Zmiana pracy - jak przestać się bać?

Zmiana pracy - jak przestać się bać?

AUTOR: Użytkownik praca.farmacja.pl (niezweryfikowany)
DATA PUBLIKACJI: 26.06.2020

Zmiana pracy to dla większości z nas ostateczność, na którą decydujemy się w sytuacji, gdy zarabiamy za mało, nie dogadujemy się z przełożonym bądź nie widzimy dla siebie możliwości dalszego rozwoju. Według skali stresu, opracowanej przez Thomasa Holmesa i Richarda Rahe’a, zmiana pracy generuje w nas bardzo silne emocje. Poziom stresu, jakiego doświadczamy w związku z nowym miejscem zatrudnienia, znajduje się w tej skali obok narodzin dziecka czy problemów seksualnych. Dlaczego tak bardzo boimy się zmian i jak ten strach przezwyciężyć?

Kiedy wyjeżdżasz na wakacje, z ciekawością zwiedzasz teren i nie wiesz, co spotka Cię za rogiem. Niepewność nie powstrzymuje Cię jednak przed poszukiwaniem zapierających dech w piersi widoków czy poznawaniem nowych smaków. Czasem spacerujesz po zaułkach miast bez celu, spontanicznie podążając za myślą, że spotka Cię coś miłego. Kiedy jednak chodzi o zmianę pracy, niepewność zamienia się w strach. I w tym strachu może chodzić o coś głębszego.Tak naprawdę możemy panicznie bać się porażki.

Zmiana pracy a strach przed porażką 

Strach przed porażką stanowi efekt uboczny naszego wychowania i edukacji w kulcie ciągłych sukcesów. Za przykład niech posłuży historia rodziny Martinów z Nowego Jorku, opisana przez Carol Dweck w książce „Nowa psychologia sukcesu”. Rodzice uwielbiali swego kilkuletniego synka Roberta i zawsze chwalili się jego dokonaniami. Jednak pewnego dnia chłopiec zrobił rzecz niewybaczalną - nie dostał się do najlepszej zerówki w mieście. Po tym zdarzeniu uczucia rodziców do syna się zmieniły. Nie chwalili go już tak często i entuzjastycznie jak kiedyś. Przestał być dla nich geniuszem. Stał się chłopcem, który się skompromitował.

Jeśli wychowano Cię w podobnej atmosferze, chwaląc tylko za dobre wyniki i nie pozwalając na popełnianie błędów, na samą myśl o zmianie czujesz się nieswojo. Lęk przed porażką sprawia, że boisz się skonfrontować z sytuacją, która niesie za sobą możliwość niepowodzenia. Zależy Ci na poczuciu bezpieczeństwa - nie chcesz, by środowisko pracy negatywnie wpływało na poczucie Twojej wartości. 

Zmiana pracy - szansa na rozwój

Zmiana pracy a rozwój

Możesz też podejść do tematu inaczej i spróbować myśleć o zmianie jako kolejnym etapie swojego rozwoju. Osoby z takim nastawieniem wiedzą, że podjęcie nowych wyzwań da im możliwość nauczenia się czegoś nowego. Nowa praca będzie dla nich drogą do podnoszenia swoich umiejętności na wielu polach i nawet jeśli będą popełniać błędy, będzie to całkowicie naturalne. Osoby z prorozwojowym podejściem do każdej nowej sytuacji, w której się znajdują, będą potencjalne porażki traktować jak lekcje, z których mogą wyciągnąć wnioski i dowiedzieć się o sobie czegoś nowego. 

CZYTAJ TAKŻE: FARMACEUTO, MOŻE CZAS NA ZMIANĘ PRACY?

Bądź ze sobą szczery

Oprócz zmiany nastawienia, możesz poradzić sobie ze strachem jeszcze w inny sposób. Zacznij od przyjrzenia się swojej obecnej sytuacji. Jakie emocje wzbudza w Tobie zmiana pracy? Jakie towarzyszą Ci wątpliwości?  Co Cię cieszy i co zyskasz na tej zmianie? Jak możesz rozwiać pojawiające się wątpliwości? Odpowiedz sobie uczciwie na te pytania. Im bardziej będziesz ze sobą szczery, tym trafniej dobierzesz sposoby radzenia sobie z nadchodzącą zmianą.

Kiedy uświadomisz sobie własne uczucia, możesz spróbować je nazwać i zaakceptować. Mimo, że uczy się nas od dziecka, by je ukrywać i o nich nie mówić - oswojenie emocji pozwoli skupić się na zaplanowaniu procesu zmiany. Pomoże Ci znaleźć sposób, który zminimalizuje stres związany z rozpoczęciem pracy w nowym miejscu. Pytania, które sobie zadajemy, są bardzo odkrywcze. Pozwalają nam przejąć kontrolę nad naszym stanem emocjonalnym, ponieważ dają możliwość wsłuchania się uważnie w swój wewnętrzny głos, plany i nadzieje. 

Zastanów się, jak sprawdzić, czy nowa rola jest dla Ciebie. Pomyśl, czy da Ci radość i spełnienie. Podejdź do zmiany pracy jak do eksperymentu i zaryzykuj, otwierając się na nowe możliwości. Pamiętaj, że każda decyzja, która niesie za sobą rozwój, to inwestycja w siebie.

 

Dominika Mituła
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA