
Wraz z początkiem bieżącego roku, 8 stycznia, wszedł finalnie w życie obowiązek wystawiania recept w elektronicznej postaci. (1) E-recepta to cyfrowa wersja dotychczas znanego papierowego dokumentu. Wpisuje się ona w centralny system informatyczny, który umożliwia przesyłanie i gromadzenie danych dotyczących zaordynowanych leków, co pozwala na zrealizowanie recepty w każdej aptece na terenie kraju. (2) Niewątpliwie e-recepta niesie wiele korzyści, zarówno dla pacjentów, a także dla kadry medycznej, jednak jak każda nowelizacja stanowi również źródło pewnych trudności. Pomimo klarownie ustalonych zasad realizacji cyfrowego dokumentu, farmaceuci pracujący w aptekach zmagają się z różnymi wątpliwościami dot. e-recept. Prezentujemy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, które mogą okazać się nieocenioną pomocą w ich codziennej pracy.
Czym różni się e-recepta od recepty papierowej?
-
Brak wersji papierowej recepty - dokument jest elektroniczny. Pojawia się on na ekranie monitora w oprogramowaniu aptecznym po zeskanowaniu kodu kreskowego e-recepty z przedstawionego przez pacjenta wydruku informacyjnego w wersji papierowej/pliku PDF lub wpisaniu w odpowiednim oknie czterocyfrowego kodu dostępu oraz numeru PESEL.
-
Na jednej e-recepcie znajduje się jeden lek. Na jednej recepcie zbiorczej może być ujęte maksymalnie 5 leków=5 e-recept.
-
Możliwość częściowej realizacji recepty. W przypadku, gdy lekarz wypisze kilka opakowań tego samego leku na e-recepcie, pacjent ma prawo poprosić o wydanie tylko jednego z nich. Wówczas farmaceuta zaznacza w systemie „częściową realizację recepty”. Przy kolejnej wizycie pacjenta w aptece istnieje możliwość wydania pozostałej liczby opakowań i odnotowanie odpowiednio przez aptekarza „całkowitej realizacji recepty”.
UWAGA: Każdą e-receptę z pakietu zbiorczego można realizować w innej aptece, natomiast w sytuacji opisanej powyżej, jeśli pacjent rozpocznie receptę wykupując jedno z kilku zapisanych opakowań (realizacja częściowa), kontynuacja możliwa jest jedynie w tej samej placówce.
CZYTAJ RÓWNIEŻ: REALIZACJA E-RECEPTY A KORONAWIRUS

-
Dane. Wszystkie niezbędne zapisy formalne powinny być ujęte w dokumencie elektronicznym. Zadaniem farmaceuty jest zwrócenie uwagi na obecność wszystkich wymaganych danych.
-
Data ważności recepty. E-recepta, podobnie jak wersja papierowa, ma ważność 30 dni. Wyjątek stanowią antybiotyki do użytku wewnętrznego (7 dni) oraz preparaty immunologiczne (120 dni). Pacjent może zrealizować receptę w późniejszym terminie, jeśli lekarz zaznaczy inną datę realizacji niż data wystawienia. Nowym elementem jest możliwość wypisania e-recepty całorocznej, której termin ważności to 365 dni (istotna jest adnotacja lekarza wskazująca na ten typ recepty oraz określenie dawkowania). Tego rodzaju dokumenty otrzymują pacjenci chorujący przewlekle na określoną jednostkę i przyjmują dany preparat na stałe. Wówczas lekarz może przepisać lek maksymalnie na 360 dni kuracji.
UWAGA: Pomimo, iż recepta wypisana jest na 365 dni, pacjent musi wykupić pierwsze opakowanie przed upływem 30 dni od daty jej wystawienia. Jeśli chory pojawi się w aptece po tym czasie, należy wydać mniejszą ilość leku, proporcjonalnie do liczby dni, które przeminęły od daty wystawienia e-recepty bądź daty „realizacji od”. Przy realizacji kolejnych opakowań, niezależnie kiedy pacjent się po nie zgłosi, ilość leku nie ulega zmniejszeniu.
Należy również pamiętać, że jednorazowo można wydać ilość leku odpowiadającą 180 dni kuracji. (3) (4) (5) (6)
Powyżej przedstawiono najważniejsze aspekty dotyczące realizacji e-recepty z punktu widzenia farmaceuty. Zapoznanie się z nimi niewątpliwie ułatwi codzienną pracę, jak również pozwoli skupić się na profesjonalnym realizowaniu usług w aptece.
SPRAWDŹ TAKŻE: E-RECEPTA: TRZY PROBLEMATYCZNE KWESTIE PRZY REALIZACJI
Bibliografia
(1) https://www.gov.pl/web/zdrowie/e-recepty-obowiazkowe-od-8-stycznia-2020-r. [on-line]
(2) https://www.mp.pl/pacjent/zdrowy_czlowiek/217132,e-recepty. [on-line]
(3) https://www.csioz.gov.pl. [on-line]
(4) http://www.ezdrowie.gov.pl. [on-line]
(5) https://pacjent.gov.pl/e-recepta/jak-dlugo-wazna-jest-e-recepta. [on-line]
(6) http://www.nfz-warszawa.pl/dla-swiadczeniodawcow/aktualnosci/termin-wazn.... [on-line]
