Zwolnienie z pracy – jak o nim mówić podczas rozmowy rekrutacyjnej?

Zwolnienie z pracy – jak o nim mówić podczas rozmowy rekrutacyjnej?

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 20.12.2021

Zostałeś zwolniony z pracy? Czas poszukać nowego miejsca zatrudnienia. Idąc na rozmowę kwalifikacyjną, należy się jednak przygotować, że zostaniemy zapytani o powód zakończenia pracy w poprzedniej aptece. Co mówić i w jaki sposób, żeby wypaść korzystnie? Skup się na dyplomacji.

Powodów zwolnień z pracy może być wiele. Można je również podzielić na te, które są bezpośrednio zależne od nas oraz te, które nie były powiązane z nami samymi. W większości przypadków nie będzie to łatwy temat do rozmowy podczas rekrutacji, ale jak zareagować jeśli się pojawi?

Podczas spotkania kwalifikacyjnego możesz zostać zapytany: Jak rozstałeś się z poprzednim pracodawcą? Dlaczego zakończyłeś pracę u ostatniego pracodawcy? Jeśli przemyślisz na spokojnie te pytania i przygotujesz na nie odpowiedzi wcześniej, istnieje duża szansa, że wyjdziesz z tego fragmentu rozmowy obronną ręką, nawet jeśli utrata poprzedniego stanowiska była przykrym doświadczeniem.  

 

Zostałeś zwolniony? Nie mów o tym jeśli nie musisz

 

Temat zwolnienia z pracy często bywa niewygodny, dlatego jeśli ze strony rekrutera nie pojawi się pytanie dotyczące powodów rozstania z ostatnią firmą, nie warto tej kwestii poruszać. Istnieje ryzyko, że mówiąc o dotychczasowych nieprzyjemnych doświadczeniach zawodowych, zaszkodzisz swojemu wizerunkowi, umniejszysz kompetencjom lub wprowadzisz stresującą, napiętą atmosferę.

Może się jednak zdarzyć, że temat zwolnienia będzie dla Ciebie ważny. Kiedy? Jeśli przykładowo zostałeś zwolniony ze względu na bankructwo firmy lub cięcia kadrowe, możesz zechcieć zapytać, czy sytuacja apteki, do której aplikujesz, jest stabilna.

 

Łatwo mówić prawdę jeśli zwolnienie NIE wynikło z Twojej winy?

 

Jeśli w poprzedniej pracy sam złożyłeś wypowiedzenie lub nie przedłużyłeś umowy, sprawa wydaje się prosta. Ale czy na pewno? Niekoniecznie. Wtedy też musisz ważyć słowa, pamiętając o dyplomacji i szacunku dla poprzedniego pracodawcy.

Istnieje zasada, że podczas rozmów kwalifikacyjnych nie powinno się mówić źle o poprzednich pracodawcach. Warto o niej pamiętać również w tej sytuacji, nawet jeśli zwolnienie odbyło się w bardzo nieprzyjaznych okolicznościach.

Mówiąc o nieporozumieniach z poprzednim pracodawcą, trzeba być dyskretnym i bardzo taktownym, ograniczając się do ostrożnych, bardzo ogólnych wypowiedzi, np. „Nie udało nam się porozumieć w kwestii finansowej” lub „W poprzedniej firmie nie mogłem się już dłużej rozwijać”.

Możesz zostać zapytany o szczegóły, ale pamiętaj, że przysługuje Ci prawo do odmówienia ich podawania, zwłaszcza jeśli musiałbyś mówić o przykrych sytuacjach. Należy to jedynie zrobić asertywnie i kulturalnie. Zamiast kłamać lub wyjawić trudną i często niezręczną prawdę, powołaj się na wspomniany szacunek dla byłego pracodawcy, a nawet niechęć do udzielania poufnych informacji.

 

Trudniej mówić prawdę jeśli zwolnienie wynikło z Twojej winy

 

Co jednak, jeśli do zwolnienia doszło w wyniku niedopełnienia przez Ciebie obowiązków, popełnienia rażącego błędu lub konfliktu z zespołem czy przełożonym?

Warto dokładnie przeanalizować zaistniałą sytuację i wyciągnąć z niej wnioski, a przede wszystkim podjąć kroki, aby nigdy więcej nie znaleźć się w podobnym położeniu. W tym celu możesz udać się na kurs doszkalający z kompetencji miękkich lub twardych, a nawet do coacha. Jeśli natomiast zwolnienie wynikło z jednorazowego błędu i nie udało się zatrzymać stanowiska, warto się z tym pogodzić i iść dalej – w końcu każdemu z nas zdarzają się potknięcia.

Jak więc opowiedzieć o zwolnieniu z poprzedniej pracy? Mów szczerze, ale dyplomatycznie, bądź rzeczowy i skup się na faktach, nie wdając w szczegóły i nie odwołując się do emocji. Rekruter jest świadomy, że może to być dla Ciebie niekomfortowy temat, dlatego raczej nie skupi się na istocie zwolnienia, ale fakcie, jak do niego podszedłeś i jak o nim opowiadasz.

Opanowanie i neutralny wydźwięk zagwarantują Ci pomyślne zakończenie tematu. A dodatkowy plus zyskasz jeśli wspomnisz o tym, że pracowałeś nad tym, żeby drugi raz do takiej sytuacji nie doszło.

 

Zostałeś zwolniony z pracy? Przeanalizuj swoją sytuację zawodową i szukaj nowego miejsca zatrudnienia. Gdzie? Oferty pracy dla farmaceutów znajdziesz w branżowym serwisie praca.farmacja.pl. Zapisz się do newslettera dla aptekarzy i bądź na bieżąco z najlepszymi ogłoszeniami w Twojej okolicy!

REKLAMA
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA