Rekrutacja zdalna. Znajdź pracę bez wychodzenia z domu

Rekrutacja zdalna. Znajdź pracę bez wychodzenia z domu

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 02.10.2023

Rekrutacja zdalna jest coraz powszechniejsza, zwłaszcza w pierwszych etapach rekrutacji. Jak wygląda takie e-spotkanie o pracę i jak się do niego przyszykować? Z wszystkimi jego zaletami i wadami, których nie brakuje... Z nami przygotujesz się na 100 proc.!

 

Rekrutacja zdalna krok po kroku

 

Zazwyczaj już w ogłoszeniu o pracę pojawia się informacja, że podczas rekrutacji odbędzie się spotkanie online. To nie tylko cenna, ale zachęcająca informacja dla kandydata, ponieważ rekruter daje sygnał, że proces rekrutacyjny dzięki zdalnej formule może przebiec sprawniej, a kandydaci nie będą musieli stawiać się na pierwszej rozmowie w siedzibie firmy. W domyśle przekaz jest następujący: dbamy o Twój komfort, chcemy zaoszczędzić Twój czas i pieniądze. W praktyce to również komfort i oszczędność czasu dla drugiej strony.

Proces rekrutacji zdalnej wygląda następująco:  

 1. W odpowiedzi na aplikację od razu dostajesz informację o rekrutacji zdalnej lub otrzymujesz prośbę o wypełnienie ankiety, jaki sposób kontaktu preferujesz, np. spotkanie w siedzibie firmy, rozmowa telefoniczna, rozmowa wideo.

 2. Po pomyślnej weryfikacji formalnej dokumentów aplikacyjnych zostajesz poinformowany o etapach i formie procesu rekrutacji.

 3. Następuje ustalenie terminu spotkania oraz wybór narzędzia komunikacji. Popularne komunikatory to: Skype, Google Hangouts, Microsoft Teams, WhatsApp i Facebook Messenger.

 4. Otrzymujesz instrukcję, jak wziąć udział w e-spotkaniu. Często wysyłany jest link z zaproszeniem do wirtualnego spotkania od organizatora. Po otrzymaniu zaproszenia, czasami należy kliknąć w link z akceptacją terminu i informacją o uczestnikach spotkania.

Wskazówka: Jeśli nie korzystaliście do tej pory z zaproponowanego przez rekrutera komunikatora, wystarczy pobrać aplikację i dokonać rejestracji konta. Wtedy należy pamiętać o wcześniejszym przetestowaniu komunikatora, żeby docelowe e-spotkanie przebiegło bez zakłóceń. Jeśli jednak nie jesteście pewni swoich technicznych umiejętności i obawiacie się, że nie poradzicie sobie z nowym narzędziem, śmiało zaproponujcie komunikator, z którego do tej pory korzystaliście.

 1. W dniu e-spotkania: logujesz się około 5 minut przed umówioną godziną, upewniając się, czy masz dostęp do mikrofonu i kamery oraz czy połączenie jest aktywne. Dołączasz, kiedy widzisz, że Twój rozmówca się pojawił lub akceptujesz połączenie przychodzące ze strony organizatora.

 

Przygotowanie do zdalnego spotkania o pracę

 

Teraz kiedy podstawowe techniczne kwestie mamy za sobą, weźmy pod lupę szczegóły e-spotkania. Jak krok po kroku przygotować się do rekrutacji zdalnej? Poniżej znajdziesz praktyczne wskazówki, co trzeba zrobić.

Zaproponuj spotkania wtedy, kiedy komfortowo i bez żadnych zakłóceń będziesz mógł odbyć e-spotkanie.

Przygotuj narzędzia, które będą Ci potrzebne do odbycia rekrutacji zdalnej: naładuj komputer / telefon / tablet, sprawdź mikrofon i kamerę, wyłącz przeglądarkę internetową lub niepotrzebne karty, wyłącz powiadomienia oraz wycisz telefon.

Upewnij się, że masz stabilne połączenie internetowe / telefoniczne. Jeśli obawiasz się technicznych awarii, już na początku spotkania poinformuj o możliwych zakłóceniach i zaproponuj rozwiązanie, np. jeśli nie uda się nawiązać połączenia poprzez komputer lub przerwy będą zbyt częste i zbyt długie, zaproponuj przejście na telefon.

Znajdź przestrzeń, w której będziesz mógł odbyć rozmowę bez zewnętrznych hałasów i przeszkadzania osób trzecich. Najlepiej jak będzie to odrębne pomieszczenie.

Jeśli będzie to spotkanie z uruchomioną kamerą, ustaw urządzenie w takim miejscu, żeby twarz wyglądała wyraźnie i korzystnie. Najlepsze będzie światło dzienne padające na twarz, ale jeśli rozmowa ma się odbyć po zmroku lub będziesz siedzieć z dala od okna, zadbaj o dodatkowe światło usytuowane w pobliżu urządzenia. Przed spotkaniem uruchom kamerę w wybranym miejscu i upewnij się, że dobrze się prezentujesz.

Pamiętaj, żeby spotkanie odbywać w pozycji siedzącej, najlepiej przy biurku lub stole. Dzięki temu Twoja postawa będzie prosta i profesjonalna. Siedząc na kanapie lub, co gorsza, w łóżku, w pozycji półleżącej, wypadniesz lekceważąco, a mocno odchylony, umieszczony na kolanach komputer sprawi, że kamera będzie padać na twarz pod niekorzystnym kątem.

Uporządkuj miejsce, które będzie tłem dla spotkania. Upewnij się, że za Twoimi plecami jest czysto, a w kamerce nie widać niechcianych przedmiotów. Najlepiej jeśli tło będzie jasne i neutralne, aby nie rozpraszało uwagi i zapewniało dobrą widoczność Twojej osoby.

W niektórych komunikatorach możesz również skorzystać z nowych technologii i np. filtrów rozmywających tło lub gotowych wirtualnych teł. Pamiętaj jednak, aby wybrany szablon wyglądał profesjonalnie i nie zakłócał komunikacji.

Przyszykuj strój – powinien być taki sam jak na klasyczną rozmowę kwalifikacyjną. Najbardziej odpowiedni będzie dress code typu business professional, czyli klasyczny ubiór biznesowy. Zadbaj o całość wizerunku, a więc również fryzurę i makijaż. Zwróć szczególną uwagę na schludny wygląd twarzy i korpusu, ponieważ te części ciała będą najbardziej eksponowane podczas wideorozmowy.

Przygotuj wszystkie wysłane dokumenty aplikacyjne: CV, list motywacyjny, referencje, itp. Aby w trakcie rozmowy móc się szybko do nich odnieść, jeśli rekruter zdecyduje się dopytać o konkretne zapisy.

Miej pod ręką notatnik i długopis, aby móc na bieżąco notować ważne tematy rozmowy i zapisać szczegóły dotyczące kolejnych etapów rekrutacji.

Przygotuj się merytorycznie do spotkania – jak do standardowej rozmowy kwalifikacyjnej. Technologie to w tym przypadku tylko narzędzia Twojej pracy. Najważniejsze będzie to, co powiesz.

 

Zalety rekrutacji zdalnej

 

 • możliwość odbycia spotkania z dowolnego miejsca

 • sprawniejszy proces rekrutacji

 • oszczędność czasu

 • oszczędność pieniędzy

 • zachowanie bezpieczeństwa epidemiologicznego.

 

Wady rekrutacji zdalnej

 

 • tzw. „złośliwość rzeczy martwych”, a więc możliwość zakłóceń lub problemów technicznych

 • brak bezpośredniego kontaktu = trudność zbudowania relacji  

 • możliwy brak warunków do odbycia zdalnego spotkania (np. lokalowych czy technologicznych).

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA