Farmaceuta a praca zdalna - możliwości na rynku e-pracy

Farmaceuta a praca zdalna - możliwości na rynku e-pracy

AUTOR: Redakcja praca.farmacja.pl
DATA PUBLIKACJI: 25.04.2022

Myślisz, że praca farmaceuty może być wykonywana wyłącznie stacjonarnie? Nic bardziej mylnego. Branża farmaceutyczna daje coraz większe możliwości zawodowe, również w kontekście trybu zatrudnienia. Praca poza apteką i laboratorium, zdalnie, a może hybrydowo? Przyjrzyjmy się rosnącej na sile pracy z domu, czyli tzw. home office w branży farmaceutycznej.

 

Praca zdalna – plusy i minusy  

 

Praca zdalna jest z nami nie od dziś. Od lat wykonują ją freelancerzy i specjaliści z różnych dziedzin. Rozwój technologii i rzeczywistości cyfrowej pozwala na wykonywanie swojej pracy poza biurem coraz większej ilości zawodów. Pandemia COVID-19 pokazała, że trend ten może postępować jeszcze szybciej. Jak każde rozwiązanie, tak i praca zdalna ma swoje zalety i wady. Zapoznaj się z nimi zanim podejmiesz decyzję o rezygnacji z etatu w aptece lub zainwestujesz w domowe biuro.

Zalety pracy zdalnej:

 • oszczędność czasu,
 • oszczędność pieniędzy na dojazdy,
 • możliwość pracy z dowolnego miejsca,
 • poczucie swobody i niezależności,
 • możliwość lepszego skupienia się na realizowanym zadaniu,
 • możliwość przeplatania obowiązków domowych z zawodowymi,
 • ułatwienie podczas problemów zdrowotnych.

Wady pracy zdalnej:

 • konieczność aranżacji miejsca pracy we własnym domu,
 • eksploatacja prywatnego sprzętu czy mebli,
 • wyższe rachunki za media,
 • brak bezpośrednich kontaktów z ludźmi,
 • trudności w utrzymaniu work-life balance,
 • konieczność bardzo dobrej organizacji pracy i samodyscypliny.

 

Praca zdalna dla farmaceuty – apteka internetowa

 

Rynek aptek online kwitnie, a wraz z nim możliwości zawodowe dla farmaceutów. Jako pomoc apteczna, technik farmaceutyczny lub magister farmacji możesz zająć się e-sprzedażą leków i innych produktów medycznych, ale nie tylko. Jeśli, poza wykształceniem farmaceutycznym, nabędziesz odpowiednie kwalifikacje, możesz z powodzeniem realizować się w sektorze e-commerce.

Magazyn, e-handel, e-marketing, analityka, IT, programowanie, zarządzanie projektami, grafika, obsługa klienta – możliwości jest wiele. Nie wszystkie działy i specjalizacje gwarantują w pełni zdalną pracę, ale coraz więcej firm testuje taki tryb. Niektóre stanowiska, z uwagi na swoją specyfikę, pozwalają na niestacjonarną formę zatrudnienia, inne dają możliwość hybrydowego systemu. Czasami te same stanowiska mają różne tryby pracy w różnych firmach – wszystko zależy od wewnętrznej polityki pracodawcy.

 

Praca zdalna dla farmaceuty – firma farmaceutyczna

 

Jeśli nie apteka, drugim najczęstszym miejscem pracy farmaceuty, zostaje koncern farmaceutyczny. Dziś niemal w każdej takiej firmie przewidziane są stanowiska, które można realizować poza centralą. Od sprzedaży, przez digital marketing, po e-commerce – nowoczesne firmy farmaceutyczne potrzebują wykwalifikowanego personelu, który posiada wiedzę z zakresu farmacji i dodatkowe, specjalistyczne kwalifikacje, pozwalające na pracę w różnym trybie. Mowa o pracy hybrydowej, mobilnej, ale i zdalnej.

 

Praca zdalna dla farmaceuty – media cyfrowe

 

Czujesz się ekspertem w swoim fachu i potrafisz przekazywać wiedzę? Zostać dziennikarzem, blogerem, twórcą treści video czy podcastów. Może masz nawet szansę na zostanie influencerem w social mediach? Na pewno sam masz swoje ulubione miejsca w sieci, które regularnie śledzisz, serwisy, które czytasz czy kanały i podcasty, które oglądasz i słuchasz w wolnym czasie.

Dlaczego by nie współtworzyć takich miejsc i przy okazji na tym zarabiać? A co najważniejsze przy naszym temacie – mieć dodatkowo duże szanse na pracę zdalną. Zapytaj o pracę pod wybranym e-adresem lub stwórz sam takie miejsce. Opcja druga to świetna okazja na zbudowanie silnej marki osobistej, jednak należy pamiętać, że potrzeba niemało czasu i energii na to, żeby taką markę rozwinąć i na niej zarabiać. W obu przypadkach rozważ jako dodatkowe źródło dochodu. 

 

Praca zdalna dla farmaceuty – e-szkolnictwo

 

Pandemia COVID-19 przyspieszyła również transformację szkolnictwa. Obecnie coraz więcej firm edukacyjnych oferuje kursy online. Nawet szkoły wyższe musiały przystosować się do nowych warunków i zaproponować swoim studentom nauczanie w trybie zdalnym lub hybrydowym. E-learning stał się szansą dla ekspertów, którzy nie mogą lub nie chcą codziennie dojeżdżać do placówek edukacyjnych, w większości zlokalizowanych w dużych ośrodkach miejskich. Teraz mogą oni nawet uczyć z drugiego końca świata.

O ile studia wyższe dla farmaceutów nie udałoby się od A do Z zaplanować w trybie zdalnym, o tyle studia podyplomowe czy specjalistyczne kursy doszkalające – jak najbardziej. Jeśli czujesz się na siłach, żeby zostać pedagogiem, obecnie masz w szkolnictwie coraz większe szanse na pracę w trybie hybrydowym i zdalnym.

 

Praca zdalna, mobilna, a może hybrydowa? Jako farmaceuta nie musisz skupiać się wyłącznie na stacjonarnych formach zatrudnienia. Aby wybrać najlepszą opcję, dobrze przeanalizuj swoje kompetencje twarde i miękkie, ale też warunki lokalowe czy sytuację rodzinną. Jesteś na TAK? Zacznij od przeglądania ofert pracy. Trzymamy kciuki!

REKLAMA

PRZECZYTAJ TAKŻE:

REKLAMA