Nowe kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów 2023/2024

Nowe kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów 2023/2024

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 08.01.2023

 

Kursy kwalifikacyjne to nowa forma kształcenia podyplomowego farmaceutów – czytamy na stronie Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. Dzięki uzupełniającej edukacji farmaceuci będą mogli świadczyć dodatkowe usługi medyczne. Poznaj nowe możliwości rozwoju w Twojej karierze.

 

Nowe kursy dla farmaceutów 2023/2024

 

Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego opublikowało informacje na temat nowych kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów, które zostały zatwierdzone przez Ministra Zdrowia. Planowane są trzy szkolenia na temat badań i szczepień przeciw COVID-19 i grypie oraz wykonywania badań diagnostycznych i interpretacji wyników w kontekście farmakoterapii.

Ustawa o zawodzie farmaceuty stworzyła możliwości prawne do świadczenia nowych usług przez farmaceutów – wyjaśnia prof. Ryszard Gellert, dyrektor Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego. – Dziś jest ważny moment, bo na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2022 r w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów, zespoły ekspertów przygotowały programy trzech kursów kwalifikacyjnych. Poszerzają one zakres czynności farmaceuty o przeprowadzanie badań kwalifikacyjnych do szczepień oraz o wykonywanie niektórych badań diagnostycznych. Kursy kwalifikacyjne są nową formą kształcenia podyplomowego farmaceutów.

 

Kurs kwalifikacyjny dla farmaceutów w zakresie badania kwalifikacyjnego w celu ustalenia wskazań i przeciwwskazań do szczepienia przeciw COVID-19 oraz techniki wykonywania szczepienia

Celem kształcenia w ramach pierwszego kursu kwalifikacyjnego jest uzyskanie przez farmaceutę wiedzy i umiejętności w zakresie przeprowadzania badania kwalifikacyjnego w celu ustalenia wskazań i przeciwwskazań do szczepienia przeciw COVID-19 oraz poznania techniki wykonania szczepienia.

Kurs trwa 16 godzin i jest podzielony na 8-godzinną część teoretyczną i 8-godzinną część praktyczną.

Zobacz program kursu

 

Kurs kwalifikacyjny dla farmaceutów w zakresie badania kwalifikacyjnego w celu ustalenia wskazań i przeciwwskazań do szczepienia przeciw grypie oraz techniki wykonywania szczepienia

W ramach kursu kwalifikacyjnego farmaceuta uzyska wiedzę i umiejętności w zakresie przeprowadzania badania kwalifikacyjnego, aby ustalić wskazania i przeciwwskazania do szczepienia przeciw grypie oraz poznania techniki wykonania szczepienia.

Kurs trwa 16 godzin dydaktycznych i jest podzielony na 2 części: teoretyczną i praktyczną (po 8 godzin każda).

Zobacz program kursu

 

Kurs kwalifikacyjny dla farmaceutów w zakresie wykonywania badań diagnostycznych oraz interpretacji wyników w kontekście zaleconej farmakoterapii

Po kursie i zaliczonym egzaminie farmaceuta uzyska wiedzę i umiejętności w zakresie wykonywania podstawowych badań diagnostycznych oraz interpretacji wyników badań w kontekście zleconej farmakoterapii.

Czas trwania kursu to 16 godzin. Szkolenie dzieli się na część teoretyczną i praktyczną.

Zobacz programu kursu

Warto wiedzieć: Kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów będą realizowane w trybie stacjonarnym oraz zdalnym. Aby zaliczyć kurs pozytywnie, należy zdać egzamin kwalifikacyjny.

 

Kto może wziąć udział w farmaceutycznym kursie kwalifikacyjnym?

 

Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 18 sierpnia 2022 r w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów wskazuje, że udział w kursach może wziąć wyłącznie farmaceuta, który posiada co najmniej 12-miesięczny staż pracy w pełnym wymiarze. Aby zgłosić chęć udziału w kursie, należy wypełnić oświadczenie potwierdzające wymaganą długość stażu pracy oraz przejść postępowanie kwalifikacyjne.

 

Nabór na kursy kwalifikacyjne dla farmaceutów 2023/2024

 

Obecnie prowadzone są prace nad organizacją nowych kursów kwalifikacyjnych dla farmaceutów. O rozpoczęciu naboru Biuro Koordynacji Kształcenia CMKP poinformuje na stronie www.cmkp.edu.pl oraz w mediach społecznościowych CMKP Warszawa. 

 

Źródło: Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA