Apteczne case study - e-recepta

REKLAMA

Apteczne case study - e-recepta

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 24.04.2020
KATEGORIA:
E-recepta - realizacja trudnych przypadków

W sytuacji, gdy do realizacji przekazywana jest źle lub nie do końca wypełniona e-recepta, nie zawsze wiadomo, co robić. Również problemy z dostępnością niektórych leków nie ułatwiają farmaceutom zrealizowania recept. Zobacz trzy rozwiązania trudnych sytuacji, przygotowane przez ekspertów.

E-recepta: informacja o identyfikatorze NFZ 

Czy na e-recepcie, w polu „wystawca dokumentu”, muszą się znajdować informacje o numerze umowy z NFZ oraz numerze oddziału NFZ?

Informacja o identyfikatorze NFZ (w części wizualnej lub technicznej – wg stanowiska MZ z lipca, dodatkowo potwierdzonego w nowej wersji poradnika CSIOZ nt. e-recepty z lutego 2020 r.) jest wymagana, gdy recepta jest refundowana i leki mają być wydane z refundacją. Brak identyfikatora wyklucza możliwość realizacji e-recepty ze zniżką.

Jeśli natomiast chodzi o numer umowy z NFZ nigdy nie był i nie jest informacją wymaganą na recepcie papierowej lub elektronicznej.

CZYTAJ WIĘCEJ: E-RECEPTA: TRZY PROBLEMATYCZNE KWESTIE PRZY REALIZACJI

E-recepta: gdy lekarz nie określił daty realizacji

Na e-recepcie widnieje 6 opakowań leku, dawkowanie 1 × 1. Okazuje się, że lekarz nie określił daty realizacji do 365 dni. Ile opakowań lekarstwa w takim razie należy wydać?

Ilość leku, która może być wypisana i wydana na podstawie e-recepty, jest taka sama w przypadku recept ważnych 30 dni oraz 365 dni. W związku z tym lekarz może wypisać ilość leku na 365 dni stosowania, a osoba realizująca wydać maksymalnie na 180 dni kuracji. Zatem z tej e-recepty można wydać jednorazowo wszystkie opakowania.

E-recepta: problemy z dawkami Euthyroxu

Pacjentka przedstawiła e-receptę na Euthyrox 175, 50 tabl., dawkowanie 1 × 1. Takiej dawki nie ma teraz w hurtowni, a pacjentka nie chce szukać leku po innych aptekach. Jest zdecydowana wziąć 25 mg plus 50 mg plus 100 mg po 50 tabl. Czy w takiej sytuacji można wydać lek ze zniżką? Pacjentka brałaby 3 tabletki na raz – po 1 tabletce z każdej dawki.

Można wydać ze zniżką lek w mniejszej dawce i dowolnej konfiguracji. Oczywiście, należy odnotować ten fakt w DRR i pisemnie poinformować pacjenta o zmienionym dawkowaniu. Sytuacja z lekiem Euthyrox jest trudna, ale można sobie z tym radzić, wydając odpowiednik lub dostępne dawki.

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl.

PRZECZYTAJ TAKŻE:

Problemy z realizacją recept - przykłady
27.05.2021
AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
23.04.2021
AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
01.03.2021
AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl