Lek w mniejszej dawce, termin wydania receptury i wycena witaminy B12 - co robić?

Lek w mniejszej dawce, termin wydania receptury i wycena witaminy B12 - co robić?

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 11.08.2022
KATEGORIA:

Czy można wydać lek w mniejszej dawce, niż jest to zapisane na recepcie? Ile wynosi czas na sporządzenie leku robionego? Jak poprawnie wycenić recepturę z witaminą B12? 

 

Wydanie leku w mniejszej dawce

 

Pacjent ma na e-recepcie lek Romazic w dawce 30 mg. Mówi, że lekarz się pomylił i przyjmuje lek w dawce 20 mg. Czy można mu wydać analogiczną ilość w dawce 20 mg?

 

W takiej sytuacji można wydać lek w mniejszej dawce, ale pacjent musi mieć możliwość przyjęcia dawki wypisanej przez lekarza (30 mg). Oznacza to, że pacjent może oczywiście wykupić 6 opakowań leku w dawce 20 mg, ale też 6 opakowań leku w dawce 10 mg. Wydanie 9 opakowań leku w dawce 20 mg jest błędem, ponieważ tabletki leku w dawce 20 mg są niepodzielne.

 

Jeżeli pacjent nie akceptuje wydania dawek łączonych niezbędny będzie kontakt z lekarzem. Mniejszą dawkę można wydać pacjentowi wyłącznie za jego zgodą.

 

Receptura - termin na wydanie leku

 

Czy zmieniło się coś w kwestii czasu, jaki farmaceuta ma na sporządzenie leku robionego? Nie obowiązuje już zapis 48 godzin od momentu przyjęcia recepty na lek robiony? Jak wygląda kwestia na cito oraz 4 godzin dla leków zawierających środek odurzający?

 

W obecnym stanie prawnym ten przepis (art. 86 ust. 2 ustawy prawo farmaceutyczne) już nie obowiązuje. Wejście ustawy o zawodzie farmaceuty spowodowało całkowitą zmianę art. 86 i usunięcie dawnego brzmienia.

 

Aktualnie termin wykonania leku ustala się indywidualnie z pacjentem. Oczywiście skoro adnotacja cito może być użyta, to termin sporządzenia w tym przypadku powinien być możliwie najkrótszy.

 

Wycena receptury z witaminą B12

 

Jak prawidłowo wycenić lek recepturowy w składzie z witaminą B12 w ampułce? Jako refundowany czy na 100%? Witaminy B 12 nie ma w postaci doustnej refundowanej. Chodzi o zawiesinę do pędzlowania z gliceryną, nystatyną, benzokainą i witaminą B12 w ilości 1 mg.

 

 

Oprócz kryterium niższej dawki niż w postaci stałej doustnej i faktu, że lek jest refundowany, należy zwrócić uwagę na jeden zapis. Otóż w załączniku do rozporządzenia w sprawie leków gotowych, które mogą być traktowane jak surowce recepturowe przy sporządzeniu leków, znajduje się lista leków gotowych. Niestety witaminy B12 tam nie ma. Oznacza to, że podaną zawiesinę należy wycenić jako postać jałową stosowaną zewnętrznie, ale pełnopłatnie.

 

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl

 

© rx.edu.pl

REKLAMA
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA