Systemy motywacyjne dla pracowników

Systemy motywacyjne dla pracowników

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 05.06.2020
KATEGORIA:
Motywacja pracowników apteki

Niskie morale wśród członków aptecznego zespołu mogą negatywnie wpłynąć na efektywne wykonywanie obowiązków służbowych. W takiej sytuacji właściciel apteki lub jej kierownik powinien zadbać o dobrą atmosferę i zwiększenie satysfakcji swoich podopiecznych ze swojej pracy. Jakie systemy motywacyjne dla pracowników warto do tego wykorzystać?

Istnieją dwa typy motywacji pracowników - zewnętrzna i wewnętrzna. Pierwsza z nich odnosi się do korzyści materialnych, które wpływają na zadowolenie z miejsca zatrudnienia. Do działań motywacyjnych zewnętrznych zaliczyć można m.in. podwyżkę wynagrodzenia, premię, awans czy benefity pozapłacowe - prywatną opiekę medyczną czy kartę sportową. Z kolei wewnętrzna forma motywowania podwładnych odnosi się do potrzeb samorealizacji każdego człowieka - w przypadku pracy w aptece będą to np. satysfakcja z dobrze wykonanej pracy, dbanie o wysoką samoocenę pracownika, a także możliwość sprawczości i współpodejmowania decyzji dotyczących placówki.

Finansowe systemy motywacyjne

Najbardziej popularnym sposobem na podnoszenie zespołowych morali jest gratyfikacja finansowa. Mogą być to: adekwatna do oczekiwań pracownika i wykonywanych przez niego obowiązków pensja, okresowe podwyżki oraz premie. W jaki sposób warunkować ten ostatni element?

W aptece podstawą do wypłacania premii są najczęściej dobre wyniki sprzedażowe całego zespołu. Zwiększenie obrotów bezpośrednio wpływa na lepszą sytuację całej placówki. Cele finansowe w danej aptece łatwo też jest zweryfikować, stąd też popularność takiego sposobu gratyfikowania pracowników.

Na wysokość premii powinno także wpływać zaangażowanie pracownika w wykonywane obowiązki i budowanie relacji z pacjentami. Osoba, która otrzyma kompleksową opiekę i wsparcie od farmaceuty, z pewnością wróci do danej apteki przy następnej okazji i, być może, poleci ją innym, chwaląc profesjonalizm zespołu. Podejście nie tylko ilościowe, ale i jakościowe do codziennych zadań może mieć odzwierciedlenie w tworzeniu dobrej renomy placówki. Warto pamiętać o tych aspektach przy ustalaniu warunków i zasad premiowania pracowników.

Systemy motywacyjne pracowników - benefity pozapłacowe

Systemy motywacyjne pracowników - benefity pozapłacowe

Wielu właścicieli aptek w ramach zachęcania pracowników do podjęcia pracy właśnie w ich placówce oferuje benefity pozapłacowe. Wśród najczęściej proponowanych bonusów z tego zakresu pojawiają się:

Przy tworzeniu takiej listy benefitów warto wziąć pod uwagę zdanie pracowników i zapytać o interesujące ich bonusy, tak by spersonalizować sposób motywowania konkretnych osób. Dla jednego pracownika ważnym wyróżnikiem będzie dofinansowanie do kursu języka obcego, a dla drugiego - opieka medyczna dla siebie i członka rodziny.

CZYTAJ WIĘCEJ: JAK STWORZYĆ INTERESUJĄCE OGŁOSZENIE O PRACĘ?

Motywacja pracowników - inne sposoby

Oprócz materialnych metod budowania zespołowych morali, pracodawca powinien zadbać o inne aspekty, dzięki którym pracownicy będą czuć się komfortowo w miejscu pracy i z satysfakcją wykonywać codzienne obowiązki. Wśród nich wymienia się:

Podsumowując, wprowadzając systemy motywacyjne w aptece, należy na wstępie przeanalizować, które ze znanych sposobów podnoszenia morali w zespole będą najbardziej efektywne w przypadku pracowników danej placówki. Warto zapytać o zdanie samych członków aptecznego zespołu, które z proponowanych działań wpłynęłyby pozytywnie na ich motywację do wykonywania codziennych obowiązków. W zarządzaniu kilkuosobową obsadą skuteczne może okazać się połączenie elementów motywacji zewnętrznej (materialnej), jak i wewnętrznej, a zwiększenie poziomu zadowolenia i zaangażowania pracowników wpłynie pozytywnie zarówno na funkcjonowanie zespołu, jak i samej apteki i uzyskiwanych przez nią wyników.

REKLAMA
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA