
Pacjenci często przychodzą do apteki z receptami, na których widnieją błędy w dawkowaniu przepisanych preparatów. Zobacz, jak sobie poradzić w trzech problematycznych sytuacjach.
Dwa sposoby postępowania
Pacjent przyszedł z receptą na Helicid. Zapisano tam dawkowanie Helicid 20 mg x 90 kaps. DS. 2 × 1 przy zgadze potem 1 × 1. Czy to jest akceptowalne? Określenie „przy“ nie mówi o systematycznym stosowaniu, tylko jak jest i nie pozwala wyliczyć konkretnie, ile leku będzie zużyte, w jakim czasie. Ponadto podano dwa schematy dawkowania.
W przypadku Helicidu można postąpić dwutorowo. Po pierwsze można przyjąć, że bazowe dawkowanie to 1 × 1, które w okresie nasilenia objawów może być zwiększone do 2 × 1. Takie podejście pozwala teoretycznie wydać wypisane 90 tabletek. Bardziej bezpieczny zapis wyglądałby następująco: 1 × 1, w razie zgagi 2 × 1. Po drugie można uznać dawkowanie za nieprecyzyjne, ponieważ nie jesteśmy w stanie określić, ile razy pojawi się zgaga. Skutkiem tego najbezpieczniej będzie wydanie nie więcej niż dwóch najmniejszych refundowanych opakowań leku, czyli 28 kapsułek. Generalnie w przypadku podania podwójnego dawkowania można kierować się mniejszą częstotliwością przy wydawaniu oraz większą częstotliwością przy odliczaniu ilości leku po upływie 30 dni, dla rocznej e-recepty. Oczywiście w sytuacji pojawienia się dwóch kompletnie sprzecznych zapisów można również uznać zapis za błędny.
Nieprecyzyjne dawkowanie insuliny
Jeśli na recepcie z insulinami widnieje zapis: „D.S. 20 dawek rano“ traktujemy to jako nieprecyzyjne dawkowanie czy jako 20 jednostek?
W tym przypadku wiemy, że rano ma być podana insulina, niemniej dawka musi mieć jakąś wartość. 20 dawek to 20 podań leku, ale bez ilości jednostek. Zatem podane dawkowanie jest nieprecyzyjne. Z drugiej strony zapis „20 rano” można odczytać jako 20 j. rano, więc być może taki zamysł miał lekarz. W razie wątpliwości, zawsze warto wyjaśnić je z osobą wystawiającą receptę.
Błędne dawkowanie
E-recepta na Rispolept Consta 0,0375 proszek do sporządzania zawiesiny do wstrzyknięć 4 op. po 1 fiolce. Czy dawkowanie „2x w miesiącu” jest poprawne?
Przytoczone dawkowanie nie jest poprawne, ponieważ nie zawiera jednego elementu z wymaganych, czyli ilości jednostek dawkowania. Osoba uprawniona podała tylko częstotliwość stosowania, co nie jest wystarczające do wydania 4 opakowań. W analizowanym przypadku, bez poprawy recepty, możliwe jest wydanie 2 op. leku Rispolept Consta.
Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl.
© rx.edu.pl