Prawo wykonywania zawodu farmaceuty w aplikacji mObywatel

Prawo wykonywania zawodu farmaceuty w aplikacji mObywatel

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 07.08.2023
KATEGORIA:

Już nie tylko dowód osobisty i prawo jazdy – nowa wersja aplikacji mObywatel 2.0 pozwali na pozyskanie elektronicznego wydania dokumentu Prawa wykonywania zawodu farmaceuty (PWZ). Będzie wygodnie, szybko i bezpiecznie, przekonują twórcy aplikacji rządowej.

 

mObywatel 2.0

 

14 lipca 2023 roku, wraz z wejściem w życie ustawy o aplikacji mObywatel, polscy obywatele otrzymują kolejne e-możliwości, aby swoje prawy urzędowe załatwić szybko i bez wychodzenia z domu. Jak podkreśla minister cyfryzacji Janusz Cieszyński, priorytetem mObywatel 2.0 jest poprawa komfortu życia obywateli.

Jakie nowe funkcje ułatwią codzienne życie obywateli? Będzie to m.in. mDowód, czyli dowód osobisty w wersji elektronicznej, którym będziemy mogli posługiwać się w urzędach, u notariusza czy zawierając umowy. Dzięki opcji ePłatności zapłacimy Blikiem za podatki czy zobowiązania podatkowe, a także otrzymamy powiadomienie o zbliżającym się terminie płatności. Jeśli czeka nas podróż autobusem, możemy z kolei skorzystać z funkcji Bezpieczny Autobus, za pomocą której sprawdzimy, czy nasz pojazd ma ważne badania techniczne i ubezpieczenie.

 

mObywatel: Prawo wykonywania zawodu farmaceuty

 

Jeżeli jesteś aktywnym zawodowo farmaceutą z polskim obywatelstwem, z pewnością ucieszy Cię fakt, że w aplikacji mObywatel pojawi się również dokument „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty”. W związku z tym w Ustawie o zawodzie farmaceuty wprowadzono następujące zmiany dotyczące PWZ:

1) w ust. 3 pkt 2 otrzymuje brzmienie:

„2) jest opatrzony kwalifikowanym podpisem elektronicznym, kwalifikowaną pieczęcią elektroniczną albo zaawansowaną pieczęcią elektroniczną.”;

2) po ust. 3a dodaje się ust. 3b i 3c w brzmieniu:

„3b. Dokument „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty” w przypadku osób posiadających obywatelstwo polskie może być udostępniany w postaci dokumentu mobilnego, o którym mowa w art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel (Dz. U. poz. 1234).

3c. Dokument „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty” udostępniany w postaci dokumentu mobilnego, o którym mowa w art. 2 pkt 7 ustawy z dnia 26 maja 2023 r. o aplikacji mObywatel, zawiera dane, o których mowa w ust. 2 pkt 1–7 i 9.”

 

Co powyższe zmiany oznaczają w praktyce?

 

Prawo wykonywania zawodu farmaceuty w wersji elektronicznej da farmaceutom możliwość posługiwania się swoim dokumentem we wszystkich sytuacjach zawodowych, kiedy taki dokument będzie potrzebny, np. w urzędach czy w miejscu pracy.

Elektroniczne PWZ będzie zawierało następujące dane:

  • nazwa dokumentu w języku polskim i angielskim, 
  • numer, 
  • data uzyskania, 
  • organ przyznający, 
  • imię i nazwisko właściciela, 
  • tytuł zawodowy i wizerunek twarzy,
  • informacja: „Prawo wykonywania zawodu farmaceuty jest dokumentem uprawniającym do wykonywania zawodu farmaceuty na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej".

 

Kiedy Prawo wykonywania zawodu farmaceuty w aplikacji mObywatel?

 

Choć Ustawa o aplikacji mObywatel weszła w życie w lipcu br., kolejne nowe funkcje będą uruchamiane sukcesywnie. Redakcja portalu Aptekarski.pl zapytała Ministerstwo Cyfryzacji, kiedy w aplikacji pojawi się Prawo wykonywania zawodu farmaceuty. Okazuje się, że farmaceuci na swój e-dokument będą musieli jeszcze trochę poczekać. Wdrożenie planowane jest na „po nowym roku”.

 

Więcej o aplikacji: https://info.mobywatel.gov.pl/#nowosci

Pobierz aplikację mobilną mObywatel: https://info.mobywatel.gov.pl/

 

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA