Wątpliwości receptowe - oznaczenie recepty i wydanie leków

REKLAMA

Wątpliwości receptowe - oznaczenie recepty i wydanie leków

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 27.07.2021

Co zrobić, gdy pacjent umrze, a recepta jest nadal ważna? Dlaczego Kamsoft oznacza recepty roczne? Jak dobrze wydać opakowania leków? Sprawdź odpowiedzi na te pytania.

Co z receptą, gdy pacjent umrze? 

Pacjent zmarł, a rodzina, korzystając z ważności recepty, wykupuje leki po 6, 8, 10 miesiącach od pierwszej realizacji. Czy można to sprawdzić? Szczególnie gdy są np. dwa opakowania leku - jedno wykupione w ciągu 30 dni, a drugie po 8 miesiącach.

Zdaniem eksperta taka sytuacja nie ma szansy na zaistnienie. Już następnego dnia po zgonie pacjenta PESEL znika z CWUb i jakakolwiek operacja na DRR lub realizacja e-recepty jest niemożliwa. Nie da się dodać nawet adnotacji czy zmienić statusu DRR wcześniejszych recept.

Znak weryfikacyjny etapu realizacji recepty

W Kamsofcie każda recepta roczna, zrealizowana ponad 30 dni od daty wystawienia ma czerwono biały trójkąt z wykrzyknikiem. Dlaczego Kamsoft oznacza też recepty roczne, które były zrealizowane w ciągu pierwszych 30 dni, a potem kontynuowane? Są oznaczone czerwono-żółtym trójkątem z wykrzyknikiem. Jaki to ma cel?

Chodzi tylko o to, żeby widzieć od razu, że recepta była rozpoczęta po terminie. W związku z tym nie jest możliwe wydanie całej wypisanej ilości leku. Aktualnie można również dodać komentarz do już raz lub więcej realizowanej recepty, gdzie można zrobić notatkę, ile leku pacjent może otrzymać łącznie.

Wątpliwości dotyczące opakowań leku

Jeśli z wyliczeń e-kalkulatora wychodzi do wydania 4,54 opakowania (i nie ma mniejszych opakowań), to ile wydajemy – 4 opakowania czy 5 opakowań?

Podczas obliczania ilości leku po upływie 30 dni od wystawienia recepty zawsze wydaje się ilość mniejszą w pełnych opakowaniach. Zatem najczęściej będą to 4 opakowania. Aby udzielić konkretnej odpowiedzi, należy podać dane z e-recepty (nazwę leku, zapis z recepty wraz z dawkowaniem oraz daty wystawienia i realizacji).

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl.

SPRAWDŹ NAJNOWSZE OFERTY PRACY