Uprawnienia pacjenta, DRR do zapotrzebowania i wydanie leku z inhalatorem - co robić?

Uprawnienia pacjenta, DRR do zapotrzebowania i wydanie leku z inhalatorem - co robić?

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 13.07.2022
KATEGORIA:

Czy weryfikacja uprawnień pacjenta konieczna jest za każdym razem? Jak można wytworzyć DRR do zapotrzebowania? Czy można wydać lek z inhalatorem, kiedy na recepcie zapisany jest w wersji bez niego?

 

Weryfikacja dokumentów potwierdzających uprawnienie pacjenta

 

Czy w przypadku zapisania na karcie pacjenta uprawnień dodatkowych np. ZHDK, należy jeszcze dodawać adnotację do recepty („zweryfikowano uprawnienia” lub „zweryfikowano uprawnienia, książeczka ZHDK nr XXX”)? Czy pacjent za każdym razem musi przedstawić książeczkę?

 

O ile w DRR pojawia się informacja o uprawnieniu dodatkowym oraz dokumencie wraz z numerem potwierdzającym to uprawnienie, nie trzeba już nic dodawać. Uprawnienie ZDHK jest bezterminowe po jego uzyskaniu. 

 

Niemniej przepisy wymagają, żeby wydając leki dla pacjenta uprzywilejowanego każdorazowo zweryfikować dokument (zgodnie z § 12 ust. 1 rozporządzenia w sprawie recept). Ponadto wg art. 43 ust. 2 i 3 ustawy o świadczeniach zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych pacjent jest zobowiązany, żeby wraz z receptą przedstawić stosowny dokument.

 

Dodanie informacji w karcie pacjenta może zwolnić osobę realizującą ze spisania danych z legitymacji, ale sam dokument należy zweryfikować.

 

Wygenerowanie DRR do zapotrzebowania

 

Jak można wytworzyć DRR do zapotrzebowania? Gdzie można wytworzyć dokument, aby wydruk oprócz ilości zawierał numer serii i datę ważności wydanych preparatów?

 

Dokument Realizacji Recepty jest tworzony podczas realizacji recept. Nie dzieje się to jednak za każdym razem. Nie dotyczy np. recept weterynaryjnych, spoza UE czy dla osób o nieustalonej tożsamości. W przypadku zapotrzebowania nie ma możliwości wygenerowania DRR. Bardziej właściwą opcją będzie natomiast otaksowanie z drukarki fiskalnej lub zwykłej. Na nim znajdą się informacje dotyczące serii oraz daty ważności.

 

Rozporządzenie w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego i wyrobów medycznych w § 2 ust. 1 pkt 5 dopuszcza naniesienie potwierdzenia realizacji wraz z wymaganymi informacjami na dokumencie zapotrzebowania (np. ręcznie lub drukiem na rewersie) lub osobnym dokumencie przechowywanym razem z zapotrzebowaniem (tu można wykorzystać otaksowanie).

 

Spiolto Respimar - wydanie leku z inhalatorem

 

Czy mając na e-recepcie Spiolto Respimat bez inhalatora można wydać jako zamiennik Spiolto Respimat z inhalatorem?

Wydanie tego samego leku w wersji z inhalatorem lub bez nie jest wydaniem odpowiednika. Jak najbardziej, można wydawać oba opakowania zamiennie, niezależnie od zapisu na recepcie czy nawet adnotacji NZ. Wystarczy dokonać adnotacji w DRR. To analogiczny przypadek jak z lekami Spiriva lub Srivasso w wersji z inhalatorem lub bez.

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl

 

© rx.edu.pl

 

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA