6 powodów, by zmienić pracę

6 powodów, by zmienić pracę

AUTOR: Użytkownik praca.farmacja.pl (niezweryfikowany)
DATA PUBLIKACJI: 29.05.2020

Budzik dzwoni już trzeci raz, a Ty nadal nie masz chęci, by wstać z łóżka i iść do pracy? Od jakiegoś czasu czujesz silny stres, bo przytłacza Cię nadmiar obowiązków? A może brakuje Ci motywacji, by pójść do apteki, bo każdy dzień w pracy wydaje się taki sam - jest bardzo przewidywalny? Czujesz, że nie chcesz tak dłużej funkcjonować, ale do końca nie potrafisz określić, co dokładnie odbiera Ci tę energię. Znam to uczucie bardzo dobrze. W ciągu 13 lat mojej zawodowej kariery pracę zmieniałam 7 razy, a z każdą zmianą uczyłam się rozpoznawać sygnały, które mnie do tego zachęciły. Oto sześć najczęstszych powodów mówiących, że to czas, by rozważyć zmianę pracy.

 

1. Strach

 

Kładziesz się spać z myślą, że jutro musisz wstać i znowu iść do pracy. Rano przeciągasz moment pobudki jak najdłużej, a moment wyjścia do pracy odwlekasz tak długo, jak to możliwe. Nie chcesz już pracować. Czujesz, że dziś w aptece nie spotka Cię wiele dobrego. Denerwują Cię osoby, z którymi pracujesz i odczuwasz ciągły niepokój. Strach to emocja, która mówi Ci, że coś jest nie tak. Zastanów się, co jest jego powodem? 

 

2. Rutyna

 

Codziennie te same zadania. Codziennie ci sami ludzie. Pomimo poczucia sprawczości, awans lub premia nie robią już na Tobie wrażenia? A może wręcz przeciwnie – mało kto liczy się z Twoim zdaniem, a Twoje propozycje zmian są ciągle odrzucane? Chcesz pokazać swoje umiejętności w innych obszarach, lecz nie masz takiej możliwości. Często czujesz, że jesteś w miejscu, gdzie nie uczysz się nowych rzeczy i się nie rozwijasz. Denerwuje Cię, że nie masz wpływu na rodzaj i sposób wykonywanych obowiązków. Jeśli przewidywalność i rutyna odbiera Ci motywację do pracy, warto zastanowić się nad zmianą.

CZYTAJ WIĘCEJ: PRACA POZA APTEKĄ - MOŻLIWOŚCI ZAWODOWE FARMACEUTY

 

3. Zła atmosfera w pracy

 

W pracy towarzyszy Ci poczucie odosobnienia. Nie masz z kim porozmawiać i nie potrafisz nawiązać bliższych relacji ze współpracownikami. Przełożony jest skupiony na swoich zadaniach. Zespół już dawno podzielił się na hermetyczne grupy, a Tobie trudno odnaleźć się w tej sytuacji. Widoku na przyszłość nie poprawia fakt, że nie utożsamiasz się z kulturą firmy, w której pracujesz. Zamiast się obwiniać, zastanów się, w jakim miejscu chciałabyś pracować i zmień to. Jeśli nie czujesz się ważnym elementem zespołu, nie próbuj na siłę się do niego dopasować. Zmiana pracy jest jedną z trudniejszych decyzji, ale warto ją podjąć w trosce o własne zdrowie i spokój.

 

Zła atmosfera w aptece a zmiana pracy

4. Stres

 

Myśl o pracy powoduje w Tobie niechęć. Na samą myśl o rozmowie z szefem wpadasz w panikę. Nie możesz spać po nocach, bo czujesz, że nawet jeśli sumiennie wywiążesz się ze swoich obowiązków, znajdzie powód, by zarzucić Ci niekompetencję. Czas uciekać! Nie warto pracować z ludźmi, którzy nas nie szanują i nie doceniają!

 

5. Osłabienie organizmu

 

Ostatnio czujesz się coraz gorzej. Ciągłe napięcie, zmęczenie i brak satysfakcji z pracy niekorzystnie wpływają na samopoczucie i widocznie odbijają się na Twoim zdrowiu. Możesz stracić apetyt lub wręcz przeciwnie - zajadać emocje. Częściej zdarzają Ci się infekcje, bo maleje Twoja odporność. Dzieje się tak dlatego, że podczas sytuacji stresowych nasz organizm wydziela charakterystyczne dla tego stanu hormony - adrenalinę i kortyzol. Hormony te są komunikatem dla naszego ciała, by było w stanie ciągłej gotowości do walki i działania. Dlatego trudno jest nam się zregenerować nawet podczas snu. Zamiast budzić się wypoczęte i wyspane, nasze ciało jest wytrącone z równowagi. Mogą pojawić się nagłe zmiany nastrojów. Jeśli zauważysz u siebie niektóre sygnały - pomyśl poważnie o zmianie pracy. Twoje zdrowie zdecydowanie jest tego warte.

CZYTAJ WIĘCEJ: FARMACEUTO, MOŻE CZAS NA ZMIANĘ PRACY?

 

6. Brak czasu na życie prywatne

 

Pracujesz tak dużo, że nawet po pracy trudno Ci czerpać przyjemność z wolnego czasu. Mniej dbasz o relacje, bo nawet kiedy jesteś w domu, rozmyślasz o sprawach zawodowych. Trudno Ci zorganizować czas na swoje hobby. Jesteś w ciągłym biegu i masz poczucie, że notorycznie nie udaje Ci się dokończyć niektórych spraw. Czujesz, że omija Cię coś ważnego. To także powód, aby zastanowić się nad zmianami w życiu zawodowym.

 

Jeśli Twoja praca daleka jest od pracy marzeń i przysparza Ci więcej zmartwień niż satysfakcji, czas poszukać rozwiązania dla tej sytuacji. Czasem nie warto czekać i patrzeć, jak negatywne emocje odbierają Ci pewność siebie i wiarę w swoje kompetencje. Lepiej wziąć sprawy w swoje ręce i zacząć poszukiwania nowych możliwości na rynku pracy. Trzymam za Ciebie kciuki!

 

 

Dominika Mituła
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA