
Rozmowa rekrutacyjna to ostatni i jednocześnie najważniejszy etap poszukiwania pracy. To od bezpośredniego spotkania z pracodawcą lub kierownikiem apteki i prezentacji Twojej kandydatury zależy sukces w postaci zatrudnienia w nowej aptece. Kiedy dostaniesz zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, poświęć czas na przygotowanie się do niej. W jaki sposób?
Rozmowa rekrutacyjna - przygotowanie
Przed spotkaniem sprawdź opinie o aptece – zarówno jej pracowników, jak i klientów. Określ też swoje ostateczne warunki zatrudnienia, jakie będą dla Ciebie satysfakcjonujące w zapisach umowy. Przemyśl, na jakie ewentualne ustępstwa jesteś w stanie przystać. Przygotuj schludny strój, nie zapominając przy tym o swojej wygodzie w trakcie samej rozmowy. Zweryfikuj potencjalne niejasności czy wątpliwości dotyczące funkcjonowania danego miejsca pracy poprzez spisanie pytań do pracodawcy, które chcesz zadać podczas rozmowy. Zaplanuj także trasę i czas dotarcia na miejsce – pozwoli Ci to uniknąć niepotrzebnych dodatkowych stresów w dniu spotkania. Jeśli nie zdołasz dotrzeć na rozmowę lub z przyczyn losowych spóźnisz się, pamiętaj, żeby odpowiednio poinformować o tym osobę, z którą spotkanie zostało umówione.

Rozmowa rekrutacyjna - przebieg
Podczas rozmowy rekrutacyjnej staraj się umiejętnie wykorzystywać mowę ciała. Pozycja otwarta przyniesie Ci dużo lepsze rezultaty niż pozycja zamknięta. Nie bój się otwarcie mówić o swoich oczekiwaniach oraz zadawać pytań dotyczących poruszanych kwestii, jeśli budzą Twoje wątpliwości.
Pokaż potencjalnemu pracodawcy, że jesteś osobą zdecydowaną i realnie zainteresowaną zatrudnieniem w danym miejscu. Uważaj także na to, w jaki sposób wypowiadasz się o swoim poprzednim miejscu pracy. Krytyka czy stawianie poprzedniego szefa w negatywnym świetle na spotkaniu rekrutacyjnym mogą być źle odebrane przez Twojego rozmówcę. Dodatkowo, chcąc być pewnym otrzymania odpowiedzi, na koniec zapytaj, kiedy możesz spodziewać się decyzji. Niezależnie od tego, czy będzie ona pozytywna czy negatywna, pracodawca powinien udzielić Ci tej informacji.
Podsumowując, zmiana miejsca pracy wymaga od kandydata odpowiedniego przygotowania – począwszy od ustalenia własnych potrzeb, przez rzetelnie skonstruowane CV, na dobrym zaprezentowaniu się podczas rozmowy rekrutacyjnej skończywszy. Tak kompleksowe budowanie swojego wizerunku jako farmaceuty i kandydata na rynku pracy pozwoli na zwiększenie szans na zatrudnienie w wymarzonym miejscu, spełniającym aktualne oczekiwania, a co za tym idzie – zadowolenie z wykonywanych obowiązków i rozwój osobisty.
Fragment artykułu, opublikowanego w: MGR 4/2019 (26), Farmaceutyczne okienko transferowe, s. 26-28