Identyfikator NFZ a realizacja e-recepty - case studies

Identyfikator NFZ a realizacja e-recepty - case studies

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 03.09.2020
KATEGORIA:
Identyfikator NFZ a realizacja recepty

Od 1 lipca 2020 r. na recepcie obejmującej co najmniej jeden refundowany produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny, identyfikator NFZ właściwy dla oddziału w miejscu zamieszkania świadczeniobiorcy nie jest wymagany. Jakie problemy mają w tej kwestii farmaceuci?

Zniżka a identyfikator NFZ

Na e-recepcie od 1 lipca nie musi być numeru oddziału NFZ i realizujemy receptę na zniżkę, jeżeli recepta posiada taki lek. A co z receptami papierowymi? 

Informacja o identyfikatorze NFZ do tej pory dotyczyła wszystkich recept refundowanych, czyli zarówno e-recept, jak i recept papierowych. Aktualnie, kiedy wymóg umieszczania go został usunięty, jest analogicznie. Recepty papierowe bez identyfikatora lub z wpisanym X można zrealizować ze zniżką.

SPRAWDŹ TAKŻE: E-RECEPTA - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Zniżka a niezgodność adresu z numerem oddziału NFZ

Czy jeżeli na e-recepcie wpisany jest adres hiszpański oraz Podlaski Oddział NFZ to można zrealizować receptę na zniżkę? Pacjent ma PESEL, ale nie ma EKUZ. Czy widnieje gdzieś zapis o możliwości realizacji recepty, gdy adres nie jest zgodny z numerem oddziału NFZ, poza paragrafem 8 rozporządzenia w sprawie recept, mówiącym tylko o receptach papierowych? 

Od 1 lipca, kiedy informacja o oddziale NFZ nie jest prawnie wymagana na receptach refundowanych, także zgodność adresu z identyfikatorem NFZ nie ma znaczenia. Taką receptę można zrealizować ze zniżką. Obcokrajowiec ma prawo ubezpieczyć się w Polsce. Nie ma innego miejsca mówiącego o realizacji recepty z tego typu rozbieżnością. Asekuracyjnie, można zapytać pacjenta o adres w Polsce i poprawić dane w DRR.

Zamiennik na e-recepcie i kontrola NFZ

Czy po zaznaczeniu zamiennika na e-recepcie w kontroli w DRR, powinniśmy widzieć kod EAN leku pierwotnie zaordynowanego czy jego nazwę? Która wersja jest poprawna w razie kontroli NFZ? 

Identyfikatorem leku dla NFZ jest kod EAN/GTIN (taką informację apteka przekazuje w xml z refundacją). Zatem brak nazwy odpowiednika leku w DRR nie jest problemem.

Brak NFZ i odpłatność

Czy jeżeli recepta papierowa w polu NFZ ma puste miejsce, a zapisany lek, np. Ketonal 100 mg, nie ma zaznaczonej odpłatności, to wydaje się go na zniżkę, zgodnie z wykazem 30 tabl., a w systemie zaznacza się brak NFZ?

Tak, w programie powinno się zaznaczyć brak NFZ, a wydać lek wydać ze zniżką.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: TRZY PROBLEMATYCZNE KWESTIE PRZY REALIZACJI E-RECEPTY

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl

REKLAMA
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA