Najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem w aptece

Najlepsze sposoby radzenia sobie ze stresem w aptece

AUTOR: Ilona Gołąbek-Karaś
DATA PUBLIKACJI: 13.08.2020
Stres w aptece - jak sobie z nim radzić?

Stres możemy zdefiniować jako reakcję organizmu względem bodźca, który oddziałuje na niego z zewnątrz. Towarzyszy on każdemu z nas w codziennym życiu, a zatem i w miejscu pracy, gdzie zwykle spędza się wiele godzin. Z uwagi na ciągły rozwój cywilizacyjny i społeczny, stres związany z pracą zawodową stanowi jedno z najpoważniejszych wyzwań w zakresie bezpieczeństwa i zdrowia, co rzutuje również na aspekty ekonomiczne. Zawód farmaceuty związany jest z dużą odpowiedzialnością za podejmowane decyzje oraz gotowością do radzenia sobie z rozmaitymi problemami, jakie niesie ze sobą praca z ludźmi. Jak zatem radzić sobie z tym negatywnym stanem, jakim jest stres w aptece?

Czym objawia się stres w miejscu pracy?

Stres w miejscu pracy możemy zdefiniować jako stan dyskomfortu psychicznego, który jest wynikiem warunków bądź wymagań związanych z charakterem wykonywanego zawodu. Krótkotrwały stan napięcia nerwowego może stanowić czynnik motywujący, jednak jeśli utrzymuje się on przewlekle, bezsprzecznie prowadzi do niebezpiecznych zmian w funkcjonowaniu organizmu.

Skutki długotrwałego stresu w miejscu pracy mogą okazać się dotkliwe zarówno dla zdrowia psychicznego, jak i fizycznego. Do najczęstszych zaliczamy:

Jakie są przyczyny stresu w miejscu pracy?

Zawód farmaceuty wymaga od osoby wykonującej go szerokiego wachlarza różnych cech, które są nieocenione w wypełnianiu codziennych obowiązków za pierwszym stołem. Praca w aptece przybiera niejeden charakter, z czym wiąże się mnogość potencjalnych źródeł stresu - kontakt z różnymi pacjentami, duża odpowiedzialność związana z podejmowaniem trudnych decyzji, konieczność odpowiedniego doradztwa, a także długie godziny pracy czy dolegliwości fizyczne, wynikające z utrzymywania pozycji stojącej.

Ponadto, do czynników wywołujących stres u osoby pracującej w aptece możemy zaliczyć:

Stres w aptece - jak sobie z nim radzić?

Znajomość przyczyn i konsekwencji długotrwałego stresu niewątpliwie stanowi pierwszy krok do efektywnego przejęcia nad nim kontroli. Ponadto, niezwykle istotna jest sama świadomość wystąpienia stanu wzmożonego napięcia nerwowego i chęć walki o własny komfort. Umiejętność radzenia sobie ze stresem to proces, który wymaga czasu i cierpliwości.

CZYTAJ WIĘCEJ: WORK-LIFE BALANCE A PRACA W APTECE

Wdrażanie w życie poniższych wskazówek może okazać się pomocne w osiągnięciu sukcesu:

Poznanie źródeł i efektów długotrwałego stresu oraz zastosowanie powyższych zaleceń w codziennym życiu zawodowym i prywatnym niewątpliwie przyniesie wiele korzyści, rzutujących na komfort pracy zarówno farmaceuty, jak i całego zespołu apteki.

Biogram autorki: Ilona Gołąbek-Karaś - absolwentka Wydziału Farmaceutycznego z Oddziałem Analityki Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, aktywna zawodowo farmaceutka, redaktorka serwisu mgr.farm, miłośniczka sztuki, literatury i podróży.
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA