
Nauka kończy się na studiach? Nie w przypadku farmaceutów - oprócz obowiązku ciągłego kształcenia się, wynikającego z Rozporządzenia Ministra Zdrowia, można skorzystać z szerokiej oferty edukacyjnej dedykowanej magistrom farmacji. Jakie studia podyplomowe dla farmaceutów można odbyć w Polsce?
Studia podyplomowe dla farmaceutów mogą być szansą na podwyższenie swoich zawodowych kwalifikacji, rozszerzenie i aktualizację wiedzy zdobytej na studiach czy nabycie dodatkowych umiejętności, które mogą wpłynąć na dodatkowe perspektywy podejmowania pracy zawodowej, niekoniecznie w aptece.
CZYTAJ WIĘCEJ: NARZĘDZIA FARMACEUTY, DZIĘKI KTÓRYM BĘDZIESZ NA BIEŻĄCO Z BRANŻĄ
Studia podyplomowe dla farmaceutów - rodzaje
W ramach obowiązku ciągłego uczenia się i podnoszenia swoich kwalifikacji można korzystać z oferty doraźnej, takiej jak konferencje, szkolenia, webinary czy kursy, za które farmaceuci otrzymują punkty edukacyjne. Studia podyplomowe są formą edukacyjną, rozłożoną w czasie - najczęściej słuchacze spotykają się przez okres od 12 do 24 miesięcy (w zależności od tematyki kursu). Warto dodać, że mogą być one przeprowadzane wyłącznie w jednostkach organizacyjnych uczelni, które posiadają wśród swojej oferty studia na kierunku farmacja oraz mają akredytację.
Jakie tematy można realizować w ramach tzw. “podyplomówek”?
-
Farmacja medyczna (przeprowadzanie badań klinicznych nad lekiem).
-
Analityka medyczna (uprawnienia do pracy jako diagnosta laboratoryjny).
-
Farmacja przemysłowa (w połączeniu z zagadnieniami z zakresu zarządzania i marketingu).
-
Marketing farmaceutyczny (najczęściej z elementami biznesowymi i zarządzania).
-
Kosmetologia praktyczna/trychologia (wiedza w zakresie pielęgnacji i działania kosmetyków).
-
Enologia.
-
Zarządzanie w sektorze farmaceutycznym.

Co dają studia podyplomowe dla farmaceutów?
Czy warto korzystać z szerokiej oferty studiów podyplomowych? Z całą pewnością tak. Mimo, iż cena za cały kurs sięga najczęściej od kilku do kilkunastu tysięcy złotych, w przypadku chęci poszerzenia wachlarza swoich umiejętności i posiadania udokumentowania zdobytej wiedzy, warto sięgnąć po taką formę rozwoju.
CZYTAJ WIĘCEJ: PRACA POZA APTEKĄ - MOŻLIWOŚCI ZAWODOWE FARMACEUTY
Jakie korzyści może przynieść ukończenie farmaceutycznych studiów podyplomowych? Podnoszenie kwalifikacji może pozytywnie wpłynąć na budowanie ścieżki kariery, która nie musi ograniczać się wyłącznie do pracy w aptece. Wśród możliwości zawodowych wymienia się:
-
pracę na stanowisku kierowniczym (w przypadku magistrów farmacji ze stażem uprawniającym do objęcia funkcji kierownika apteki, wiedza z zakresu marketingu czy zarządzania może znacząco ułatwić prowadzenie apteki i nadzorowanie prawidłowego funkcjonowania zarówno samej placówki, jak i zespołu);
-
pracę naukową w laboratorium (farmacja kliniczna lub przemysłowa dają możliwości pracy w sektorze badań klinicznych, opracowywaniem nowych leków oraz wprowadzaniu ich na rynek);
-
pracę jako analityk medyczny;
-
zatrudnienie w przemyśle kosmetycznym lub sektorze medycyny estetycznej;
-
pracę jako przedstawiciel medyczny.