Problemy z realizacją recept - trzy przykłady

Problemy z realizacją recept - trzy przykłady

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 27.05.2021
KATEGORIA:
Problemy z realizacją recept - przykłady

Przedstawiamy trzy różne apteczne problemy z realizacją recept na lek psychotropowy, medyczną marihuanę oraz lek w postaci ampułkostrzykawek.

Dawkowanie ampułkostrzykawek

Pacjent przychodzi z e-receptą na Methofill. Lekarz przepisał 1 opakowanie po 8 ampułkostrzykawek. Dawkowanie: 1 x w tygodniu podskórnie. Czy można tyle wydać? Czy to spełnia wymogi dawkowania? 

Biorąc pod uwagę fakt, że Methofill jest refundowany w opakowaniach po 1, 4 lub 8 ampułkostrzykawek, a także brak ilości jednostek dawkowania w zapisie dawkowania, należałoby uznać dawkowanie za nieprecyzyjne według nowej definicji (czyli należałoby wydać 2 ampułkostrzykawki lub poprawić receptę). 

Niemniej do końca czerwca można zrealizować receptę na starych zasadach, czyli przyjąć, że pacjent będzie stosował 1 ampułkostrzykawkę raz na tydzień. W tym wariancie można wydać wszystko.

Problemy z realizacją recept - zamiana medycznej marihuany

Czy można wydać Cannabis flos Aurora 20% za Cannabis flos Aurora 22%?

Choć „substancją czynną” w obu przypadkach jest kwiat konopi i byłaby to ta sama ilość, nie należy dokonywać tego typu zamiany. Po pierwsze, ze względu na wyższe stężenie THC, a po drugie - z uwagi na nieco inny skład jakościowy związków terpenowych (tzw. otoczenie). Biorąc to wszystko pod uwagę, należy podkreślić, że nie są to dwa identyczne surowce. 

Cannabis flos Aurora 20%/1% to tzw. indica, a 22%/1% to hybryda. Jeżeli zamiana miałaby wynikać z braku dostępności surowca Cannabis Aurora 22%/1%, najprościej zmianę uzgodnić z lekarzem i poprosić o nową receptę. Często sami pacjenci wolą poczekać na sprawdzony surowiec niż eksperymentować z kolejnym.

CZYTAJ TAKŻE: Zamiana leku - zasady oraz wątpliwości

     Problemy z realizacją recept

Klasyfikacja leku psychotropowego

Czy w przypadku leku Esogno (Eszopiclonum) obowiązują te same regulacje co Zopiklon i Zolpidem - czyli wymóg zapisu łącznej dawki substancji i czas realizacji 30 dni?

Jest to nowa substancja, której nie uznaje się za substancję psychotropową w rozumieniu ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Sytuacja może się zmienić, niemniej wiadomo, że jest to kolejna substancja pochodna benzodiazepin, tak jak: zolpidem, zopiklon i zaleplon. Do 1 lipca 2015 r. zopiklonu, zaleplonu czy tapentadolu również nie traktowało się jak substancji psychotropowych. 

Przez analogię można oczywiście Eszopiclonum potraktować jak wyżej wymienione substancje, ale podstaw formalnych póki co nie ma. Informacja na temat klasyfikacji substancji psychotropowych znajduje się obecnie w rozporządzeniu z 17 sierpnia 2018 r. w sprawie wykazu substancji psychotropowych, środków odurzających oraz nowych substancji psychoaktywnych z aktualizacjami.

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl

 

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA