Zarobki technika farmaceutycznego w Polsce i za granicą

Zarobki technika farmaceutycznego w Polsce i za granicą

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 08.05.2020
KATEGORIA:
Zarobki technika farmaceutycznego

Jednym z czynników, wpływających na ocenę pracy na danym stanowisku, jest pensja. Ile wynosi wynagrodzenie techników farmaceutycznych w Polsce? Jak klaruje się wysokość pensji w przypadku techników, pracujących poza granicami kraju? O tym, jakie są zarobki technika farmaceutycznego, przeczytacie w poniższym artykule.

 

Zarobki technika farmaceutycznego po stażu

By otrzymać pełnoprawny tytuł technika farmaceutycznego i stać się osobą wykwalifikowaną do świadczenia usług farmaceutycznych w zakresie swoich uprawnień zawodowych, należy ukończyć dwuletni staż zawodowy. Ile może wynosić wysokość zarobków na początku zawodowej drogi technika? Oczywiście, wynagrodzenie technika po stażu zależne jest od typu apteki (prywatna lub sieciowa), jej lokalizacji w skali kraju (województwo, wielkość ośrodka) oraz w skali miejscowości (ruchliwa okolica może oznaczać dużą liczbę pacjentów do obsłużenia w ciągu dnia). Według Raportu Płac 2020, technicy zatrudnieni w aptekach sieciowych mogą liczyć na wyższe wynagrodzenie niż ci zatrudnieni w podmiotach indywidualnych. Najwyższe pensje osobom zatrudnionym na stanowisku technika oferowane są w miastach wojewódzkich. Uśrednione zarobki wahają się w przedziale 2400-2600 zł netto, natomiast najlepiej technik farmaceutyczny wynagradzany będzie w województwie zachodniopomorskim (2900 zł netto), a najgorzej - w województwie świętokrzyskim (1950 zł netto). Różnica w uśrednionych zarobkach kobiet i mężczyzn na tym stanowisku wynosi 150 zł netto.

CZYTAJ WIĘCEJ: Kształcenie technika farmaceutycznego

 

 

Zarobki technika farmaceutycznego za granicą

Technik farmaceutyczny w Niemczech, będący na początku swojej drogi zawodowej, może liczyć na zarobki w wysokości 1500-2200 euro brutto miesięcznie i ich systematyczny wzrost proporcjonalny do rosnącego doświadczenia zawodowego. Technik farmaceutyczny w Anglii na start otrzymuje pensję w przedziale 1600-1900 funtów brytyjskich brutto, z kolei wraz ze wzrostem umiejętności i długości stażu zawodowego, tamtejszy technik otrzyma od 1950 do 3350 funtów brytyjskich brutto. Przy porównywaniu wysokości wynagrodzeń warto mieć na uwadze, że zarówno za naszą zachodnią granicą, jak i w kraju ze stolicą w Londynie, koszty życia są dużo wyższe niż w Polsce. Ponadto, w przypadku podejmowania pracy za granicą, niezbędna jest perfekcyjna znajomość języka, a także zorganizowanie odpowiednich dokumentów, umożliwiających uznanie umiejętności za granicą.

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA