Prawidłowa zmiana pracy - jak to zrobić?

Prawidłowa zmiana pracy - jak to zrobić?

AUTOR: Wojtek Chudziński
DATA PUBLIKACJI: 21.12.2020
Prawidłowa zmiana pracy - jak to zrobić?

Zwykło się mówić, że nawet najdalsza podróż zaczyna się od pierwszego kroku. Parafrazując to wyrażenie można stwierdzić, że podjęcie decyzji o chęci znalezienie nowego miejsca zatrudnienia jest w zasadzie punktem wyjścia do większego procesu, jakim jest prawidłowa zmiana pracy.

Wewnętrzne poczucie, że jest się gotowym na podróż w nieznane na rynku pracy jest niewątpliwym zasobem, jednak warto mieć na uwadze, że nie wszystko w temacie zawodowej transformacji leży w zasięgu wpływu i odpowiedzialności poszukującego. Pierwszy krok poza sferę komfortu jest kamieniem milowym w procesie zmiany pracy, jednak to początek gry – tygodni poszukiwań, kilkudziesięciu wysłanych CV, garści rozmów o pracę i wreszcie przynajmniej jednej potencjalnej oferty. Przyjrzyjmy się zatem, jakie reguły pozwolą nam prawidłowo podejść do tematu, by dobrze rozegrać swoją partię i wygrać!

CZYTAJ WIĘCEJ: Zmiana pracy – kiedy o niej myśleć?

Najważniejsze to mieć plan

Decyzja o zmianie pracy ma miejsce jedynie we wnętrzu osoby ją podejmującej, a zatem warto zawczasu przygotować sobie plan działania, aby manifestowane od teraz zachowania nie pokrzyżowały ambitnych zawodowych planów. W końcu nie warto zapominać, że guru biznesu, psychologii czy coachingu podkreślają równoważność znaczenia drogi wobec samego celu. 

Co więc powinna w sobie zawierać lista wskazówek, aby metodycznie i pragmatycznie dokonać zmiany pracy z indywidualną korzyścią? 

  1. Prawidłowa zmiana pracy - wskazówki

Prawidłowa zmiana pracy a wygrana ze stresem

Praca stanowi trzecią część naszej codzienności, a zatem zmiana dotychczasowego miejsca zatrudnienia, a co za tym idzie, znanych reguł i panujących w nim zasad, pociąga za sobą psychiczne konsekwencje. Człowiek, niezależnie od reprezentowanego usposobienia, nie jest istotą, która w sposób wrodzony łatwo radzi sobie z życiowymi rewolucjami. Wyjście poza schemat kosztuje niemało, a stres może paraliżować w najważniejszych momentach zawodowej transformacji. Być może przeciętny człowiek nawet nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo obciążające z punktu widzenia psychologii i ewolucji wydaje się wejście w proces zmiany pracy: według skali stresu Holmesa i Rahe’a szacuje się go na poziomie 36-39 punktów na 100 możliwych, co porównywalne jest do zajścia w ciążę czy śmierci przyjaciela. A zatem, aby prawidłowo zmienić pracę, stres musi stać się naszym sprzymierzeńcem.

Wojtek Chudziński - biogram
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA