Odpłatność za leki - problemy spotykane w aptekach

Odpłatność za leki - problemy spotykane w aptekach

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 28.01.2021
KATEGORIA:
Odpłatność za leki a realizacja recept

Odpłatność za leki powinna być zaznaczona na każdej recepcie. Jednak bywa z tym różnie - czasem nie ma jej wcale, wiele też zależy od uprawnienia dodatkowego. Zachęcamy do zapoznania się z trzema przykładami problematycznych sytuacji z odpłatnością.

Odpłatność leku recepturowego

Pytanie: Z jaką odpłatnością należałoby zrealizować receptę papierową, na której przekreślone jest pole z numerem funduszu, a przy leku (recepturowym) nie ma wskazania odpłatności (nawet brak X)? 

Odpowiedź: Według komunikatu MZ, przekreślenie pola NFZ jest równoznaczne z wystawieniem recepty pełnopłatnej.

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: IDENTYFIKATOR NFZ A REALIZACJA E-RECEPTY - CASE STUDIES

Nowe rozporządzenie a odpłatność za leki

Pytanie: Czy w związku z nowym rozporządzeniem w sprawie recept, preskrypcje np. z uprawnieniem S, ale wpisaną odpłatnością 100% przy leku refundowanym, wydajemy na zniżkę? 

Odpowiedź: Zapis § 8 ust. 1 pkt 8 lit. c nowego rozporządzenia w sprawie recept jest dość kontrowersyjny, biorąc pod uwagę ostatnie stanowiska i komunikaty Ministerstwa Zdrowia. Niemniej czytając go wprost („w przypadku, gdy recepta zawiera kod uprawnień dodatkowych pacjenta, osoba wydająca wydaje produkt leczniczy, środek spożywczy specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrób medyczny za odpłatnością wynikającą z określonego przez nią uprawnienia dodatkowego pacjenta, w przypadku jeżeli kod uprawnienia dodatkowego występuje w zbiegu z oznaczeniem „X” albo „100%” dotyczącym odpłatności, osoba wydająca przyjmuje, że oznaczenia tego nie wpisano"), nie sposób wyciągnąć innego wniosku niż, że słowo „oznaczenie” odnosi się wyłącznie do symbolu X/100%. 

Odpłatność za leki - wątpliwości farmaceutów

Tym samym uprawnienie dodatkowe staje się ważniejsze niż odpłatność. Do 1 lipca osoba realizująca ma wybór, czy wyda lek z odpłatnością wynikającą z uprawnienia dodatkowego, czy pełnopłatnie. Później, jeśli przepis nie zostanie zmieniony, można będzie wydać lek tylko wg uprawnienia dodatkowego. Należy się spodziewać komunikatu MZ w tej sprawie, jeżeli przepis będzie interpretowany niezgodnie z wolą ustawodawcy. Najbezpieczniej będzie również wstrzymać się z wydawaniem leków wg nowych zasad do czasu otrzymania wyjaśnień.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Wątpliwe dawkowanie na e-recepcie

Odpłatność za leki a ich zamiana

Pytanie: Do apteki przychodzi pacjent z e-receptą na 3 opakowania Ulfamidu 20 mg*3 tabl. W części graficznej - odpłatność Ryczałt. Farmaceuta próbuję dokonać zamiany na Famogast 20 mg*30 tabl. Konieczna jest wtedy zmiana odpłatności, ponieważ pierwotnie ordynowany lek poza listą refundacyjną. Ręcznie „zostaje wymuszona” zmiana odpłatności na 100%. Podczas realizowania kolejnego opakowania /wymóg serializacji/ pojawia się komunikat z programu KAMSOFT, że recepta o numerze X była już realizowana /DRR częściowy/. Jak to obejść? 

Odpowiedź: Najprościej wrzucić wszystkie opakowania do kolejki, a następnie zaznaczyć pozycję spacją (wszystkie lub osobno) i wybrać Ctrl+O (ustaw odpłatność). Opcja z dwukrotnym ESC i wybieraniem odpłatności ręcznie ma ten minus, że komunikat zawsze się pojawi. Swoją drogą można zatwierdzić ten komunikat i robić swoje. Później ewentualnie w poprawie i aktualizacji można użyć Ctrl+Alt+R i przesłać DRR ponownie. W zasadzie przy właściwym wybraniu odpowiednika wybraniu odpłatności i jednorazowym zeskanowaniu 3 op. Famogastu nie powinno być problemu.

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl.

REKLAMA
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA