
Jak wydać lek z recepty rocznej, jeśli według kodu EAN wypadł on z refundacji? Czy można wydać lek w mniejszej dawce? Jaką wielkość opakowania wydać w przypadku recepty na Tramal w kroplach? Czy można wydać zawiesinę zamiast tabletek?
Jak wydać lek z recepty rocznej, jeśli według kodu EAN wypadł z refundacji?
W styczniu pacjent miał wypisany Amlopin 10 mg po 28 tabletek. Recepta jest długoterminowa, a w kwietniu lek wypada z listy. Jak wygląda sytuacja z wydaniem tego leku? Czy można wydać go ze zniżką?
Wszystko zależy od zapisu w części wizualnej. Jeżeli ta wskazuje Amlopin konkretnie z firmy Inpharm, to odpowiednik musi być wydany pełnopłatnie. Natomiast jeżeli jest po prostu napisane Amlopin 10 mg po 28 tabletek, to można przyjąć, że zapis wskazuje również na refundowany lek z Delfarmy. Pozwala to wydać ze zniżką wypisany lek (w opakowaniu po 28 lub 30 tabletek) lub odpowiednik. W obu przypadkach BLOZ/EAN ma znaczenie jedynie informacyjne, a najważniejsza jest część graficzna e-recepty. W zestawieniu refundacyjnym należy dopilnować, aby zaznaczony EAN „oryginału” był refundowany.
Co do zasady, jeżeli lek wypada z refundacji i nie ma pozycji o tej samej nazwie w wykazie leków refundowanych, należy od tego miesiąca realizować receptę pełnopłatnie lub zasugerować pacjentowi wystawienie nowej recepty na lek refundowany.
Czy można wydać lek Ozempic w mniejszej dawce?
Czy można wydać 2 opakowania Ozempic 0,5 mg zamiast 1 opakowania Ozempic 1 mg?
Nie ma przeszkód, aby pacjent otrzymał identyczną ilość substancji w mniejszej dawce. Z podaniem również nie powinno być problemu, o ile pacjent godzi się na podwójne wstrzyknięcie. Pozwala na to rozporządzenie w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki. Warunkiem jest brak wpływu takiego wydania na bezpieczeństwo i skuteczność farmakoterapii.
Tramal w kroplach - jaką wielkość opakowania wydać?
W części technicznej e-recepty lekarz zakodował Tramal 96 ml. Natomiast w części graficznej nigdzie nie widnieje pojemność, jest tylko zapis 3 op. 1 but. Należy zatem wydać 3 opakowania po 10 ml, czy kierować się częścią techniczną i dodać adnotację w DRR?
Niestety część techniczna pokazuje jedynie jaki lekarz miał zamysł. Osoba realizująca musi przyjąć, że butelka o nieustalonej pojemności to najmniejsze refundowane opakowanie zawierające 10 ml. Z analizowanej recepty pacjent może otrzymać tylko 3 opakowania po 10 ml. Jeżeli pacjent nie godzi się na takie rozwiązanie, to lekarz musi wystawić poprawną receptę.
Wydanie zawiesiny w przypadku braku tabletek
Pytanie dotyczy e-recepty na Ospen 1500 1 opakowanie x 30 tabletek z dawkowaniem 3 × 1. Pacjent jest ubezpieczony i recepta jest wypisana z refundacją. Czy z powodu braku w hurcie tabletek można wydać 2 opakowania po 150 ml, w dawce 750? Z przeliczenia dawek: 3 × 10 ml zawiesiny = 3 × 1 tabl. Czy można w taki sposób zrealizować receptę z refundacją?
Od strony prawnej (ilość j.m. się zgadza i dawek po 10 ml jest też 30) i medycznej nie ma przeciwwskazań, aby wydać 2 opakowania po 150 ml leku Ospen w zawiesinie zamiast 30 tabletek. Oczywiście z refundacją, skoro prawnie jest to dozwolone i dodatkowe przesłanki są spełnione. Obie postaci nie wykazują różnic farmakokinetycznych, ani farmakodynamicznych, które mogłyby wpływać na skuteczność i bezpieczeństwo stosowania. Tylko Zinnat ma wpis w ChPL, że zawiesina i tabletki nie są biorównoważne.
Ponadto zawiesina Ospen jest wygodniejsza, ponieważ może być stosowana niezależenie od posiłków. Z kolei dla tabletek wymagane jest, aby były przyjmowane na 1 godzinę przed posiłkiem.
Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl.
© rx.edu.pl