Rekrutacja zdalna - tajniki poszukiwania pracy na odległość

Rekrutacja zdalna - tajniki poszukiwania pracy na odległość

AUTOR: Daria Zyśk
DATA PUBLIKACJI: 08.04.2020
Rekrutacja zdalna - praca w aptece

Rekrutacja zdalna nie jest wynalazkiem czasów pandemii - wiele firm od dawna decyduje się na prowadzenie procesu rekrutacyjnego na odległość, głównie ze względów logistycznych lub wynikających ze sposobu prowadzenia firmy. Jednak w przypadku pracy w aptekach taka forma selekcji kandydatów jest nowością - zarówno dla pracodawców, jak i farmaceutów oraz techników farmaceutycznych. Jak przygotować się do nietypowej formy rekrutacji?

Rekrutacja zdalna - przebieg rozmowy

W sytuacji, kiedy mowa o rekrutacji zdalnej, możliwe są dwa sposoby przeprowadzenia wywiadu z kandydatem - rozmowa telefoniczna lub wideokonferencja on-line. Rekrutacja przez telefon może być też elementem standardowego procesu rekrutacyjnego - najczęściej pracownicy działów HR lub przedstawiciele agencji rekrutacyjnych przeprowadzają w taki sposób wstępny wywiad przed finalną decyzją o zaproszeniu na spotkanie. Jednak w przypadku rekrutacji całkowicie zdalnej, wywiad ten jest dużo bardziej rozbudowany i dotyka wszystkich sfer istotnych z punktu widzenia zatrudnienia na danym stanowisku.

Wideokonferencja natomiast jest namiastką spotkania stacjonarnego - wykorzystywana jest najczęściej w sytuacji firmy zarządzanej i prowadzonej całkowicie  zdalnie lub z powodu odległości dzielącej kandydata i miejsce pracy. W przypadku aptek może być stosowana w sytuacji chęci relokacji kandydata lub przy aplikowaniu na zagraniczne oferty pracy. 

Rekrutacja telefoniczna - jak się przygotować?

Przebieg samej rozmowy telefonicznej czy wideokonferencji nie powinien różnić się od stacjonarnego spotkania rekrutacyjnego, dlatego kandydat musi przygotować się do nich w tradycyjny sposób. Warto wcześniej przemyśleć pytania dot. funkcjonowania apteki, proponowaną wysokość wynagrodzenia oraz sposób, w jaki opowiedzieć o dotychczasowej ścieżce zawodowej. Pomocne będzie także przygotowanie odpowiedzi na standardowe pytania rekrutacyjne jak np. mocne i słabe strony kandydata czy motywacje do zmiany pracy. Jeśli rekrutacja dotyczy oferty zagranicznej, przydatne będzie odświeżenie języka, w którym odbywać będzie się rozmowa. Pozwoli to w zniwelowaniu poziomu stresu, który zawsze towarzyszy takim spotkaniom, a który może dodatkowo spotęgować nietypowa forma rekrutacji.

Czytaj więcej: Rozmowa rekrutacyjna - jak się przygotować?

Rekrutacja zdalna - przygotowania

Jak zatem przygotować się do procesu rekrutacji zdalnej? Po otrzymaniu wytycznych od osoby rekrutującej dot. terminu rozmowy i wskazaniu jej formy, należy zaplanować szczegółowo jej przebieg. W przypadku rozmowy telefonicznej trzeba zadbać o komfortowe i ciche miejsce na przeprowadzenie takiego wywiadu, a także poinformować domowników lub współlokatorów o rozmowie, by uniknąć nieprzewidzianych sytuacji i zakłócenia etapu rekrutacji. Pomoże to też w zachowaniu skupienia przez czas trwania rozmowy, by udzielać konkretnych i sprecyzowanych odpowiedzi. Ponadto, przy wywiadzie telefonicznym nie można wykorzystać mowy ciała, więc kluczowym elementem do wywarcia pozytywnego wrażenia na rekruterze będzie głos. Jego tembr, wyraźna i spokojna artykulacja słów oraz sympatyczne brzmienie pomoże w stworzeniu przyjaznego wizerunku kandydata.

WIdeokonferencja w rozmowie rekrutacyjnej

W przypadku wideorozmowy, oprócz zapewnienia sobie komfortowych warunków do rozmowy (takich jak przy rozmowie telefonicznej), dochodzą kwestie techniczne związane z przeprowadzeniem rekrutacji on-line. Znając termin rozmowy oraz narzędzie, za pomocą którego się ona odbędzie, należy wcześniej przeprowadzić testy - zarówno łącza internetowego, jak i kamery oraz mikrofonu. Brak biegłości w korzystaniu nie powinien przekreślić szans kandydata na skuteczne zaprezentowanie się podczas rozmowy. W takiej sytuacji warto zaznajomić się z funkcjami danego narzędzia przed wideokonferencją, aby nie ulec nieprzyjemnemu zaskoczeniu w jej trakcie. W tym celu można wykonać testowe połączenie do znajomych i zweryfikować najważniejsze funkcjonalności urządzenia.

Niezależnie od tego, czy połączenie odbywać się będzie przy użyciu laptopa/komputera czy smartfona, niezbędne jest zadbanie o odpowiednie tło do rozmowy. Warto uporządkować pomieszczenie, w którym będzie przeprowadzana rozmowa, oraz dopilnować odpowiedniego oświetlenia twarzy, by pracodawca mógł bez barier - także tych wizualnych - porozmawiać z kandydatem. Na aspekt wizualny ma wpływ także ubiór. W przypadku rekrutacji w formie wideorozmowy strój powinien być schludny i elegancki - tak jak na spotkaniu twarzą w twarz. W ten sposób kandydat pokazuje, że podchodzi z szacunkiem do swojego rozmówcy, nawet w tak nietypowych okolicznościach.

Rekrutacja zdalna - korzyści

Sposób zdalny rekrutacji zyskuje coraz więcej sprzymierzeńców - jest to przede wszystkim oszczędność czasu dla obu stron procesu rekrutacyjnego, a także uniknięcie problemów logistycznych jak np. brak odpowiedniego miejsca na spotkanie w siedzibie firmy czy koszty dojazdu dla kandydata. Sytuacja epidemiologiczna w kraju i pandemia koronawirusa niejako wymusiła taką formę rekrutowania pracowników na pracodawcach aptecznych. Z całą pewnością największą korzyścią dla kandydatów w tej sytuacji jest bezpieczeństwo i możliwość poszukiwania zatrudnienia bez wychodzenia z domu.

Serwis praca.farmacja.pl wprowadził specjalne oznaczenia dla ofert z rekrutacją zdalną, by ułatwić kandydatom poszukiwanie pracy z zachowaniem zasad bezpieczeństwa.

Zdalna rekrutacja do aptek - oferty pracy

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA