Perfekcyjne CV - najważniejsze elementy we właściwej kolejności

Perfekcyjne CV - najważniejsze elementy we właściwej kolejności

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 27.06.2022

Perfekcyjne CV? To możliwe! Wystarczy trzymać się kilku podstawowych wskazówek, aby stworzyć kompletny życiorys zawodowy, który zwróci uwagę rekrutera i zwiększy szansę na rozmowę kwalifikacyjną. Zaczynając tworzyć dokument, warto zacząć od przygotowania struktury dokumentu oraz rozpisania poszczególnych sekcji. Jakie powinny się znaleźć w Twoim CV? Sprawdź i zwiększ swoje szanse na rynku pracy!

 

7 podstawowych elementów CV [struktura i sekcje]

 

CV: Dane osobowe i informacje kontaktowe

Zanim osoba rekrutująca zapozna się z właściwą częścią dokumentu, musi wiedzieć, czyje CV ma przed oczami i jak może się z tą osobą skontaktować. Imię i nazwisko to oczywistość. Z kolei nie ma już konieczności podawania informacji o stanie cywilnym czy dacie urodzenia.

W tym samym nagłówku należy podać dane kontaktowe, takie jak adres e-mail oraz numer telefonu. Nowym standardem jest dodatkowo podawanie adresu strony do profilu na LinedIn, na którym wyczerpująco można zaprezentować swoje portfolio.

Warto wiedzieć: Jeśli dokumenty aplikacyjne zostały przesłane mailowo lub poprzez formularz online, nie trzeba podawać adresu korespondencyjnego.

CV: Podsumowanie zawodowe

Nie jest to wciąż standard, ale niezwykle ułatwia pracę rekruterowi, a jeśli coś może zwiększyć komfort osoby przeglądającej CV, jest duże prawdopodobieństwo, że autor CV zostanie zaproszony na rozmowę kwalifikacyjną. Mowa o podsumowaniu zawodowym, które jest niczym innym jak krótkim, dwu-, trzyzdaniowym opisem przedstawiającym Twój profil zawodowy – profesję, wykształcenie czy kwalifikacje.

Przykładowe podsumowanie farmaceuty może brzmieć:

Jestem magistrem farmacji z 8-letnim stażem pracy w aptece, w tym 2 lata na stanowisku kierowniczym. Jako menedżer placówki należącej do jednej z największych sieci w Polsce, w której zarządzałam 5-osobowym zespołem, zwiększyłam sprzedaż o 25% w ciągu roku.

CV: Doświadczenie zawodowe

Bez tej sekcji CV nie istnieje, chyba że kandydat jest tuż po studiach. Należy pamiętać, żeby stosować tu zasadę odwróconej chronologii, tj. najpierw ostatnie aktywności zawodowe. Wymieniamy tu okres pracy, firmę, dla której pracowaliśmy oraz stanowisko, jakie zajmowaliśmy. Obecnie często stosowanym rozwiązaniem jest podawanie dodatkowo zakresu obowiązków. Dzięki niemu dasz się lepiej poznać od strony swoich kompetencji.

Jesteś młody i wydaje Ci się, że nie masz, co zamieścić w sekcji „Doświadczenie zawodowe”? Weź pod uwagę wszystkie dotychczasowe aktywności zawodowe, aby pokazać, że mimo młodego wieku, jesteś ambitny i zmotywowany. Mogą to być wszelkiego rodzaju staże, prace sezonowe i dorywcze, a także działalności dodatkowe, jak wolontariat czy jednorazowe wsparcie przy konkretnych projektach – wszystko, co w oczach rekrutera będzie wartościowe w kontekście zawodowym.

CV: Wykształcenie

W przypadku wielu branż – element podstawowy. To także kluczowa sekcja w przypadku farmaceutów, którzy od rodzaju i poziomu edukacji uzależniają swoje kwalifikacje i uprawnienia zawodowe. Tutaj znowu warto pamiętać o odwróconej chronologii i skupieniu się na edukacji kluczowej dla danej rekrutacji. Poza ukończoną szkołą i kierunkiem, należy wpisać okres nauki i zdobyty tytuł zawodowy/naukowy. Dodatkowym plusem będzie wpisanie specjalizacji oraz wyników, którymi warto się pochwalić, np. obrona pracy magisterskiej na 5. Poza edukacją podstawową, nie zapomnij wspomnieć o odbytych kursach i szkoleniach.

CV: Umiejętności

Wykształcenie to jedno, doświadczenie drugie, a trzecie to kompetencje – wynikające z poprzednich lub inne. Tutaj warto wpisać umiejętności twarde i miękkie. Powinny to być głównie kwalifikacje cenne dla aplikowanego stanowiska. To rubryka, w której często wpisujemy znajomość języków obcych, posiadanie prawo jazdy kategorii B czy książeczkę do celów sanitarno-epidemiologicznych.

CV: Zainteresowania

Sekcja dodatkowa traktowana po macoszemu, którą czasami warto docenić. Może ona bowiem zaprezentować nas jako człowieka wielu pasji i umiejętności, z którym będzie przyjemnie pracować i który może wnieść wartość dodaną do swojej pracy. Pamiętaj, że dziś rekruterzy poszukują nie tylko dobrych specjalistów, ale i ciekawych ludzi, którzy będą współtworzyć idealnie uzupełniający się zespół. To ważne – w końcu w pracy przebywamy znaczną część swojego życia.

CV: Klauzula o przetwarzaniu danych

Końcowa, ale niezbędna sekcja wymagana przez prawo unijne. Podmioty prowadzące rekrutacje są zobligowane do pozyskania od aplikanta zgody na przetwarzanie jego danych w celach rekrutacji. Dlaczego? Ponieważ autor CV podaje w dokumencie informacje, które powinny być szczególnie chronione. Nie zapominaj o aktualnym zapisie – inaczej Twoja aplikacja może być pominięta w procesie rekrutacji.

 

Jak zbudować CV? Poprawna kolejność sekcji

 

Podstawowa zasada: najpierw najważniejsze informacje, potem mniej ważne. W praktyce tworzenia CV wygląda to następująco: od górnej lewej strony wpisujemy najistotniejsze dane, a następnie, przechodząc niżej, umieszczamy mniej istotne informacje.

Jak to wygląda w praktyce farmaceuty? Najpierw podaje dane osobowe i kontaktowe. Jeśli decydujemy się na podsumowanie zawodowe, to dodajemy je w centralnym punkcie. Następnie piszemy o wykształceniu, doświadczeniu i umiejętnościach.

Pod koniec umieszczamy „Zainteresowania”, z których coraz więcej osób rezygnuje. Dotyczy to zwłaszcza zawodów medycznych, prawniczych czy technicznych, w których ważne są wyłącznie kwalifikacje i wybór pada na profesjonalny rodzaj CV. Często rezygnacja z tej dodatkowej rubryki jest również podyktowana brakiem miejsca w dokumencie, kiedy inne, bardziej kluczowe sekcje, jak doświadczenie czy umiejętności, są rozbudowane.

Na koniec stopka pod postacią klauzuli o przetwarzaniu danych. Jak już ustaliliśmy, mimo że to ostatnia sekcja, jest niezbędna, aby wziąć udział w rekrutacji.  

 

Doświadczenie, umiejętności, wykształcenie, dane kontaktowe oraz klauzula o przetwarzaniu danych to 5 niezbędnych elementów CV. W przypadku zawodowego życiorysu farmaceuty można zrezygnować z podsumowania i zainteresowań. Warto rozważyć je wtedy, kiedy jest na nie miejsce oraz uznamy, że będą mile widziane przez pracodawcę.

Efekt? CV idealne od A do Z, skrojone na miarę potrzeb Twojej rekrutacji. A jeśli obecnie jesteś aktywny na rynku pracy, sprawdź aktualne oferty dla farmaceutów

 

REKLAMA
REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA