Wzór pisma do WIF, korekta zestawienia refundacyjnego - co robić?

Wzór pisma do WIF, korekta zestawienia refundacyjnego - co robić?

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 12.09.2022
KATEGORIA:

Czy istnieje wzór pisma do WIF odnośnie chęci prowadzenia elektronicznej książki narkotycznej? Jak zaznaczyć powiązanie w korekcie zestawienia refundacyjnego? Jakie uzasadnienie podać we wniosku o zwolnienie apteki z prowadzenia środków odurzających grupy I-N i substancji psychotropowych grupy II-P?

 

Elektroniczna książka narkotyczna – czy istnieje wzór pisma do WIF?

 

Czy istnieje wzór pisma do WIF z informacją o chęci prowadzenia elektronicznej książki narkotycznej? Czy powinna być to prośba, zawiadomienie, a może informacja?

 

Nie ma wzoru takiego pisma. Apteka jest zobowiązana poinformować WIF w terminie 7 dni od dokonania pierwszego wpisu w książce. Wynika to z § 3 ust. 6 rozporządzenia w sprawie środków odurzających, substancji psychotropowych, prekursorów kategorii 1 i preparatów zawierających te środki lub substancje. Może oczywiście uczynić to wcześniej. Reasumując, właściwa będzie forma zawiadomienia.

Podstawa prawna § 3 ust. 6 ww. rozp.:

„O fakcie prowadzenia ewidencji środków odurzających grupy I-N oraz substancji psychotropowych grupy II-P w formie elektronicznej kierownik apteki zawiadamia na piśmie wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego właściwego do miejsca wykonywania działalności, w terminie 7 dni od dokonania pierwszego obrotu, który będzie ewidencjonowany w formie elektronicznej.

 

Korekta zestawienia refundacyjnego – jak zaznaczyć powiązanie?

 

W zestawieniu refundacyjnym odrzucono receptę z komunikatem „za dużo leków na papierowej rp”. Czy można to poprawić? Zestawienie zostało wysłane NFZ bez powiązania i fundusz odrzucił receptę. Jak w korekcie zaznaczyć powiązanie?

Można to zrobić na kilka sposobów. Po pierwsze w sprzedaży, choć tu niezbędne będzie wywołanie narzędzia dostępnego pod skrótem Shift+Ctrl+P, wycofanie DRR, połączenie pozycji i następnie wysłanie ponowne. W zestawieniu wtedy należy dokonać korekty danej recepty, która zaczyta zaktualizowane dane ze sprzedaży.

Można również w samym zestawieniu spróbować na etapie tworzenia korekty. Wystarczy kliknąć prawym przyciskiem na tej recepcie, wybrać połącz pozycje, zaznaczyć właściwe i je połączyć. Tego typu problemy najlepiej wyłapywać przed wykonaniem zestawienia, gdyż moduł kontrola zawiera niezbędne opcje (ilość pozycji czy zdublowanie numery recepty). Opcja w zestawieniach jest łatwiejsza w wykonaniu.

 

Wniosek o zwolnienie apteki z prowadzenia środków odurzających i psychotropowych

 

Co należy wpisać we wniosku o zwolnienie apteki z prowadzenia środków odurzających grupy I-N i substancji psychotropowych grupy II-P jako uzasadnienie?

 

§ 13 rozporządzenia w sprawie podstawowych warunków prowadzenia apteki mówi o tym, że wniosek ma zawierać:

1) adres apteki i jej nazwę, o ile apteka ją posiada;

2) numer zezwolenia na prowadzenie apteki;

3) imię i nazwisko kierownika;

4) okres, którego zwolnienie dotyczy;

5) wskazanie sposobu zapewnienia pacjentom dostępu do środków odurzających grupy I-N i substancji psychotropowych grupy II-P objętych wnioskiem;

6) uzasadnienie wniosku.

 

Uzasadnieniem może być oczywiście brak realizacji recept Rpw od momentu uruchomienia apteki do momentu złożenia wniosku. Z kolei samo wskazanie innych aptek w okolicy, które zapewniają dostęp do leków narkotycznych, powinno być wystarczające. Trzeba mieć świadomość, że nie będzie wtedy możliwości zamówienia i wydania leku narkotycznego pod pacjenta.

 

 

 

 

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA