
Apteka ogólnodostępna to nie jedyny wybór, na jaki mogą zdecydować się farmaceuci, szukający pracy w placówce ochrony zdrowia publicznego, zajmującej się wydawaniem leków. Wiele osób decyduje się także na pracę w szpitalu. Praca w aptece szpitalnej przez specyfikę miejsca bardzo różni się od codziennych obowiązków w aptece ogólnodostępnej.
Praca w aptece szpitalnej
Zaczynając od podstawowych informacji, apteka szpitalna nie obsługuje pacjentów, a oddziały szpitalne. Praca w aptece szpitalnej trwa od poniedziałku do piątku i zaczyna się zazwyczaj o godz. 7:00, a kończy 7,5 godz. później. W tym stosunkowo krótkim czasie pracy należy: wprowadzić faktury, przyjąć, sprawdzić i rozłożyć towar. Rolą pracującego w niej farmaceuty jest również realizowanie zamówień ze szpitalnych oddziałów i przygotowywanie leków (zgodnie z zasadami receptariusza szpitalnego). Farmaceuta w szpitalu musi wykazać się dużą wiedzą, szczególnie w sporządzaniu preparatów jałowych w dziennych dawkach dobowych. Jest to niezwykle istotne dla pacjentów żywionych pozajelitowo oraz oddziałów okulistycznych, onkologicznych oraz pediatrycznych.
CZYTAJ WIĘCEJ: APTEKA SZPITALNA – WYZWANIA W CODZIENNEJ PRACY
Farmaceuci szpitalni udzielają się również w komitetach interdyscyplinarnych ds. antybiotykoterapii, żywienia lub zakażeń. W celu sprawowania jak najlepszej opieki nad pacjentem, konieczna jest zacieśniona współpraca z lekarzami szpitala. W niektórych aptekach szpitalnych farmaceuci mogą się również rozwijać naukowo, a w przypadku badań klinicznych farmaceuci prowadzą ewidencję leków do badań.

Apteka szpitalna i ogólnodostępna - różnice
Praca w aptece szpitalnej dotyczy dni powszednich, w większości aptek ogólnodostępnych trzeba liczyć się z dyżurami w weekend (CZYTAJ WIĘCEJ: APTEKI PRYWATNE I SIECIOWE - PORÓWNANIE). Także długość dyżuru w obu typach aptek jest różna - apteka szpitalna to najczęściej niecałe 8 godzin, a pracownicy aptek ogólnodostępnych sprawują zmiany najczęściej w systemach 8-12-godzinnych. W aptece szpitalnej nie odeślemy oddziału z zapotrzebowaniem na dany lek do innej apteki, co można zasugerować pacjentowi, chcącego zaopatrzyć się w dany lek w aptece ogólnodostępnej. Plusem pracy w szpitalu jest możliwość uczestniczenia w badaniach klinicznych, co wiąże się z ciągłym dokształcaniem i polepszaniem swojej wiedzy na tematy, które najczęściej nie są poruszane w przypadku aptek otwartych. Wielu farmaceutów uważa także, że praca w aptece szpitalnej przez wzgląd na swoją specyfikę jest mniej stresująca niż zatrudnienie w placówce otwartej.