
Czym właściwie jest tzw. praca na godziny oraz jakie możliwości daje pracodawcom i pracownikom na rynku aptekarskim w Polsce? Sprawdź podstawowe założenie tej elastycznej formy zatrudnienia i dowiedz się, jak się ona ma do dyżurów aptek.
Praca na godziny – na czym polega?
Praca na godziny to termin określający elastyczną formę zatrudnienia, dopasowaną do potrzeb i oczekiwań pracodawcy i pracownika, rozliczaną stawką „za godzinę”.
W przypadku właściciela apteki to szansa na dopełnienie wakatów, zapełnienie luk w grafiku oraz pozyskanie współpracownika w trakcie zmian, które często nie są możliwe do zaproponowania pracownikom etatowym zatrudnionym w ramach podstawowego systemu pracy.
Z kolei dla farmaceuty to szansa na dodatkowy dochód, ponieważ najczęściej są to dyżury nocne, weekendowe czy świąteczne, a stawka godzinowa jest zazwyczaj atrakcyjniejsza niż pensja na etacie (zwłaszcza w przypadku specyficznych terminów, jak noce i święta).
Warto pamiętać: Tzw. praca na godziny nie może odbywać się w ramach umowy o pracę. Taka elastyczna forma zatrudnienia może być sformalizowana poprzez umowę zlecenie, umowę o dzieło lub samozatrudnienie.
Praca na godziny w aptece – kiedy?
Kiedy w aptekach może się sprawdzić tzw. praca na godziny? Najczęściej dotyczy ona dyżurów nocnych w tygodniu i weekendy oraz zmian weekendowych i świątecznych.
Czasami trudności w zapełnieniu grafiku może przysporzyć duża apteka, placówka funkcjonująca całodobowo oraz przejściowo – kiedy nagle pojawi się wakat i pracownicy potrzebują dodatkowego wsparcia.
Dodatkowo warto zwrócić uwagę na natężenie ruchu w aptece i zastanowić się, czy w fazach największej aktywności pacjentów nie przyda się personelowi kilkugodzinna pomoc.
Ponadto, warto zwrócić uwagę na wykształcenie i uprawnienia pracowników. Przykładowo, podczas jednej zmiany w aptece nie może pracować wyłącznie technik farmaceutyczny i pomoc apteczna – to niezgodne z prawem. W trakcie każdej zmiany musi być obecny magister farmacji.
Praca na godziny a dyżury aptek
Konieczność zatrudnienia dodatkowego specjalisty „na godziny” wynika często z ustawowego obowiązku dyżurowania aptek. Zgodnie z Ustawą z dnia 6 września 2001 r. (tj. Prawem farmaceutycznym):
Art. 94.
1. Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych powinien być dostosowany do potrzeb ludności i zapewniać dostępność świadczeń również w porze nocnej, w niedzielę, święta i inne dni wolne od pracy.
2. Rozkład godzin pracy aptek ogólnodostępnych na danym terenie określa, w drodze uchwały, rada powiatu, po zasięgnięciu opinii wójtów (burmistrzów, prezydentów miast) gmin z terenu powiatu i samorządu zawodu farmaceuty.
– Rada powiatu określa „zwykłe” godziny otwarcia aptek oraz wyznacza apteki pracujące w nocy i dni wolne w celu zapewnienia dostępu do leków dla społeczeństwa przez całą dobę – czytamy w serwisie Mgr.farm, w artykule: „Dyżury aptek: misja czy obowiązek?”. – W założeniu ma to służyć zabezpieczeniu zwykłego zapotrzebowania na leki oraz „sytuacji awaryjnych” (czyli właśnie w porach, kiedy apteki z reguły nie pracują).
W praktyce wskazana w drodze uchwały rady powiatu apteka ma obowiązek dyżurować w wyznaczonych godzinach i dniach. W połowie 2021 roku pojawił się jednak projekt zmian w Prawie farmaceutycznym, który zakłada m.in. zmianę przepisów dotyczących dyżurowania aptek, w tym cofnięcie przymusu dyżurowania czy podwyższenie stawki do 100 zł za godzinę dyżuru, którą pokrywa Narodowy Fundusz Zdrowia.
Więcej o obecnym statusie prawnym dyżurowania aptek oraz o planowanych zmianach można przeczytać w artykule: „Jest projekt zmian w przepisach o dyżurach aptek” na portalu Mgr.farm.
Praca na godziny w aptekach
Interesuje Cię praca na godziny? Sprawdź oferty dla farmaceutów w serwisie Praca.farmacja.pl: https://praca.farmacja.pl/praca/na-godziny. Zapisz się do newslettera i bądź na bieżąco z najnowszymi ogłoszeniami dla pracowników aptek.