Szczepionki przeciwko grypie – farmaceutyczne Q&A

Szczepionki przeciwko grypie – farmaceutyczne Q&A

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 30.10.2020
KATEGORIA:
Szczepionki przeciwko grypie - wątpliwości farmaceutów

Sezon grypowy nadchodzi wielkimi krokami. Z racji trwającej pandemii budzi większą grozę niż zazwyczaj. Po szczepionki przeciwko grypie do aptek przychodzi wiele osób, a farmaceuci mają dużo pytań na ich temat. Razem z serwisem rx.edu.pl w poniższym artykule postaramy się rozwiać pojawiające się wątpliwości.

Szczepionki przeciwko grypie - realizacja e-recepty po 30 dniach

Czy można zrealizować ze zniżką e-receptę na VaxigripTetra (ważną 365 dni) po upłynięciu 30 dni od daty wystawienia? 

Każdej e-recepty po upływie 30 dni od daty wystawienia dotyczy pomniejszanie ilości według podanego dawkowania. Jeżeli zapisane było dawkowanie 1 × 1 lub nie było wpisane wcale, nie ma możliwości wydania leku ze zniżką pomimo 365-dniowego terminu ważności e-recepty. Pacjent musi postarać się o nową, ważną e-receptę.

SPRAWDŹ TAKŻE: E-RECEPTA - NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA

Zamiana szczepionek przeciwko grypie

Czy można zamiennie wydawać szczepionki Influvac oraz VaxigripTetra? Mówi się, że leki te nie są zamiennikami, ale są szczepionkami przeciwko grypie. Szczególnie w tym roku, gdy obie szczepionki są refundowane, ale wskazania refundacyjne różnią się od siebie. 

Przeciw zamianie przemawia skład, czyli rozszczepiony wirion wobec powierzchniowych antygenów (tzw. szczepionka podjednostkowa). Natomiast za zamianą przemawia podobna skuteczność. Obie szczepionki zawierają ten sam skład jakościowy i ilościowy, zalecany przez WHO na dany sezon. Niezależnie od pochodzenia, każda z nich zawiera po 15 mcg hemaglutyniny danego szczepu wirusa. W obu przypadkach jest to szczepionka przeciwko grypie inaktywowana. 

Kryteria refundacji* uniemożliwiają zamianę jednej szczepionki na drugą z zachowaniem refundacji. Decyzja powinna należeć ostatecznie do lekarza, który albo wypisze drugą receptę, albo uwzględni sytuację z dostępnością leków i wypisze osobne recepty od razu.

*Wskazania refundacyjne: VaxigripTetra – refundacja powyżej 65. roku życia, dolna granica wieku: od 6. miesiąca życia; Influvac Tetra - w granicach 18–65 roku życia, dolna granica wieku: od 3. roku życia.

Szczepionki przeciwko grypie - wątpliwości farmaceutów

Szczepionki przeciwko grypie - sprzedaż do NZOZ

Do apteki zgłosił się lekarz z chęcią kupienia szczepionek dla pracowników pielęgniarek i lekarzy do NZOZ-u mającego podpisaną umowę na wykonanie szczepień przeciwko grypie osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej oraz farmaceutom i technikom farmaceutycznym. Zakup miałby odbyć się na podstawie zapotrzebowania lekarskiego i na sprzedane szczepionki trzeba byłoby wystawić fv, na podstawie której ten NZOZ ubiegałby się w Funduszu o zwrot poniesionych kosztów w związku z zaszczepieniem swoich pracowników. Czy apteka może tak zrobić?  

Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie fakt, że od 18 września 2020 r. obowiązuje reglamentacja szczepionek przeciwko grypie na jednego pacjenta (jedna dawka/powyżej 9 lat lub dwie dawki/do 9 lat) na 180 dni. Należy przez to rozumieć, że zaopatrzenie w szczepionki Fluarix Tetra, Influvac Tetra czy VaxigripTetra podmiotu wykonującego działalność leczniczą, a nie osobę indywidualną nie jest w okresie obowiązywania reglamentacji możliwe.

Przychodnia musiałaby wystawić każdemu pacjentowi osobną receptę, co utrudniłoby rozliczenie procedury z NFZ. Przychodnia może również starać się o zakup szczepionek w hurtowniach z osobnej puli.Do wyjaśnienia sprawy z Ministerstwem Zdrowia bezpieczniej jest przyjąć taki sposób interpretacji. Póki co MZ przyznało, że reglamentacja dotyczy tak samo recept, jak i zapotrzebowań.

Z drugiej strony żaden przepis (np. art. 37 azg ustawy - Prawo farmaceutyczne) wprost nie zakazuje realizacji zapotrzebowań na szczepionki czy recept weterynaryjnych, ale tzw. oczywista intencja ustawodawcy, co do ścisłego monitorowania na podstawie nr PESEL czy paszportu w DRR, jest jasna. Bez utworzenia DRR w aptece i jego weryfikacji przez platformę P1 nie jest możliwe sprawdzenie, czy dany pacjent nie otrzymał już leku. Można tylko przypuszczać, ale pewności nie ma żadnej.

PRZECZYTAJ RÓWNIEŻ: REALIZACJA E-RECEPTY A KORONAWIRUS

Więcej ciekawych odpowiedzi na pytania nurtujące farmaceutów znajdziesz w serwisie rx.edu.pl

REKLAMA
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA