
Mimo iż e-recepta wypiera już swój papierowy odpowiednik, ta druga wciąż jeszcze funkcjonuje i potrafi przysporzyć wielu problemów przy jej realizacji. Najczęstsze z nich zebraliśmy dla Was poniżej.
Korekta refundacji – niepotrzebne sprawozdanie identyfikatora NFZ
Farmaceuta zrealizował receptę papierową na nowym druku i wpisał numer oddziału NFZ (program podpowiada automatycznie). Czy w takim przypadku należy zrobić korektę i "wykasować numer oddziału”? Recepta jest z poprzedniego okresu rozliczeniowego.
Najlepiej byłoby zrobić korektę, jeżeli jeszcze można ją zrobić, i ”wykasować numer oddziału”, tak dla poprawności przekazania danych. Z drugiej strony, skoro informacja nie warunkuje refundacji i zniknęła z przepisów, nie ma specjalnych podstaw do nałożenia kary umownej.
Nowy wzór recept papierowych
Czy w przypadku realizacji recepty papierowej na nowym druku trzeba usuwać z raportowania oddział NFZ? Program z automatu podpowiada 06. - to nie jest Kamsoft.
Tak, nie należy sprawozdawać identyfikatora, którego nie ma i nie powinno być na recepcie.
CZYTAJ TAKŻE: Problemy z realizacją recept - trzy przykłady

Recepta papierowa i elektroniczna - „biała recepta” farmaceutyczna zamiast e-recepty
Czy prawnie można wypisywać zamiast e-recepty receptę białą z poziomu systemu KAMSOFT, wstawiając dane apteki?
Dane apteki pojawiają się na recepcie farmaceutycznej zarówno w wersji papierowej („recepta biała”), jak i elektronicznej. Od 8 stycznia 2021 r. (faktycznie od 27 marca lub 15 maja 2020 r.) recepty powinny być wystawiane w postaci elektronicznej, niemniej w przypadku braku dostępu do SIM lub braku certyfikatu ZUS możliwe jest wystawienie recepty papierowej. Skoro lekarz nie musi się tłumaczyć z powodu wystawienia recepty papierowej, to analogicznie apteka też nie powinna się obawiać.
Recepty z zapisem “imię i nazwisko lekarza”
Czy wzory recept, które posiadają zapis „imię i nazwisko lekarza” straciły swoją ważność po 17 kwietnia 2021 r., czy aktualne rozporządzenie przedłużyło ich ważność do czerwca?
Ważność wszystkich „starych wzorów” została w aktualnym rozporządzeniu w sprawie recept wydłużona do 30 czerwca tego roku.
Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl. `
SPRAWDŹ RÓWNIEŻ: Błędne zapisy na e-recepcie - jak wydać wtedy lek?