywiście technicznie da się wydać lek, a receptę wrzucić do kolejki, a za dwa dni zafiskalizować. Niemniej nie ma pewności czy pacjent nie wykupi jej w innym miejscu, a wówczas apteka zostanie z błędem DRR.

 

Przekroczona ilość pozycji na recepcie

 

Co w sytuacji, kiedy na papierowej recepcie znajduje się 6 pozycji? Czy można wydać cokolwiek? Czy jedną z nich lekarz powinien wykreślić i potwierdzić pieczątką?

 

Na recepcie papierowej można przepisać do 5 leków gotowych, wyrobów medycznych lub środków spożywczych albo jeden lek recepturowy. Recepta papierowa, na której lekarz wypisał 6 pozycji obejmujących leki, wyroby medyczne lub środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego jest nieprawidłowa i nie może być zrealizowana.

 

Rezygnacja z jednej pozycji nie usuwa wady dokumentu. Osoba wystawiająca receptę musi skreślić jedną z nich. Alternatywnie, jeżeli jedną z 6 pozycji jest suplement diety, pominięcie go pozwoli na realizację takiej recepty.

 

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl

 

© rx.edu.pl

 

PRZECZYTAJ TAKŻE: