Apteki prywatne i sieciowe - porównanie

Apteki prywatne i sieciowe - porównanie

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 13.03.2020
KATEGORIA:
Porównanie aptek sieciowych i prywatnych

Magistrowie farmacji oraz technicy farmaceutyczni poszukujący pracy w aptekach swój wybór dzielą najczęściej między apteki prywatne i sieciowe. Zarówno praca w sieciach aptecznych, jak i w placówkach prywatnych właścicieli ma swoje wady i zalety. By ułatwić decyzję o wyborze nowego zatrudnienia, prezentujemy porównanie aptek sieciowych i prywatnych.

Pracownicy, niezależnie od branż, decydują się na zmianę swojego miejsca zatrudnienia głównie ze względów finansowych - niesatysfakcjonującego wynagrodzenia i braku możliwości podwyżki. Jako inne istotne czynniki, wpływające na taką decyzję, wskazują chęć awansu lub zmiany otoczenia, a także relokację.

CZYTAJ TAKŻE: FARMACEUTO, MOŻE CZAS NA ZMIANĘ PRACY?

Praca w aptece sieciowej

Apteki sieciowe należą do grona aptek ogólnodostępnych, czyli tych zajmujących się zaopatrywaniem pacjentów w wyroby medyczne i leki. Charakteryzuje je duża liczba placówek znajdujących się na terenie całego kraju lub konkretnego regionu (np. województwa), występująca pod wspólnym szyldem. Sieci apteczne działają według ujednoliconych zasad - polityki cenowej, standardów obsługi pacjentów, wymagań wobec pracowników oraz warunków ich zatrudnienia, a także - w miarę możliwości - urządzenia i wyglądu wnętrza apteki. Farmaceuci i technicy w takiej aptece muszą być gotowi do pracy w weekendy - tego typu placówki najczęściej funkcjonują w systemie siedmiodniowym.

Praca w aptece sieciowej wiąże się ze spełnianiem konkretnych wymagań i oczekiwań, jakie stawiają osoby zarządzające siecią. Równie ważne jak pomoc największej liczbie pacjentów, jest realizowanie planów sprzedażowych i osiąganie określonych wyników - pracownicy aptek otrzymują wówczas ustalone prowizje. Sieci apteczne często prowadzą też sprzedaż online oraz posiadają produkty własne, najczęściej suplementy lub dermokosmetyki.

Jeśli chodzi o warunki pracy, to oprócz wspomnianych pracy w weekendy oraz celów sprzedażowych, w aptece sieciowej najczęściej można liczyć na pakiet benefitów pozapłacowych. Są to m.in.: ubezpieczenie zdrowotne, pakiet medyczny, karta sportowa czy dodatkowe szkolenia, organizowane lub fundowane przez pracodawcę. Dodatkowym stresem dla pracownika apteki sieciowej mogą być: presja osiągania określonych wyników sprzedaży, od których uzależnione będzie otrzymanie premii lub jej brak, a także niezapowiedziane kontrole pracy danego pracownika pod kątem stosowania wyznaczonych standardów obsługi w danej sieci (tzw. “tajemniczy pacjent”).

Porównanie aptek sieciowych i prywatnych

Praca w aptece prywatnej

Apteki prywatne, tak jak i sieciowe, należą do aptek ogólnodostępnych. Takie placówki są zakładane i prowadzone przez magistrów farmacji z czynnym prawem wykonywania zawodu farmaceuty (PWZF). W indywidualnym, niewielkim przedsiębiorstwie najczęściej pracuje niewiele osób i panuje bardzo prywatna, rodzinna atmosfera. O warunkach współpracy, ewentualnych dodatkowych benefitach czy standardach obsługi pacjenta decyduje bezpośrednio właściciel apteki.

Większość aptek prywatnych (w przeciwieństwie do sieci) zajmuje się także wyrobem leków recepturowych. Najczęściej są otwarte wyłącznie w dni powszednie, ewentualnie dodatkowo w soboty, godziny ich funkcjonowania są często także krótsze niż aptek sieciowych. Apteki prywatne zazwyczaj nie prowadzą też sprzedaży internetowej, a liczba pacjentów, którzy ją odwiedzają, zależy od wielkości danej miejscowości oraz odległości od innej apteki. Zarobki w aptekach prywatnych mogą być nieco niższe niż w aptekach sieciowych (szczególnie tych, zrzeszających największą liczbę placówek), jednak nie jest to reguła - w przypadku mniejszych sieci i aptek prywatnych wynagrodzenie techników i magistrów znajduje się na podobnym poziomie.

Porównanie aptek sieciowych i prywatnych

Wybór konkretnego typu apteki zależy oczywiście od oczekiwań, jakie dana osoba ma wobec danego miejsca pracy. Sieci apteczne jako duże przedsiębiorstwa często nastawione są na konkretny zysk, stąd obecność planów sprzedażowych i systemu premiowego w celach motywacyjnych. Choć zarobki w placówkach prywatnych często są niższe niż te w sieciowych, wiele osób ceni sobie bardziej kameralną atmosferę i brak presji wyniku, a także możliwość dodatkowych dyżurów (nadgodzin). Na początku swojej kariery zawodowej, warto sprawdzić swoje siły w obu typach placówek i stworzyć porównanie aptek, aby przekonać się, jaki tryb i atmosfera pracy bardziej sprzyjają naszemu rozwojowi oraz ogólnemu zadowoleniu z miejsca zatrudnienia.
 

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Zarządzanie zespołem w aptece - metody
05.08.2020
AUTOR: Wojtek Chudziński
E-recepta - realizacja trudnych przypadków
24.04.2020
AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
Employer branding w aptece
19.02.2020
AUTOR: Daria Zyśk
REKLAMA