
Rekrutacja zdalna nie jest wynalazkiem czasów pandemii - wiele firm od dawna decyduje się na prowadzenie procesu rekrutacyjnego na odległość, głównie ze względów logistycznych lub wynikających ze sposobu prowadzenia firmy. Jednak w przypadku pracy w aptekach taka forma selekcji kandydatów jest nowością - zarówno dla pracodawców, jak i farmaceutów oraz techników farmaceutycznych. Jak przygotować się do nietypowej formy rekrutacji?
Rekrutacja zdalna - przebieg rozmowy
W sytuacji, kiedy mowa o rekrutacji zdalnej, możliwe są dwa sposoby przeprowadzenia wywiadu z kandydatem - rozmowa telefoniczna lub wideokonferencja on-line. Rekrutacja przez telefon może być też elementem standardowego procesu rekrutacyjnego - najczęściej pracownicy działów HR lub przedstawiciele agencji rekrutacyjnych przeprowadzają w taki sposób wstępny wywiad przed finalną decyzją o zaproszeniu na spotkanie. Jednak w przypadku rekrutacji całkowicie zdalnej, wywiad ten jest dużo bardziej rozbudowany i dotyka wszystkich sfer istotnych z punktu widzenia zatrudnienia na danym stanowisku.
Wideokonferencja natomiast jest namiastką spotkania stacjonarnego - wykorzystywana jest najczęściej w sytuacji firmy zarządzanej i prowadzonej całkowicie zdalnie lub z powodu odległości dzielącej kandydata i miejsce pracy. W przypadku aptek może być stosowana w sytuacji chęci relokacji kandydata lub przy aplikowaniu na zagraniczne oferty pracy.

Przebieg samej rozmowy telefonicznej czy wideokonferencji nie powinien różnić się od stacjonarnego spotkania rekrutacyjnego, dlatego kandydat musi przygotować się do nich w tradycyjny sposób. Warto wcześniej przemyśleć pytania dot. funkcjonowania apteki, proponowaną wysokość wynagrodzenia oraz sposób, w jaki opowiedzieć o dotychczasowej ścieżce zawodowej. Pomocne będzie także przygotowanie odpowiedzi na standardowe pytania rekrutacyjne jak np. mocne i słabe strony kandydata czy motywacje do zmiany pracy. Jeśli rekrutacja dotyczy oferty zagranicznej, przydatne będzie odświeżenie języka, w którym odbywać będzie się rozmowa. Pozwoli to w zniwelowaniu poziomu stresu, który zawsze towarzyszy takim spotkaniom, a który może dodatkowo spotęgować nietypowa forma rekrutacji.
Czytaj więcej: Rozmowa rekrutacyjna - jak się przygotować?
Rekrutacja zdalna - przygotowania
Jak zatem przygotować się do procesu rekrutacji zdalnej? Po otrzymaniu wytycznych od osoby rekrutującej dot. terminu rozmowy i wskazaniu jej formy, należy zaplanować szczegółowo jej przebieg. W przypadku rozmowy telefonicznej trzeba zadbać o komfortowe i ciche miejsce na przeprowadzenie takiego wywiadu, a także poinformować domowników lub współlokatorów o rozmowie, by uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i zakłócenia etapu rekrutacji. Pomoże to też w zachowaniu skupienia przez czas trwania rozmowy, by udzielać konkretnych i sprecyzowanych odpowiedzi. Ponadto, przy wywiadzie telefonicznym nie można wykorzystać mowy ciała, więc kluczowym elementem do wywarcia pozytywnego wrażenia na rekruterze będzie głos. Jego tembr, wyraźna i spokojna artykulacja słów oraz sympatyczne brzmienie pomoże w stworzeniu przyjaznego wizerunku kandydata.

W przypadku wideorozmowy, oprócz zapewnienia sobie komfortowych warunków do rozmowy (takich jak przy rozmowie telefonicznej), dochodzą kwestie techniczne związane z przeprowadzeniem rekrutacji on-line. Znając termin rozmowy oraz narzędzie, za pomocą którego się ona odbędzie, należy wcześniej przeprowadzić testy - zarówno łącza internetowego, jak i kamery oraz mikrofonu. Brak biegłości w korzystaniu nie powinien przekreślić szans kandydata na skuteczne zaprezentowanie się podczas rozmowy. W takiej sytuacji warto zaznajomić się z funkcjami danego narzędzia przed wideokonferencją, aby nie ulec nieprzyjemnemu zaskoczeniu w jej trakcie. W tym celu można wykonać testowe połączenie do znajomych i zweryfikować najważniejsze funkcjonalności urządzenia.
Niezależnie od tego, czy połączenie odbywać się będzie przy użyciu laptopa/komputera czy smartfona, niezbędne jest zadbanie o odpowiednie tło do rozmowy. Warto uporządkować pomieszczenie, w którym będzie przeprowadzana rozmowa, oraz dopilnować odpowiedniego oświetlenia twarzy, by pracodawca mógł bez barier - także tych wizualnych - porozmawiać z kandydatem. Na aspekt wizualny ma wpływ także ubiór. W przypadku rekrutacji w formie wideorozmowy strój powinien być schludny i elegancki - tak jak na spotkaniu twarzą w twarz. W ten sposób kandydat pokazuje, że podchodzi z szacunkiem do swojego rozmówcy, nawet w tak nietypowych okolicznościach.
Rekrutacja zdalna - korzyści
Sposób zdalny rekrutacji zyskuje coraz więcej sprzymierzeńców - jest to przede wszystkim oszczędność czasu dla obu stron procesu rekrutacyjnego, a także uniknięcie problemów logistycznych jak np. brak odpowiedniego miejsca na spotkanie w siedzibie firmy czy koszty dojazdu dla kandydata. Sytuacja epidemiologiczna w kraju i pandemia koronawirusa niejako wymusiła taką formę rekrutowania pracowników na pracodawcach aptecznych. Z całą pewnością największą korzyścią dla kandydatów w tej sytuacji jest bezpieczeństwo i możliwość poszukiwania zatrudnienia bez wychodzenia z domu.
Serwis praca.farmacja.pl wprowadził specjalne oznaczenia dla ofert z rekrutacją zdalną, by ułatwić kandydatom poszukiwanie pracy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.