Zniżki na leki - problematyczne sytuacje w aptece

Zniżki na leki - problematyczne sytuacje w aptece

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 17.12.2021
KATEGORIA:

Sprawdź, z jakimi sytuacjami farmaceuci mogą spotkać się w aptece, gdy otrzymują od pacjentów recepty ze zniżką na leki. 

 

Daivobet – zamiana maści na żel a zniżka

 

Jeśli na e-recepcie wypisany jest Daivobet maść, czy można zamienić na żel na zniżkę?

Teoretycznie taka zamiana postaci byłaby możliwa, ponieważ zarówno maść Daivobet, jak i żel należą do grupy III silnych kortykosteroidów. Niestety różnią się przeznaczeniem, ponieważ żel stosuje się na skórę głowy oraz punktowego leczenia łuszczycy plackowatej na ciele. Z kolei maść ma wskazanie do leczenia łuszczycy pospolitej. O ile nie nastąpiła pomyłka po stronie lekarza, lepiej nie dokonywać tego typu zamiany.

 

Lek robiony – kwestia zapisu a zniżka

 

Czy skład leku robionego na zniżkę może być zapisany w języku polskim? Przykład: tlenek cynku 5 g Maść cholesterolowa 95 g. Dawkowanie jest ok.

Zapis leku, także recepturowego, może mieć formę zwyczajową, spolszczoną itd. Musi być zrozumiałe dla osoby wykonującej, co autor miał na myśli. Przepisy nie wymagają użycia wyłącznie nazw łacińskich.

 

Recepta na VaxigripTetra a kwestia zniżki

 

Czy można zrealizować refundowaną e-receptę na szczepionkę VaxigripTetra 1 op., wystawioną 30.11.2020 r. z datą realizacji do 30.11.2021 r.?

O ile było wypisane 1 op. szczepionki VaxigripTetra, to zgodnie z przepisami dotyczącymi pomniejszania ilości leku po 30 dniach, nie ma nic do wydania. Pacjent musi postarać się o nową receptę. Wprawdzie w ustawie Prawo farmaceutyczne wprowadzono zapis pozwalający wydłużyć ważność recepty o maksymalnie 5 miesięcy, niemniej lista leków nie została do tej pory opublikowana.

 

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl

 

© rx.edu.pl

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA