Kreatory CV - jakie narzędzia są pomocne przy tworzeniu życiorysu?

Kreatory CV - jakie narzędzia są pomocne przy tworzeniu życiorysu?

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 28.08.2020
Kreatory CV - z czego korzystać przy tworzeniu CV farmaceuty?

Swoje pierwsze wrażenie na temat kandydata, pracodawca wyrabia najczęściej już na podstawie przesłanego pliku z życiorysem. Istotne jest więc, by ten dokument przygotować w sposób rzetelny. Pomocne mogą okazać się dostępne kreatory CV oraz darmowe szablony, które warto wykorzystać przy tworzeniu CV farmaceuty.

Europass to projekt Unii Europejskiej, który ma na celu wsparcie obywateli Wspólnoty w efektywnym działaniu na rzecz rozwoju kariery, a konkretniej - przejrzyste i czytelne zaprezentowanie kompetencji oraz umiejętności zawodowych kandydatów we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Wśród dokumentów, wchodzących w skład Europass, znajdują się:

Moduł CV na stronie Europass pozwala na stworzenie lub zaktualizowanie życiorysu, skorzystanie z kilku różnych wzorów dokumentu, a także udostępnianie CV w 29 różnych wersjach językowych. Aby skorzystać z kreatora CV, należy przejść do formularza, wybrać język, w którym będzie tworzony życiorys, a następnie uzupełnić go niezbędnymi danymi kontaktowymi.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: 8 ELEMENTÓW, KTÓRYCH NIE MOŻE ZABRAKNĄĆ W TWOIM CV

Dodatkowo, samodzielnie można wybrać rubryki, które znajdą się w CV - począwszy od doświadczenia zawodowego i wykształcenia, przez konferencje, publikacje, aktywność w organizacjach, na umiejętnościach, pasjach i znajomości języków kończąc. Po skompletowaniu informacji, można przejść do kolejnego kroku, jakim jest wybór graficznego szablonu i układu życiorysu, a następnie… pobrać plik ze swoim CV w rozszerzeniu .PDF, które jest najbardziej odpowiednim formatem dokumentu.

Kreatory CV Europass dostępne są tutaj.

Kreatory CV dla farmaceutów

Osoby, które korzystają na swoich komputerach z oprogramowania Microsoft Office, mogą przy tworzeniu CV skorzystać z szablonów, które oferuje podstawowy edytor tekstu, czyli Microsoft Word. Jak przygotować życiorys w tym narzędziu? Po otwarciu programu, należy wybrać opcję “Nowy”, a następnie “Życiorysy i listy motywacyjne” (lub, w zależności od wersji, „Szablony ogólne” / „Kreator życiorysów”). Na ekranie powinna pojawić się lista szablonów do wyboru - po wskazaniu najbardziej odpowiedniego, można przejść do jego edycji i uzupełnienia CV o dane dot. wykształcenia oraz doświadczenia.

Po zakończeniu wpisywania informacji, należy w lewym górnym rogu, na belce z menu, wybrać przycisk “Plik”, a później “Zapisz jako”. Po odpowiednim zatytułowaniu dokumentu (“CV+imię i nazwisko kandydata”) i wybraniu rozszerzenia pliku (najlepiej zapisać je w formacie .pdf, można go wybrać z rozwijanej listy przy zapisywaniu) można rozpocząć aplikowanie na wybrane oferty pracy.

SPRAWDŹ TAKŻE: ZAINTERESOWANIA I UMIEJĘTNOŚCI W CV

Canva to popularny darmowy program on-line do tworzenia różnego typu projektów graficznych. Aby rozpocząć tworzenie swojego CV w tym narzędziu, niezbędne jest założenie bezpłatnego konta. Można zarejestrować się także za pomocą swojego konta na Facebooku lub Google. Warto podkreślić dostępność polskiej wersji językowej programu. Po dopełnieniu formalności i zalogowaniu się, można przystąpić do utworzenia swojego życiorysu.

W pierwszym kroku, należy z górnego menu wybrać “Szablony”, a następnie “CV”. W ten sposób można przejść do selekcji szablonu życiorysu spośród kilkuset dostępnych wersji - przydatne w podjęciu tej decyzji może być skorzystanie z kategorii, określających graficzny typ wzoru (m.in. “Nowoczesne”, “Minimalistyczne”, “Kreatywne”). Po wybraniu najlepszego szablonu, możńa już rozpocząć edycję treści oraz uzupełnienić CV informacjami o doświadczeniu zawodowym, a następnie pobrać dokument w rozszerzeniu .pdf. Opcjonalnie, w procesie modyfikacji szablonu można dostosować czcionki i kolory jego poszczególnych elementów. Drobnym minusem tego narzędzia jest dostępność wszystkich szablonów w angielskiej wersji językowej, co wymaga dodatkowego minimalnego  nakładu pracy na przetłumaczenie nagłówków poszczególnych sekcji CV.

Więcej o tworzeniu CV w Canvie przeczytacie tutaj.

Podsumowując, Curriculum Vitae to wizytówka każdego kandydata, która musi wywrzeć na osobach rekrutujących pozytywne pierwsze wrażenie. Warto więc poświęcić czas na odpowiednie jego przygotowanie, zarówno pod względem merytorycznym, jak i estetycznym. Zachęcamy do skorzystania z powyższych rozwiązań, takich jak darmowe szablony czy kreatory CV, by zwiększyć swoje szanse na rekrutacyjny sukces.

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA