Szczepionki przeciwko grypie - pytania i wątpliwości

Szczepionki przeciwko grypie - pytania i wątpliwości

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 25.10.2021
KATEGORIA:

Nadszedł sezon grypowy, a co za tym idzie czas szczepień. Zobacz, jakie pytania dotyczące szczepionek na grypę mają farmaceuci i jak należy sobie z nimi radzić.

Recepta na VaxigripTetra z uprawnieniem „S‟ od farmaceuty

 

Czy farmaceuta może wystawić receptę na VaxigripTetra, żeby pacjent 75+ otrzymał ją bezpłatnie?

 

Farmaceuta może wystawić receptę dla siebie lub dla rodziny, np. na VaxigripTetra z refundacją. Niestety trzeba podkreślić, że nie jest uprawniony do wypisania recepty z uprawnieniem dodatkowym S (oraz C). Zgodnie z pismem NFZ w tej sprawie, farmaceuci nie mogą wypisywać recept z uprawnieniem „S‟.

 

Szczepionka przeciw grypie dla dziecka – błąd DRR 5530

 

Wydając na e-recepcie VaxigripTetra dziecku do 9 r.ż. na 2 opakowania pojawia się przy próbie wysłania błąd DRR 5530. Dziecko przy pierwszym szczepieniu na grypę musi dostać 2 dawki co 4 tygodnie. Według obwieszczenia mam prawo wydać na refundację 2 opakowania. Co należy zrobić? 

 

Taki błąd niestety pojawia się nawet przy próbie realizacji recepty na pierwszą dawkę szczepionki. Trzeba skontaktować się z Centrum e-Zrowia za pomocą adresu mailowego e-recepta@cez.gov.pl. W wiadomości należy podać klucz recepty oraz dane pacjenta. O usunięciu problemu Centrum poinformuje osobną wiadomością i DRR się wyśle do SIM bez przeszkód.

 

Szczepionka na grypę - odpłatność 50% czy 100%?

 

Lekarz wypisał pacjentowi, który ma 61 lat, szczepionkę VaxigripTetra na 50%. Czy można ją wydać na 50%? Czy należy wymusić odpłatność 100%?

 

Za odpłatność odpowiada lekarz. Osoba realizująca ma prawo wydać lek niezgodnie z obwieszczeniem, i na 50%. Dobrze jest skontaktować się z osobą wystawiającą, czy jest świadoma ewentualnego błędu.

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl

 

© rx.edu.pl

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA