Recepta na krople do oczu - pytania farmaceutów

REKLAMA

Recepta na krople do oczu - pytania farmaceutów

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 27.07.2020
Recepta na krople do oczu

Pacjent, który przychodzi do apteki z receptą na krople do oczu, często przyprawia farmaceutów o lekki niepokój i niepewność. A to dlatego, że zapisy na receptach dotyczące kropli ocznych nie zawsze są jasne i przejrzyste. Zachęcamy do sprawdzenia najpopularniejszych pytań dotyczących tego typu recept, poświęconych dawkowaniu, większej liczbie opakowań oraz kropli Briglau Free!

Dawkowanie kropli ocznych

Czy dawkowanie kropli ocznych, może nie zawierać określenia „kropli” np. 2 × 1, 1 x oko lewe, 2 x dz. do oczu? Czy można wydać w tym przypadku 3 op. kropli?

Tak, można wydać 3 opakowania i przyjąć, że chodzi o jedną kroplę. Więcej i tak się nie zmieści do worka spojówkowego.

CZYTAJ WIĘCEJ: APTECZNE CASE STUDY - E-RECEPTA

Więcej opakowań kropli ocznych

Jakie powinno być prawidłowe dawkowanie kropli ocznych, żeby można było wydać więcej niż 2 op.?

Dawkowanie powinno mieć zapis mówiący, jaka ilość leku i z jaką częstotliwością ma być zastosowana przez pacjenta, np. 1 × 1 OP/OL; 2 × 1 czy 2 × 2 z określeniem kropla lub bez. Oczywiście, przy kroplach ocznych bierzemy dodatkowo pod uwagę trwałość leku po otwarciu.

Krople do oczu - recepty

Krople do oczu Briglau Free

Czy zapis kropli na recepcie jest prawidłowy? Briglau Free krople do oczu, 2 op. po 3 but x 5 ml, DS 2×1 do obu oczu? Jaką ilość kropli można wydać?

Zapis leku jest poprawny. Należy mieć świadomość, że są to krople ważne 90 dni po otwarciu. Ponieważ lekarz dokładnie rozpisał dawkowanie, można wydać całą ilość leku, ale realizację trzeba podzielić na dwa razy. Wynika to z faktu, że potrójne opakowanie wystarczy na 123 dni stosowania, a dwa łącznie przekraczają 180 dni kuracji.

SPRAWDŹ TAKŻE: E-RECEPTA: TRZY PROBLEMATYCZNE KWESTIE PRZY REALIZACJI

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl.

SPRAWDŹ NAJNOWSZE OFERTY PRACY