Realizacja e-recepty a koronawirus

Realizacja e-recepty a koronawirus

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 25.05.2020
KATEGORIA:

W dobie pandemii koronawirusa zostały wprowadzone zmiany dla farmaceutów, które zarówno rozszerzyły ich uprawnienia, jak i mają zapewnić dostęp do określonych leków wykorzystywanych w leczeniu COVID-19. Jak wygląda realizacja e-recepty w tym wyjątkowym okresie?

Realizacja e-recepty: wątpliwości związane z reglamentacją Plaquenil

W jaki sposób można wprowadzić w życie reglamentację leku Plaquenil, jeżeli lek ten może być zapisywany jedynie na recepcie papierowej, a asystent reglamentacji działa tylko na e-recepcie?

Recepty na ten lek pojawiają się zarówno w formie papierowej, jak i elektronicznej. Teoretycznie, w przypadku gdy nie działa asystent reglamentacji, za weryfikację DRR powinien odpowiadać system P1, choć ze względu na brak kodu EAN raczej będzie to nieskuteczne. Farmaceuta realizujący receptę musi pilnować po PESEL-u, czy w danej aptece pacjent nie wykupił więcej niż 60 tabletek na 30 dni. To, że asystent reglamentacji działa tylko w przypadku e-recepty, w żadnym wypadku nie oznacza, że Plaquenil czy Arechin nie mogą być wypisane na recepcie papierowej.

CZYTAJ WIĘCEJ: E-RECEPTA: TRZY PROBLEMATYCZNE KWESTIE PRZY REALIZACJI

Realizacja e-recepty: Arechin

Recepta na lek Arechin z odpłatnością 100% została wystawiona przed wejściem w życie ustawy dotyczącej reglamentacji leku. Czy po 2 kwietnia 2020 r. można zrealizować pacjentowi receptę wystawioną na początku marca na ten lek z odpłatnością 100%, czy będzie to działanie niezgodne z obowiązującymi przepisami?

Osoba realizująca receptę nie ma możliwości i nie jest zobowiązana do weryfikacji wskazań, w jakich lekarz wypisał dany lek. Może jedynie wnioskować na podstawie odpłatności, co jest potencjalnie obarczone błędem. Nie wszyscy lekarze chcą wypisywać recepty z refundacją. Rolą apteki jest pilnować, żeby pacjent nie wykupił więcej leku niż dwa opakowania na 30 dni. Jeżeli pacjent już realizował receptę na Arechin, to SIM może odrzucić DRR dla takiej recepty. W tym zakresie należy brać pod uwagę moment realizacji i ograniczyć ilość leku. Kolejną porcję, o ile recepta będzie ważna, pacjent będzie mógł wykupić w kolejnym miesiącu (po upływie 30 dni).

Oczywiście jest bardzo prawdopodobne, że SIM nie przyjmie recepty wystawionej z odpłatnością 100%, co będzie równoznaczne z brakiem możliwości jej realizacji. Czytając dosłownie komunikat MZ, należałoby odmówić realizacji recepty pełnopłatnej.

Wystawianie recept pro auctore i pro familiae

Czy e-recepta farmaceutyczna pro auctore lub pro familiae wypisana przez farmaceutę na leki objęte refundacją (np. Amlopin, Controloc) może być wydana na zniżkę, czy na odpłatność 100%?  

Według znowelizowanych przepisów taka recepta dla siebie lub dla rodziny będzie mogła być refundowana, jeśli farmaceuta nie wystawi jej pełnopłatnie. Wiąże się to oczywiście dodatkowo z odpowiedzialnością osoby wystawiającej za refundację takiej recepty.

CZYTAJ WIĘCEJ: Recepta farmaceutyczna, pro auctore, pro familiae – podsumowanie

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl.
 

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA