Receptowe bolączki farmaceutów i ich rozwiązania

REKLAMA

Receptowe bolączki farmaceutów i ich rozwiązania

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 22.03.2022
KATEGORIA:

Czy każdy lek można dzielić? Jak wygląda sprawa wystawiania recept farmaceutycznych na mleko modyfikowane? Co z zamianą leku z zawiesiny na tabletki? Sprawdź.

 

Pronasal - podanie wziewne czy pozajelitowe?

 

Czy dozwolone jest dzielenie opakowań Pronasalu 2 x 140 (podwójne opakowanie)? Każda z buteleczek jest zapakowana w osobny kartonik, a w ustawie mamy mowę o lekach przeznaczonych do podawania pozajelitowego. 

 

Taka interpretacja podania pozajelitowego jest zbyt dosłowna i niezgodna z definicją z farmakopei. FP mówi, że: „preparaty pozajelitowe są jałowymi postaciami leku przeznaczonymi do podania do organizmu człowieka lub zwierzęcia przez wstrzyknięcie, infuzję lub implantację”. Pronasal to aerozol, który podajemy donosowo, czego nie uznaje się także za podanie wziewne.

 

Reasumując, nie jest możliwe dzielenie opakowania Pronasalu, ponieważ ten lek nie zalicza się ani do leków parenteralnych, ani do podania wziewnego. A to m.in. dla tych grup leków dozwolone jest dzielenie opakowań, o czym mówi § 5 ust. 3 rozporządzenia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych.

 

Recepta farmaceutyczna na mleko modyfikowane

 

Czy farmaceuta może wystawić receptę na mleko modyfikowane na zniżkę dla swojego dziecka?

 

Niestety nie, ponieważ farmaceuta może wystawić receptę wyłącznie na leki gotowe i tylko na leki (z wyłączeniem psychotropów, narkotyków i tych o kategorii dostępności Rpz. Nie ma możliwości wystawiania recept na wyroby medyczne oraz środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego (mleko modyfikowane) oraz leki recepturowe. Potwierdzają to zarówno zapisy ustawy prawo farmaceutyczne (art. 96 ust. 4), jak i odpowiedź MZ dla NFZ. Ministerstwo nie zamierza rozszerzać tego katalogu.

 

Zamiana Zinnatu

 

Czy w świetle § 5 ust. 7 rozporządzenia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych oraz art. 15 ust. 10 ustawy - Prawo Farmaceutyczne, można zamienić Zinnat 250/5 ml 2 op. a 50 ml na 2 op. tabletek 250 mg a 10 tbl.? Dawkowanie 2 × 10 ml, recepta dla dorosłego, który nie ma problemu z połykaniem. Pacjent się zgadza, a w hurtowniach nie ma Zinnatu w zawiesinie. Czy można wydać ten lek na zniżkę, w sensie czy dawka 250 mg/5 ml jest równa dawce tabletki 250 mg, żeby podciągnąć art. 44 ustawy o refundacji, biorąc pod uwagę dawkowanie > 5 ml? 

 

Obie postaci mieszczą się w kategorii doustnych o natychmiastowym uwalnianiu, więc chociażby z tego względu zmiana jest możliwa (argument ze wspomnianego art.15 ust. 10 Prawa farmaceutycznego). Dodatkowym argumentem za zamianą jest dawka, którą przyjmuje pacjent, czyli 500 mg, którą można podać bez problemu jako 2 tabletki. W tym przypadku 1 op. zawiesiny jest równoważne z 10 tabl. ze względu na podawaną ilość leku. 

 

Patrząc dodatkowo na rozporządzenie w sprawie zapotrzebowań i wydawania z apteki osoba realizująca może zmienić postać, jeżeli nie wpłynie to na bezpieczeństwo i skuteczność farmakoterapii. W tym przypadku ta przesłanka jest spełniona i zostaje tylko poinformowanie pacjenta o właściwym dawkowaniu.

 

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl

 

© rx.edu.pl

PRZECZYTAJ TAKŻE: