Zamiana leku - zasady oraz wątpliwości

Zamiana leku - zasady oraz wątpliwości

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 23.04.2021
KATEGORIA:

Zdarza się, że z różnych powodów zastanawiamy się, czy wydać pacjentowi zamiennik. Kiedy dozwolona jest zamiana leku? Sprawdźcie to w naszych trzech przykładach.

Nimvastid - kapsułki na tabletki rozpuszczalne 

Pacjent przychodzi do apteki z receptą na lek Nimvastid w kapsułkach. Czy można go zamienić na tabletki rozpuszczalne w tej samej cenie i tym samym limicie? 

Jak najbardziej można zamieniać postaci doustne o natychmiastowym uwalnianiu. Ważne jest, żeby taka zamiana nie wpływała na skuteczność i bezpieczeństwo terapii. Dodatkowo nie ma obowiązku zaznaczania zamiennika. Konieczne będzie natomiast dodanie adnotacji w DRR o zamianie postaci. Wynika to z § 5 ust 7 pkt 2 oraz § 5 ust. 10 rozporządzenia w sprawie zapotrzebowań oraz wydawania z apteki.

SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: BŁĘDNE ZAPISY NA E-RECEPCIE - JAK WYDAĆ WTEDY LEK?

Nutramigen 1 LGG – zamiana leku na wersję Complete 

Pacjent częściowo już zrealizował receptę na mleko Nutramigen 1 LGG. Czy można zamienić resztę i wydać mleko Nutramigen 1 LGG Complete?

Jeżeli mleko Nutramigen 1 LGG jest dostępne w hurtowni, lepiej nie zamieniać. Mleko Nutramigen LGG Complete miało stanowić zabezpieczenie na wypadek ewentualnych problemów z dostępnością tego pierwszego. Zamiana mleka jest możliwa tylko stopniowo, co gwarantuje, że organizm dziecka nie zareaguje gwałtownie i będzie miał szansę się przyzwyczaić. Producent deklaruje, że oba mleka nie różnią się pod względem źródła i poziomu hydrolizatu kazeiny oraz L. rhamnosus LGG, czyli parametrów wpływających na efektywność kliniczną. Nie przedstawił jednak żadnych dowodów popierających to założenie. 

Ustawa o refundacji leków (art. 44 ust. 3) pozwala dokonać zamiany również środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego. Kryterium zamiany (art. 2 pkt 13 lit. c) będzie posiadanie przez odpowiednik tego samego albo zbliżonego składu, zastosowania lub sposobu przygotowania. Skład w obu przypadkach nie jest identyczny, ponieważ zaszły zmiany w stosunku do witaminy D (zwiększenie ilości) oraz niektórych składników mineralnych. Farmaceuta musi odpowiedzieć sobie zatem na pytanie, czy ta różnica mieści się w zakresie „zbliżonego” składu czy nie. Z jednej strony można przyjąć tłumaczenie producenta, z drugiej bezpieczniej będzie odesłać pacjenta do pediatry.

Zamiana leku Tegretol na Finlepsin

Gdy do apteki przychodzi pacjent receptą na Tegretol, czy można zamiennie wydać mu Finlepsin?

Karbamazepina należy do leków o wąskim indeksie terapeutycznym, więc rutynowo nie należy jej zamieniać. Aktualnie jednak ważniejsze jest, żeby pacjent kontynuował terapię niż ją przerwał w oczekiwaniu na lek oryginalny. Z tego, co udało się ustalić w firmie Novartis, dostaw Tegretolu CR 200 mg należy spodziewać się pod koniec marca. Z kolei problemy z dostępnością zaczęły się pod koniec ubiegłego roku. Skoro więc Tegretol nie jest dostępny, a pacjent wyraża zgodę, można taką zamianę obronić. Analiza ChPL obu leków nie daje zbyt wielu odpowiedzi.

W sekcji farmakokinetycznej Finlepsinu znajduje się informacja, że lek badany (Finlepsin) jest biorównoważny w stosunku do leku odniesienia (przypuszczalnie Tegretolu). Co prawda odnosi się to do dawki 400 mg, niemniej pozwala wnioskować również w odniesieniu do dawki 200 mg. Najbezpieczniej będzie mimo wszystko poinformować pacjenta, że dostępny jest obecnie tylko zamiennik i zalecić konsultację z lekarzem prowadzącym, który może wystawić receptę na Finlepsin retard. Inną opcją będzie prośba o receptę na Tegretol CR 400, który ma podzielne tabletki, co umożliwia przyjęcie dawki 200 mg. Reasumując, obecnie zamiana nie jest błędem, a koniecznością (najlepiej po konsultacji). Gdy Tegretol wróci, nie będzie już takiej potrzeby.

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl.

CZYTAJ TAKŻE: WĄTPLIWE DAWKOWANIE NA E-RECEPCIE

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA