E-recepta: trzy problematyczne kwestie przy realizacji

E-recepta: trzy problematyczne kwestie przy realizacji

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 30.03.2020
KATEGORIA:
E-recepta - kwestie problematyczne

E-recepta, mimo że nie jest to już żadna nowość w polskich aptekach, nadal potrafi przysporzyć sporo problemów. Kwestie odpłatności leków, uprawnienia dodatkowe oraz wydawanie psychotropów to częste pytania, które zadają farmaceuci na temat realizowania e-recept. Sprawdźcie trzy pytania i trzy odpowiedzi dotyczące tych zagadnień.

E-recepta: lek nierefundowany a odpłatność 30%

Farmaceuta otrzymuje od pacjenta e-receptę, na której widnieje syrop Desloratadine Mylan 150 ml. Jest to lek nierefundowany, a w części wizualnej e-recepty zaznaczono odpłatność 30%. W takiej sytuacji z jaką odpłatnością wydać pacjentowi lek? 

Jeśli lekarz zlecił lek nierefundowany, można go lub jego odpowiednik wydać za pełną odpłatnością. Tej sytuacji nie dotyczy komunikat Ministerstwa Zdrowia, w którym podano, że wskazanie przez osobę wystawiającą e-receptę błędnego kodu EAN – przy jednoczesnym prawidłowym oznaczeniu na e-recepcie innych elementów, w tym odpłatności, nazwy produktu leczniczego, środka spożywczego specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobu medycznego i wielkości opakowania – nie uniemożliwia realizacji takiej e-recepty zgodnie z tym oznaczeniem. 

W komunikacie resortu chodzi o sytuację, kiedy w części wizualnej wypisano lek refundowany, ale w części technicznej wybrano EAN nierefundowany. Lek Desloratadine Mylan nie jest lekiem refundowanym, stąd nie może być wydany (lub jego zamiennik) ze zniżką.

Czytaj również: Uprawnienie ZK i odpłatność 100% - co na to MZ?

E-recepta: jak wydawać lek psychotropowy?

Pacjent przyszedł do apteki z e-receptą, na której przepisano 300 tabletek leku psychotropowego Dormicum. Jeśli przyjmiemy, że pacjent bierze 1 tabletkę na noc, ile należy wydać leku? Czy w przypadku psychotropów obowiązuje też zasada, że na 180 dni? A jeśli tak, to czy w terminie ważności recepty (30 dni) pacjent może przyjść jeszcze po 120?

Lek psychotropowy na e-recepcie może być wypisany na 360 dni, ale wydany jednorazowo maksymalnie na 180 dni. Przy tym realizacja nie może przekroczyć 30 dni od daty wystawienia. Pacjent może odebrać jeszcze 120 tabletek leku Dormicum do 30 dni od daty wystawienia.

E-recepta: lek na ryczałt czy bezpłatnie?

Pacjent z uprawnieniami IB i S okazał e-receptę na Oxydolor? Część techniczna zawierała informację „odpłatność R” i „uprawnienia S”, a w części wizualnej jest informacja „odpłatność R” i „uprawnienia S i IB”. Czy w tej sytuacji wydać lek na ryczałt (dla IB) czy bezpłatnie (na uprawnienie S)?

 W przypadku zbiegu różnych uprawnień dodatkowych należy wybrać opcję najkorzystniejszą dla pacjenta, czyli uprawnienie S. Jest to zgodne z art. 44a ust. 2 ustawy o refundacji leków, który mówi:
„W przypadku zbiegu uprawnień, o których mowa w art. 43-45 ustawy o świadczeniach oraz w art. 7a ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz. U. z 2017 r. poz. 2119), osoba wydająca leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyroby medyczne ma obowiązek wydać lek lub środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego z najniższą wysokością dopłaty”.

Więcej: Apteczne case study - e-recepta

Zachęcamy do odwiedzania serwisu rx.edu.pl, gdzie znajdziecie więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów.

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA